Blog

BLOG SAYFAMIZA HOŞGELDİNİZ

Hummingbird – Sinek Kuşu Algoritması Yayında – Peki Nedir?

|

Tarafından 22:07 SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Kategorisinde Yazılmış | 0 Yorum

Hummingbird – Sinek Kuşu Algoritması Yayında – Peki Nedir?

Google Hummingbird Sinek Kuşu Algoritmasını doğruladı

Google ‘ın 15. Yıl dönümünde açıklanan Sinek Kuşu, Uzun ve Karmaşık sorgular ile baş edebilmek için 1 ay önce algoritmalarda ki yerini almış, Kim bilir Ağutos 22 ve 25 deki büyük dalgalanmaların sebebi bu Kuşumuz olabilir.

Ranking değerlerini pek etkilemiyeceğini düşündüğüm bu algoritma, uçurumun ucuna gelmiş websiteleri için  meltem rüzgarını – fırtına gibi hissetmelerine sebep olabilir ve seslerini çokça duyabiliriz.

Sinek Kuşu Algoritmasının etkilerini iki haftalık periyodlarda daha efektif olarak gözlemliyebileceğiz, 4 Haftalık geriye dönük yaptığım gözlemlerde pek farklılıklar göremedim öyle ki 22 ve 25 ağustos ‘da yaşananlar dalgalanmadan ibaretti ve düzelmişti.

Sinek Kuşu, Camia ‘ya hayırlı olsun. =)

Yazar Resmini Google Arama Sonuçlarında Nasıl Gösterebilirim

|

Tarafından 21:12 SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Kategorisinde Yazılmış | 0 Yorum

Yazar Resmini Google Arama Sonuçlarında Nasıl Gösterebilirim

Google Arama Sonuçlarında Yazar Resmini Nasıl Gösterebilirim

Google Authorship – Yazarlık Yapılandırması nedir. Bunun SEO ve yazar açasından faydaları kuşkusuz oldukça çok, Google Authorship – Yazarlık Yapılandırması nedir yazımıza bakabilirsiniz.

yazar resmi eklemek

Yapılandırılmış Arama Sonuçları

Yazar Resmi Ekleme
Yazarlık yapılandırması siteniz ile Google+ arasında gerçekleşen bir işlemdir. Google arama sonuçlarına çokça etki eden Google+ SEO ‘nun burada da izine rastladık. Google ‘ın Google+ SEO ile sosyal medya ve platform yarışlarını nasıl sürkalize ettiğine yakından bakın. (more…)

Google Authorship Nedir

|

Tarafından 00:02 SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Kategorisinde Yazılmış | 0 Yorum

Google Authorship Nedir

 

Google Authorship – Author Rank Nedir Ne Demek

Stephen King ‘in ilk romanının yayınlanmasına kadar; 1973 (Carrie), Onun üretken bir yazar olduğundan bahsetmek zor, 1973 den sonra 70 ve daha fazla roman yazmıştır.

Stephen King ‘in geçmişine baktığınızda sıklıkla roman yazıp bunu yayınlamak istemiş, bilgeliğin hakim olmadığı o zamanlarda Signet ‘i “Richard Bachmann” adı altında kitaplar yazıp yayınlamak için ikna etmişti.

King, başarının şansa mı yoksa yeteneğimi bağlı sorusunun da cevabını vermek istiyordu ve yayımladığı kitaplarının pazarlama kısmını bu yönde değerlendirerek işe koyulmuştu.

Bu ufak deneyimi bir ispiyoncunun “Bachmann” kitaplarının Stephen King ‘e ait olduğunu söylemesiyle son buldu, fakat sonuçlar çok netti. King ‘in açığa çıkana kadar satılan kitap adedi 28.000.  Çıktıktan sonraki satışı ise 10 kat daha fazladır.

Bu noktada Google Authorship – Google Yazarlık Yapılandırmasının önemi ortaya çıkıyor. İyi bir makale üretmek yetmiyor, bunun üreticisinin de kim olduğunun değeri yadsınamaz. Değer = Author Rank.

 

Google Authorship – Google Yazar Yapılandırması Nedir

 

Google Authorship için sosyal medya ‘da şu söyleniyor; Google Authorship, Yazar Değeridir (Author Rank)

 

Google Authorship kesinlikle yazar değeri değildir!

 

Google Authorship – Yazarlık Yapılandırması, yarattığınız içeriğin Google arama sonuçlarında yazar için yapılandırılmış bilgilerin sonuçlar ile birlikte gösterilmesidir.

Google Authorship görünüm

Google Authorship – Yazarlık Yapılandırması – Arama Sonuçları Görünümü

Yazarlık yapılandırması ile Google yaratılan içeriğin hangi yazara ait olduğunu tespit eder.

Yazar Değeri – Author Rank Google ‘ın arama sonuçlarına etki ettiğini düşündüğümüz bir algoritmadır. Şuan için author rank değerleri tam olarak tespit edilemese de, Authorship – Yazarlık Yapılandırması gibi faydasının olduğu saklanamaz. Google+ SEO yazısında author rank ve kişiselleştirilmiş arama sonuçlarından bahsetmiştik.

 

Google Authorship Yapılandırmasını uygulamak biraz kafa karıştırıcı olduğundan sıkıntı çekebilirsiniz, Yazarlık Yapılandırması hakkında detaylı bir yazı.

 

Google Authorship arama sonuçlarında sizi diğer sonuçlardan ayırır. Google+ yayına girdikten sonra Google Authorship – Yazarlık Yapılandırmasında bir patlama yaşandı, çünkü arama sonuçlarına etkisi çok büyük oldu.

Mükemmel bir içeriğiniz olabilir, Google Authorship bu içeriğinizin daha üst sıralarda listelenmesine etki etmez fakat diğer sonuçlardan ayırarak daha dikkat çekici kılabilir.

Rich Snippets – Yapılandırılmış veri hakkında yazdığımız yazıda da paylaşmıştık “Ev Satın Alma Süreci” ile ilgili arama sorgusuna bir bakalım.

Yazalık Yapılandırması Google Authorship

Beşinci Sırada Listelenen Görsel İçerikli Sonuç Diğerlerine Göre Daha Çok Göze Çarpıyor.

 

Bu arama sonuçlarında siz hangi içeriğe tıklardınız?

 

Başlığın bile ilgi çekici olmadığı bir sonuç, fakat yazarlık biçimlendirmesine sahip olduğu için diğerlerinden ayrışıyor. Bu arama sonuçlarına göre bu emlak danışmanlığının hiç de şikâyet ettiğini düşünmüyorum.

Artı olarak sizin de tahmin edeceği gibi bu sonuçlar ile ücretsiz bir bloglama servisi olan blogspot ile dahi Şükrü bey direk tıklama alacaktır (CTR). Bu Arama Motoru Algoritmalarından biri olduğunu unutmayın. Şüphesiz fayda sağlayacaktır.

 

Google Authorship – Yazarlık Yapılandırmasının Faydaları: Daha Fazla Direk Tıklama Oranı

 

Google Authorship ‘i uyguladıktan kısa bir süre sonra siteler bunun direk tıklama oranına ne kadar fayda sağladığını ölçmek için geri geldiklerinde ortalama 150% oranında bir artış olduğunu gözlemlemiş. Rich Snippets – Yapılandırılmış Verinin değerinin arttığını söylemek yanlış olmaz.

Authorship yapılandırması ile arama sonuçlarınızda birkaç güzel özellik daha ekleniyor.

google+ seo rich snippets

Google ‘da ekstra bir arama yapmadan yazarın direk Google+ profiline veya diğer yazılarına ulaşılabiliyor. Bu ufak özelliklerin CTR – Direk Tıklama değerleri de var tabi ki.

 

Authorship Yapılandırması ile Daha Görünür Olun

 

“Satılık ev süreci” ile ilgili yukarıda verdiğimiz örneğe bakın, bu aramada resimli gösterim alan sonuç diğerlerinden daha ön planda. Görünürlük büyük bir avantaj!

Direk tıklama çalışmaları kapsamında yapılan analizlerde, insanlar önce yazar resmi olan içeriğe daha sonrada arama sonucunun başlığına dikkat etmiş. Yazılarınızın başlıklarının direk tıklamaya etkisini göz ardı etmeyin.

google gruplar

Google Grupları

Bu konu hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız sizi Google+ üzerinde Türk arkadaşlarımız tarafından kurulmuş Google+ gruplarına katılın.

 

Authorship Faydaları – Daha Fazla Sayfa Görüntülenme

Google ‘da arama yapan birisi sizinle ilgili yapılandırılmış sonuca tıkladı. Sayfanıza ulaştı, 2 dakika kadar içeriğinize göz attıktan sonra memnun kalmış şekilde sayfanızdan ayrılıp tekrar arama sonuçları sayfasına döndüğünü düşünelim.

Arama sonuçları sayfasına geri dönüş yapacak olan kullanıcı ilk yaptığı aramaya göre farklılıklar görecektir, bakalım farklı olan ne var?

google authorship

SERP Sonuçları

Görüldüğü üzere ilk aramasına göre charissa için altta daha fazla listeleme mevcut, bu kullanıcıların içeriklerinize daha çok rağbet göstermesine olanak sağlar.

 

Google algoritmalarının nasıl çalıştığını aşağı yukarı kavrıyoruz. Google bunun üzerinde çok duruyor, bir kullanıcının içeriğinize arama sonuçlarından ulaşıp, on saniye durduktan sonra çıkmasını google içeriğinizin kötü olmasına bağlıyor ve sayfa değerinizde oynamalar meydana getirebiliyor.

 

Eğer sayfanızda en azından bir buçuk dakika kadar bir ziyaret gerçekleştirmiş olsaydı, bu kullanıcı davranışı Google ‘a sayfa hakkında olumlu bilgi sağlayacak ve yine sayfa değerinizi etkileyecekti.

 

“İçerik Kraldır! “

 

Seo konuşanlar bunu çokça duymuşlardır. Google algoritmaları için bu eşsiz, faydalı bir değerlendirmedir. Bu ve bunun gibi çok daha fazla algoritmalara içeriklerimiz maruz kalarak Google tarafından değerlendirilmektedir.

 

Google neden Authorship – Yazarlık Yapılandırmasını Uyguluyor?

 

Authorship Yapılandırması ve Google+ bir madalyonun iki yüzü diyebiliriz.

Google+ bir kimlik platformudur (Devlet Gibi – Bu yüzden Google+ numaranız var ve herkese yetecek kadar uzun – TC kimlik numaralarımız gibi) authorship yapılandırması ile digital yazarlık numaramıza sahip oluyoruz.

Bunun sebebi Google kendi kanayan yaralarını sarma çabasıdır.

Google bu yazarların gerçek insanlar olduğundan emin olmak istiyor ve canını sıkan Spam durumunun önüne geçmek istiyor. Yazarlara daha çok bir duruş bir saygı kazandırmak niyetindeler.

Google Authorship – Yazarlık Biçimlendirmesinin diğer Faydaları

 

 • Eser Hırsızlığı – Google, Yazarlık Biçimlendirmesi ile içerik hırsızlığının önüne geçip, ortalıkta dolaşan mükemmel olan bir içeriğin asıl sahibinin kim olduğunu göstermek ve arama sonuçları sayfasında en üstte sergilenmesinde yardımcı olmak istiyor.

 

 • Yazara itibar kazandırmak – İçeriklerinizi yani itibarınızı authorship yapılandırması ile iki yada üç kategoride oluşturdunuz. Bu içeriklerin kime ait olduğunu işverenler görerek asıl içerik sahiplerine ulaşmada etkin rol oynama çabasında. İşverenlerin üç yerine beş vermemelerini sağlamak.

 

 • Doğrulanmış Yazarlık – Doğrulanmış Authorship ile yazar profiliniz sizi misafir yazarlık yaptığınız diğer sitelerde hatta yorum yaparken bile yalnız bırakmayarak size tam kontrol imkânı sağlar.

 

 • Güven Yaratır – Arama sonuçlarında ki listelerde yazarlık resminiz ile yer almak diğer resimsiz sonuçlara istinaden kesinlikle büyük bir avantaj. Kullanıcılar için saygınlığınız artarken içeriğinizin de kaliteli olduğu kanısı güç kazanacaktır. Arama sonuçları sayfası geleneksel seo manipülasyonu ile yaratılmış havasından daha çok gerçek bir insan tarafından yaratılmış içeriğe Google algoritmaları ile ulaşmak mükemmel kullanıcı deneyimi yaratırken hem Google hem de kullanıcılar kazançlı çıkacaktır.

 

 

Google+ SEO ile Sosyal SEO Sürecinde Google Ayrıcalığı

|

Tarafından 02:16 SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Kategorisinde Yazılmış | 0 Yorum

Google+ SEO ile Sosyal SEO Sürecinde Google Ayrıcalığı

Sosyal SEO İnternet Pazarlama Stratejinizi değiştiren etken: Google+ SEO

İş çevresinden arkadaşlar ile buluştuğumuz akşam yemeğinde Sosyal SEO sürecini konuşuyorduk, konu eninde sonunda Google ‘a dayandı pazarlama stratejilerinde Google+ Plus ne kadar kullanılıyordu, Google+ ne kadar etkiliydi, çıkardığımız sonuç sizleri de şaşırtacak türden.

 

Bizlerle çalışan orta ölçekli firmaların genel kanısı; sosyal medya platformlarının zorlu ve pek bir işe yaramadığı yönünde. Olabildiğince bu süreçten uzak durmaya çalışıyorlar, kesin sonuçlar görmek istiyorlar, bu hiç sağlıklı değil şüphesiz.
(more…)

Site içi Link

|

Tarafından 02:31 SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Kategorisinde Yazılmış | 0 Yorum

Site içi Link

SİTE İÇİ LİNK NEDİR ?

SİTE İÇİ LİNK WEBSİTENİZDE OLAN BİR SAYFADAN, SİTENİZDE OLAN DİĞER SAYFAYA BAĞLANMASIDIR.

Örnek Link

<ahref=”http://www.siteadi.com/ceptelefonu/iphone> Görünen Metin/Anchortext </a>

Site içi Link Kullanım Formatı

Site içi link yapılarında kullanılan gövde üstteki gibidir, burada anchortext kısmında kullanacağınız anahtar kelime, link vereceğiniz sayfanın konusu ve anahtar kelime grubu ile ilgili olmasına dikkat etmelisiniz.

Site içi linkler seo – arama motoru optimizasyonu sürecinde önemlidir, çünkü inbound linking/site dışı linkler arama motorlarına sayfalarınızın değerini anlamalarında yardımcı olurken, arama sonucu sayfalarında (SERPs) listelemeye iyi bir seviyeden girmenizi sağlamaktadır. Buradaki avantaj inbound links / site dışı linkler ‘e göre, site içi optimizasyon sürecinde site içi link kontrolü sadece sizdedir, dilediğiniz gibi linklerinizi yapılandırabilirsiniz.

Bu linkler sitenize ve ziyaretçiye bazı faydalar sağlar.

 • Ziyaretçilerinizin sitenizde kolayca gezebilmesine olanak verir, onları yönlendirebilirsiniz.
 • Arama motorlarının sitenizin mimarisini anlamasına yardımcı olur.
 • Sitenizin anlaşılır olmasını ve paylaşımını kolaylaştırır. (Kategori)

Seo stratejisinin önemli unsurları: Site dışı link kaliteniz, eşsiz ve mükemmel içeriktir.  Eğer heyecan verici bir blog yazısı veya e-kitap oluşturduysanız, doğal olarak bu kaynakların mümkün olduğu kadar çok trafik çekmesi için çalışma yapmak isteyeceksiniz.

seo sürecinde site içi link yapıları

Site içi link yapınızı geliştirirken sıkıntı çekeceğiniz en kritik noktalardan birisi de, yeni ürettiğiniz o eşsiz ve heyecan verici içeriğinize, sitenizdeki gözde sayfaların hangisinden link vermek olacağıdır. Bu zaman içerisinde site içi değerin paylaşılmasına ve hangi içeriğin sizin için daha değerli olduğunu kavramanıza yardımcı olacaktır.

Site içi link yapılarınız her zaman bu stratejinin bir parçası olmalıdır. Site dışından gelen linkler bir sayfanızın değerini önemli ölçüde yükselttiğini varsayalım, bunu site içi link optimizasyonu ile SEO tipi faydaya dönüştürmek sizin elinizde. Link alan sayfanızı, sitenizde daha önemli olduğunu düşündüğünüz içeriğe anchortext ile bağlayarak sitenize gelen herkese bir yol göstermiş olursunuz. Arama Motorları bunu inanın! ÇOK önemsiyor. Bu şekilde sitenizde değerli ve alakalı içerikleri birbirleri ile bağlayarak değerli olan içeriğinizi işaretlemiş olursunuz.

 

 

SİTE İÇİ LİNK YAPILARINIZI NE KADAR İYİ YAPARSANIZ, HEDEFLEDİĞİNİZ REKABETİ YÜKSEK ANAHTAR KELİME SORGULARINDA ÇOK DAHA İYİ LİSTELENMENİZ MÜMKÜN.

 

 

SEO ve SİTE İÇİ LİNK

 

SİTE İÇİ LİNK YAPILARI SEO SÜRECİNDE HATIRI SAYILIR BİR YERE SAHİP, LİNKLER SİTENİZİN MİMARİSİNİ OLUŞTURURKEN ARAMA MOTORLARINA GÖZ KIRPARLAR

 

Arama motorları bir sayfayı taramak için geldiğinde, sayfada indexlenecek içerik ararlar, bu içeriğin baskın anahtar kelimesini anlamaya çalışarak arama sonuçları sayfalarında (SERPs) listelemeye çalışırlar. Sayfa içerisinde var olan tüm linkleri yani yolları kullanarak tüm sitenizi gezmeye çalışırlar.

Peki, sayfanızda link yoksa? Arama motorları sizin çok önemsediğiniz o değerli içeriğinize nasıl ulaşabilir?, tabi ki ulaşamaz. Webmasterların genelde yaptığı en büyük hata sitelerindeki menüleri scriptler ile gizlemekte veya farkında olmadan saklamaktadır. Yani sayfaya gelen arama motorlarının gözlerini bağlayarak hareketsiz kalmalarına sebep oluyoruz.

 

Site içi Link yapılarında arama motoru algoritmaları

Yukarıda da görüldüğü üzere örümceğimiz ana sayfaya geldikten sonra, B ve C ‘ye ulaştı fakat B ve C ‘de herhangi bir link olmadığından D ve E ‘ye ulaşamadı, aynı şekilde Ana sayfamızdan da D ve E ‘ye herhangi bir link olmadığından D ve E görünmez pozisyonda kaldı. E ‘ye yazık oldu.

Google yaptığı açıklamalarda bu tip durumlarda bu sayfaları yok sayıyor ve indexlemiyor. Sayfalarınızın içeriği mükemmel, anahtar kelime hedefleme çalışmanız kusursuz veya bu sayfalarınız için çok iyi bir pazarlama kampanyası yürütmüş olabilirsiniz, fakat Google ve diğer arama motorlarında bu sayfalarınız indexlenmeyecektir.

 

Link Yapıları

 

site içi link yapısı

Link yapıları önemli dedik, yukarıdaki örnekte bir web sitesi için en uygun link yapısını görüyoruz. Bu yapıda ana sayfa ile içerik sayfaları arasındaki minimum link katmanı vurgulanmaktadır. Site boyunca link akışını sağlarken arama motorlarının işinide kolaylaştırır, sayfalarımızın SERP sonuçlarında sıralama potansiyelleri yükselir, başka bir değişle arama motoru dostu link yapısıdır. Arama motorları için bazı durumlarda sayfalarınızın serp sonuçlarında daha zengin gözükmesinide isteyebiliriz (yazar resmi-yıldızlar-vb.) bu konuda link yapılarını inceldiğimiz rich snippets nedir? konulu yazımızada göz atabilirsiniz.

 

 

Site içi Link Yapısı AnchorText

Site içi link yapıları ile ilgili fikir edindik, birazda linklerimizi yapılandıralım, anchortext nasıl girilecek ve ne anlama geliyor.

 • Anchortext link yapılarının içerisinde kullanılan sayfanın ne hakkında olduğunu belirten bir açıklamadır.
 • Link yapılarına birçok özellik eklenip çıkarılabilir ve farklı etkileri vardır. (w3school)
 • Link yapılarına hükmedebilmek için html konusunda fikir değil bilgi sahibi olmalısınız.

Örnek olarak bir cep telefonu mağazasının sitesine göz atalım ve bir link yapılandıralım. “http://www.siteadi.com/ceptelefonu/iphone” hedef adresimiz burası olsun, bu hedefe bir link bağlamak istiyoruz ama bağlayacağımız hedefin ne ile ilgili olduğunuda belirtmemiz gerekiyor, burada anchortext devreye giriyor “iphone”.

 

 <a href=”http://www.siteadi.com/ceptelefonu/iphone> iphone  </a>

 

 • Link yapımıza <a ile başladık, bu link yapsının başladığını belirtir
 • href=”http://www.siteadi.com/ceptelefonu/iphone> bu kısımda ziyaretçilere ve arama motorlarına bu link yapsının hedefinin neresi olduğunu söylüyoruz.

Buraya kadar link yapımızı başlattık ve hedefi belirledik, biz hedefin ne hakkında olduğunu anchortext ile belirlediğimizden bahsetmiştik

 • Hedefimizin konusunu yani anchortext seçimimizide iphone olarak belirleyip
 • </a> link etiketi ile link yapımızı sonlandırdık.

Komplike bir link yapılandırdık, bu link yapılanması ile arama motorları link yapısını takip edecek ve hedefteki sayfayı da gezecektir. Sonuç analiz listelerinde karmaşık arama motoru algoritmalarına tabii tutulan hedef sayfanın değeri hesaplanıp, bu değeri ile sonuç sayfalarında listelenecektir, Konumuzun biraz dışına çıkarak site dışı linklemeye örnek gösterdik. Bu site içi linkleme içinde aynıdır fakat link vereceğiniz sayfa ister sitenizin dışından olsun ister sitenizin içinden olsun, konunuz birbirleri ile ilgili olmalıdır. Tam tersi bir durum sitenizin sayfa değeri üzerinde etki edecek ve sıralamalarda gerilemelere sebebiyet verebilmektedir.

 

 

Rich Snippets Nedir, Nerde ve Nasıl Uygulanır

|

Tarafından 22:44 SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Kategorisinde Yazılmış | 2 Yorum

Rich Snippets Nedir, Nerde ve Nasıl Uygulanır

Rich Snippets Kullanımı Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Herşey

Başlmadan önce Rich Snippets için kısaca bir açıklama veya slogan belirtelim. Sitenizin içeriğini Arama Motrlarına çok daha ayırıntılı gösterme biçimi olarak tanımlayabiliriz.

Arama Motorlarına örn; Google a bir arama sorgusu girdiğinizde size maximum olmak üzere 10 adet sonuç listeler. Bunların hepsi aynı sorgu kelimesi ile aranmış olsada tüm sonuçlar birbirinden farklı olarak karşınıza çıkar, istediğimizde bu zaten, bilgiye ulaşmak istiyoruz. Arama Motoru Sonuçları Sayfası (SERPs) olarak nitelenen sonuçlara ayrıntılı olarak bakarsak, resimleri, videoları, kullanıcı oylarını, yayımlanma tarihlerini, yazar resimlerini ve içerik hakkında aytınlı bilgilerin olduğunu görürsünüz. Sonuçlarda gördüklerinize göre kendinizin bir yorum yapmasını istiyorum!. Bu evrensel bir eğilimdir herkesde görülebilecek bu eğilim sadece yazı içeriği olarak listenen sonuca göre daha çok görsel olarak listelenen sonuçlara yönelmemiz ve daha ilgi çekici ve güvenilir olduğunu düşünmemizi sağlar. Aşşağıdaki örnektede göreceğimiz üzere SERP sonuçlarına göre beşinci sırada olan Rich Snippets etiketlerine sahip olan sonuç daha çok tıklama alacağı öngörülmekte. Beşinci sırada olmak kötü olmasa gerek.

rich snippets ve görselliğin öne çıkması

Beşinci Sırada Listelenen Görsel İçerikli Sonuç Diğerlerine Göre Daha Çok Göze Çarpıyor.

Dondurmalı Profiterol için bir başka örnek;

Dondurmalı Profiterol için Rich Snippets içerikli SERP

Dondurmalı Profiterol için Rich Snippets içerikli SERP

Örneklerden de görüldüğü gibi rich snippets kullanılan içerikler daha göze çarpıcı ve daha hızlı trafik çekme unsuruna sahip. Ev satın alma süreci ile ilgili arama sogumuzda görüldüğü üzere alayemlak.blogspot.com ücretsiz bir bloglama servisini kullanmasına rağmen, aramalarda yazar resmi ile gözüküyor ve  birincil kullanıcıya daha güven veren bir arama sonucudur. Bu bağlamda bakıldığında rich snippets sitelerimizin içeriklerini arama motorlarında daha ön plana çıkarırken daha farklı semptonlarda desteklemelere sahip.

 

Rich Snippets Kullanımı Hakkında Daha Fazla Bilgi ve Etiketler Neler ?

Google bu konuda bir açıklama yapmıştı Google Webmaster Tools hizmeti içerisinde bu konulara yeni olan kullanıcıların bu özellikleri kullanabilmeleri ve websitesi yazılımları ve çeşitli ayrıntılara girmeden sitelerine rich snippets kullanımını sağladı. Sayfanızı webmaster tools da bulunan veri işaretleyici ile görüntüleyebilir ve nitelikleri tıklayarak ne olduğu konusunda google ‘a bilgi sağlayabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse bir – etkinlik – var ve bunu sitenizde yayımladınız. Veri işaretleyici hizmetinden sayfanızın adresini girerek sayfanızı görüntüleyerek etkinlik bilgilerini sayfanıza tek tek etiketliyebilirsiniz. Ne zaman, etkinliğin ne konuda olduğu, nerede olduğu gibi bilgileri sayfadan tek tek seçerek etiketleyebilirsiniz. Bu işinizi hem kolaylaştırırken, az önce de söylediğim sayfanıza ekstra bir microdata formatı ekleme zahmetinden de kurtuluyorsunuz. Bu şekilde arama sonuçlarında etkinliğiniz hakkında bir arama geldiğinde, etkinliğin detayı harita üzerinde ayrıntılı olarak gösterilicektir.

veri işaretleme google

Veri İşaretleme Aracı

 

Rich Snippets – Zengin Snippetler 2009 ‘da duyurulmasına rağmen halen aktif olarak kullanılmadığı görülmekte, bu işin biraz uğraştırıcı olmasından kaynaklanıyor olabilir, Google Rich Snippets – Zengin Snippetler arama sonuçlarını yapılandırılmış içerik ile görsel bir sunuma çevirme yöntemidir. Diğer bir deyiş ile içeriğin meta başlığı ve meta açıklamasının ötesine geçerek daha fazla bilgiyi kullanıcıya sunma çabasıdır. Bu yapılandırışmış veri resimlerden, videolardan, yıldızlı oylamalardan, yayımlama tarihi ve bunun gibi bir çok data ‘yı kapsıyor. Verinizi yapılandırmak için üç adet yapılandırma dili mevcut bunlar ;

Bu üç yapılandırma dilinden, Google Microdata kullanımını tavsiye etmektedir.

Çeşitli içerikler için google biçimlendirme verileri rich snippets – zengin snippetler şu şekildedir:

Yorumlar:

Bu yapılandırılmış rich snippets verisi ürün sayfalarında veya hizmet ile ilgili sayfalarda kullanılabilir.  Bu sayfaların birden fazla hizmet veya ürün barındırmamasına özen göstermeniz kullanıcı sadakati açısından özemlidir.

Ürünler:

Bu yapılandırmayı daha çok e-ticaret sitelerinde kullanabiliriz, fiyatları, yorumları, yıldız oylamaları ve ürünün stok bilgisi gibi ayrıntıları kullanabilirsiniz. Google Rich Snippets – Zengin Snippetleri daha çok tekil ürünün olduğu sayfalarda kullanılmasından yana. Yorumlar Snippet inde açıkladığımız gibi bir çok ürünün olduğu bir sayfada kullanmak tutarsızlık doğuracaktır.

Yemek Tarifleri:

Sayfamızın başında Dondurmalı Profiterol ile ilgili armamızda da gördüğümüz gibi Rich Snippets – Zengin Snippetler in arama sonuçlarını nasıl döndürdüğünü görebilirsiniz.

İşletmeler:

Bu yapılandırma verisi çokça kullanılmak istenenlerden biri, İşletmeniz hakkında tasarladığınız sayfanızda kullandığınızda arama sonuçlarında çok etkili görsel dolu sonuç ile karşılaşıyorsunuz. Bu işletmeniz tüm bilgilerini girebileceğiniz. Açılış – Kapanış, işletmenin ne konuda olduğu hakkında vs. gibi ayrıntıları etiketliyerek, kullanıcıların dikkatini toplayabilirsiniz.

Müzikler:

Bu biçimlendirmede yine google kullanıcıların işini kolaylaştırmak için kullanıyor. Listelemeden kestirmeden müzikleri dinleyebileceğiniz veya bilgiye ulaşabileceğiniz ayrıntıları size sunabilir.

müzik için rich snippets

Zengin Snippetler için Müzik Biçimlendirmesi

 

 

 

 

 

 

 

Schema.org Hakkında

 

Yukarıda özetlediğimiz yapısal veri kümeleri şüphesiz google için mükemmel, fakat diğer arama motorları için iş pekde iç açıçı değildi, rich snippets – zengin sineppetlerin duyurulmasından iki yıl sonra google ve diğer arama motorları Bing, Yahoo ve Yandex (Rus Arama Motoru) microveri sözlüğü olan Schema.org ‘u kullanmak üzere bir bildiri yayımladılar. Microdata diğer biçilendirme verilerine göre avantajlıydı çünkü microdata kendi başına bir biçimlendirme dili değil bir yapılandırma sözlüğüdür ve tüm diğer internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir. Bu sebeple Google microdata kullanımını tavsiye eder. Schema.org ‘un tüm diğer yapılandırma verilerine göz atmak için Tıklayınız.

 

WordPress için Rich Snippets – Zengin Snippet Plug-in

WordPress için pek fazla Rich Snippet Plugini mevcut olmasada kenarda köşede birkaç tane var onları sizin için çıkarıp paylaşalım.

Microdata Rich Snippets için WordPress SEO Plugin

Optimum7.com ‘un WordPress için Hazırladığı Plugin tüm veri yapılandırmalarını koda dönüştürüp istediğiniz gibi kullanmanızı sağlıyor.  İsterseniz direk yazıya dahil edebilirsiniz.

Zengin Snippet WordPress Plugin

Rich Snippets – Zengin Snippet WordPress Plugin

 

Schema-Creator WordPress Rich Snippet – Zengin Snippet Plugini

Schema Creator bir başka wordpress snippet plugin, Kullanımı oldukça kolay ve kullanışlı.

Schema Creator WordPress için Plugini

Schema Creator WordPress için Plugini

 

 

SEO için Rich Snippets – Zengin Snippetler

Sitenizde yapısal veri biçimlendirme uygulamış olabilirsiniz, bu sitenizin arama sonuçlarında daha yukarılarda listelenmesini garantilemez, sitenize daha fazla trafik almaya başladıysanız, yapısal verinin bir avantajı olarak yorumlayabilirsiniz. Hiçbir şekilde yapılsal verinin sitenize trafik oluşturmaya yönelik arama motorlarını bir hesaplamaya teşvik etmiyeceğini aklınızdan çıkarmayınız. Burdan özümsenmesi gereken kullanıcıların içeriğinize daha ayrıntılı bir listelemeden ulaşacağıdır. yazar resmi, oylama, işletme bilgileri, kişi bilgileri vs gibi. Bu diğerlerinden ayrılıp farklılık yaratan bir unsur olarak kabul edilmeli.

Kullanıcılar sitelerde kaliteli içerik ararken, tüm süreci kaliteli hale getirmek sizlerin elinde.

Kullanım Başlangıç ve Algoritmalar

|

Tarafından 00:16 SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Kategorisinde Yazılmış | 0 Yorum

Kullanım Başlangıç ve Algoritmalar

Arama Motoru

Kullanım Başlangıç ve Algoritmalar

ilk bakışta arama motorlarının algoritmaları aşılamazmış gibi görünebilir, bu sizi korkutmasın her arama motoru kendisiyle ilgili bazı ipuçları verir. Nasıl daha iyi sonuçlar elde edebileceğinizi veya Nasıl daha fazla trafik çekebileceğinizin az çok bilgisi mevcuttur. Bu konu hakkında az ve öz bilgi vermek gerekirse şunlardan söz edebiliriz.

GOOGLE WEBMASTER İLKERİ – ARAMA SEO HAKKINDA ANEKTODLAR

Google uzmanları daha çok bu verdiğim bilgiler üzerinden işlemler yapmamızı tavsiye ediyor. Peki nedir ?

 

 • Website Sayfalarınızı Kullanıcılar için Tasarlayın, Arama Motorları için değil. Ürettiğiniz içeriğin kullanıcıya farklı arama motorlarına farklı göstererek arama motorlarını kandırmayın. Daha çok “cloaking” gizleme “rel=” etiketleri ile yapılabilen bu uygulamalardan uzak durun.
 • Anlaşılır bir hiyerarşi ‘e sahip, metin bağlantıları içeren website sayfaları oluşturun. Hersayfanın statik birer metin bağlantısı olmalı.
 • Faydalı, bilgi açısında zengin bir websitesi oluşturun. İçeriğinizi kullanıcılara olabildiğince düzgün anlatılmış bir metin ile besleyin. Kullanıcı sitenizde gezerken sıkılmasın. Websitenizin “<title> başlık ” ve “ALT özniteliklerinin” doğru tanımlandığından ve  açıklayıcı olduğundan emin olun.

 

Söylemek istediğim buz dağının görünen sadece bir kısmı ve bunlar gibi yüzlerce, binlerce ince ayrıntı olduğu.

 

BU SİZİ KORKUTMASIN 15 YILDAN DAHA FAZLADIR ARAMA MOTORU UYGULAMALARI İLE TANIŞTIĞIMIZDAN BERİ ARAMA MOTORU PAZARLAMACILARI VE SEO LAR SİTELERİMİZİ NASIL DAHA İYİ LİSTELENMESİNİ SAĞLIYACAĞIMIZ KONUSUNDA BİLGİLER PAYLAŞMAKTA VE BUNLARI GELİŞTİRMEKTEDİRLER.

 

Şaşırtıcı biçimde, arama motorları bu çalışmaları desteklemekte ve karşılıklı bilgi alışverişi içerisindedir. Bunlar birazda olsa kapalı kapılar ardında yapılsada kulağa hoş geliyor.

 

 

BİR ÇALIŞMAYA NE DERSİNİZ

Arama Motoru Optimizasyonu – SEO Konusunu anlamaya çalışıyoruz çok meşakatli bir iş demiş olabilirsiniz fakat, SEO üzerinde çok fazla saatler günler harcamanız gerekn faktörlere sahip değildir. Arama Motorları algoritmalarını günden güne değiştirebilir ve canını sıkabilir bunların hepsinin üstesinden gelebilmeniz için sabırlı, iyi bir takipçi ve çok iyi bir gözlemci olmalısınız. Tavisye edeceğimiz uygulamalar maddi yönden sizi zorlayacağını düşünüyorsanız bunları ücretsiz websitesi uygulamaları ilede deneyebilirsiniz.

 

 

 1. Alakası olmayan bir alanadı kayıt ettirelim “örn; hedehodo.com”
 2. Bu sitede pekde alakasız biraz komik bir terimi hedefleyerek “örn; edibüdü” bir kaçtane sayfa yaratalım
 3. Metinimizi farklı yerlere yerleştirelim, biçimlendirme, anahtar kelime kullanımı, bağlantı yapıları ve bunlar gibi diğer özellikleri kullanrak, her sayfayı birbirinden sadece tek bir fark ile oluşturalım.
 4. Index imiziden başka bir domain de olan iyi optimize edilmiş sayfalara, ürettiğimiz hedehodo.com sayfalarından bir link verelim. Her sayfadan başka bir domainde olan sayfaya birer link.
 5. Belli süre uyarlamamıza dokunmadan arama motorlarının hareketlerinin bu sayfalar üzerinde ne gibi tepkilere yol açtığını kontrol edebilir ve kayıt altına alabilir, daha sonra bunları karşılaştırabilirsiniz.
 6. Sayfalar üzerinde oynamalar yaparak, bu hareketlerin sıralamalarda ne gibi değişiklikler meydana getirdiğini gözlemliyebilirsiniz.
 7. Bu uygulamalar ile arama motorlarına çalım atabilir SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Nedir Nasıl Oluyor sorusuna kendiniz de artık cevaplar verebilirsiniz.

 

 /////////////////////////////////////////////////////////

BİZ DENEDİK !

 

Biz bu çalışmamızda az önce anlattıklarımızın aynısını uyguladık ve bir çok ayrıntı keşfettik, bunlardan bir tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Kurduğumuz websitesinden üç farklı sayfa yarattık ve ilgisi olmayan diğer domainlerde barnınan farklı üç sayfaya link verdik. Burdaki test faktörümüz. link değerimizi sayfamızın en üstüne, ortasına ve en altına olmak üzere üç farklı alana yerleştirerek diğer sayfalarda ne gibi tepkimeye sebep olacağını görmekti.

Tahmin Edin Ne Oldu ?

 

Sayfamızın üst kısmına yerleştirdiğimiz link, bağladığımız sayfanın diğer sayfaların önüne geçerek daha iyi konumda listelenmesini sağladı.

Bu şekildeki çalışmalar hem işi daha eğlenci kılarken Arama Motoru Optimizatörlerini de eğitebiliyor. Biz bu yönergeler ile yüzlerce binlerce faktörü keşfettik.

 

SEO Nedir Nasıl Yapılır

|

Tarafından 04:52 SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Kategorisinde Yazılmış | 0 Yorum

SEO Nedir Nasıl Yapılır

SEO Nedir Nasıl Yapılır Arama Motorlarına Yeniyim Bu işi Öğrenmek İstiyorum Diyorsan Doğru Yeri Bulduğunu Garanti Edebilirim

Arama motorlarının websitelerini taramalarında başlıca iki fonksiyon vardır. Crawling & Building, bunları hesaplayarak birinci kullanıcıya sunar.

Evet, Crawling ve Building nedir. Crawling daha çok içeriğinizin taranması olarak niteliyebiliriz, tüm arama motorları içeriğinizi robotlar, örümcekler olarak tabir ettikleri metaryaller ile detaylarına kadar inceler ve Building dediğimiz, içeriğinizin inşaasında kullanır.

Bu robot ve böcekler yeterince akıllıdırlar, içeriğinizdeki tüm medya ve türevlerini algılayabilirler. Aslına bakarsanız tüm Search Engine Optimization – SEO – Arama Motoru Optimizasyonu algısının tümüdür.

Internetin tüm dünya üzerinde kurulmuş çok büyük bir metro ağı olarak hayal edin.

Her durağın kendine özgü eşsiz özellikleri olduğunu varsayalım, bu genelde “websayfası olabilir, pdf, jpg veya herhangi başka bir uzantıda olabilir” Arama motorları herzaman en iyi yola başvurarak komple bir şehrin bütün duraklarına uğramak ister. Bu şekilde şehrin yeraltı haritasını çıkararak karşımıza link leri sunarlar.

Websitelerini birbirlerine bağlıyarak en iyi link altayapısını kurarlar.

Linkler üzerinden arama motorları, kullandıkları otomatik “robotlar” ve “örümcekler” üzerinden milyarlarca dökümana ulaşabilirler. arama motorlarının çalışma mantığını hayal edebildiğinizi tahmin ediyorum. ama bu kadar basit değil tabi ki.

Arama Motorları bir kere bu sayfaları taradığında, gerekli kodları çözümler ve kendi bünyesinde barındırdığı milyar dolarlık bütçeler ayırdıkları bu devasa bilgileri veritabanlarında saklar ve saniyeler içerisinde arama terimlerine karşılık gelenleri sunucularda bizlere sunarlar. Bu hizmeti verebilmek teknolojinin getiridği tüm yenilikleri en ince ayrıntısına kadar kullanır. Google veya başka bir arama motoru aslına bakarsanız dünya harikasıdır.

Arama motoru optimizasyonu artık öldü diyenler var, çokda speküle edilir. fakat öyle bir kanıda varki arama motorlarını önemsiyen siteler ile önemsemiyen siteler arasındada bir ayrım sözkonusu daima olacaktır kuşkusuz.

seo arama motoru optimizasyonu nedir nasıl yapılır

Arama Sonuçları Sıralaması

Arama Motorları robotlardır ve robota ne isterseniz onu yaptırabilirsiniz. Onlar birer cevap makinesidir. Bir arama yaptığınızda arama motorları şu şekilde tepki verirler, öncelik olarak aramanız ile ilgili yüksek ilişkili sonuçları dökerler, ikincil olarak bu arama terimleri ile ilgili olabilecek diğer en yakın metaryelleri size sıralar. Bu bağlamda SEO ‘ya etkisi “ilgi” ve “önemlilik” olarak yansır ve SEO çalışmaları bu yönde yapılandırılır.

Arama motorlarına göre bir sayfayı bulmak daha çok aranılan kelimeyle ne kadar ilgili olduğunu bulmaktır, internetin yakın geçmişinde arama motorları bunun ötesine pek de geçmedi. Yazılarımızın devamındada paylaşıcağımız gibi, arama motorları bu mantıkla uzun zaman çalışarak hep bilenmezliğin ötesine geçemeyerek arama motoru olgusunu geliştiremediler. Bugünlerde bu yüksek ticari ölçekli firmalar arama motorları, bünyesindeki mühendislerin yoğun çalışmalarıyla artık bir web içeriğinin sadece aranılan kelimye bağlı kalmayarak çok ötesinde farklı yüzlerce varyasyonları kullanarak arama motorlarına çağ atlatmışlardır. Kullanıcalara arama motorlarını kullanırken farklı içeriklere ulaşarak çok daha iyi vakit geçirebilmelerini sağlamışlardır. Bu bağlamda SEO ön plana çıkmaktadır SEO bitmez.

Hangi İçerik Daha Önemli ? Nasıl Karar Veriliyor.

Şuanda, büyük arama motorları önemli içeriği popüler olarak yorumluyor, çok daha popüler

seo nedir nasıl yapılır örnek

Bu aramadan da görebileceğimiz gibi Google, “gazete” sorgusu için, Gazeteler.com ‘u , Hürriyet.com.tr ‘ye göre daha popüler ve ilgili bir içerik olarak tanımladı.

olan bir site ,sayfa veya döküman, içeriğinin yeterince güçlü kaliteli olması anlamına geliyor. İçeriği okuyan kullanıcı sayısını gözlemliyebiliyor ve aynı içeriğe sahip diğer sitelerden daha popüler olduğunu düşünüyorsanız evet ! doğru kanaat getiriyorsunuz. O içerik gerçek ve yeterince az olağandır.

Popülerlik ve ilgi elle belirlenmediği gibi, arama motorları bu içerikleri çok meşaakatli bir süreçten sonra belirliyorlar. matematiksel denklemler daha çok arama motoru algoritmaları denir, belli hesaplamalar ve doğallık gözönünde bulundurularak çıkarılan sonuçlardır. bir nevi saman ile buğdayı birbirinden ayırıp buğdayın önemli olduğunu bize anlatır. ( öyle olmasaydı çiftçiler google ‘ı çok severdi )

Bu algoritmalar yüzlerce uyarlamalar dikkate alınarak oluşmaktadır. Arama motoru pazarlamsında biz buna daha çok “sayfa değeri” deriz.

Bu kısa ama temel olarak konunun neyle ilgili olduğunu anlattığımız yazımızın sonu. Bir sonraki yazımızda konunun biraz daha derinliklerine girip bu isin püf noktalarını başarının belli başlı alanlara bağlı olduğunu gözlemleyeceğiz umarım faydalı oluyordur. Optimizasyon öğrenenlerin her daim elinin altında olması gereken bilgileri paylaşmaya özen gostericez.. IT de bir durum soz konusudur bilgiyi pek paylaşma taraftarı değildirler bu tabuyu yıkıyoruz artık, tartışarak gercek uzmanlarımızın var oldugunu göstermelisiniz..