CS GO FPS Sorunu • Ekran Kartı Ayarları • CS GO FPS Arttırma Çözümü • [Rehber]
CS GO FPS Sorunu • Ekran Kartı Ayarları • CS GO FPS Arttırma Çözümü • [Rehber] by 5th July 2014

CS GO FPS Sorunu , Eğer benim gibi kötü donanımı olan bir bilgisayarda oynamaya çalışıyorsanız devamlı hayıflandığınız bir cs go sorunudur. Bu sebeptendir ki zaten şu an CS GO Fps Sorunu başlıklı bu yazıda benimle buluştunuz. Amacım CS GO Güncellemeleri ile karşımıza çıkan FPS Sorunları, CS GO Oynanabilirlik ile ilgili sorunların çözümlerini bir rehber haline getirerek cs go fps sorunu veya fps ayarları arayacak olan arkadaşlara rehber olması ışık tutmasıdır. tamamen güncel kalması dileği ile fps sorunlarımızın üstüne gidelim..

 

Benim makinam “AMD 4200+ 2.2GHz – 6 GB DDR2 800MHz – 9800GT 1 GB – Win 8.1 64 bit OS” Olan 2006 ‘da Toplanmış bir makine. Bu makineye göre benim değerlerimi kendi makinenize göre değerlendirebilirizsiniz. Tüm işlemlerin sonucunda +60FPS Civarında bir artış ile oyunu 60 – 110 FPS Arasında biraz sıkıntılı şekilde oynayabiliyorum. Hatta duvara dönüp az dokusu olan bir bölge bulduğumda 140 FPS görüyorum tabi bu kalıcı olamıyor.

 

 • CS GO Shader grafiklere sahip bir oyun olduğu için yüksek FPS oranlarını yakalayabilmek için güçlü bir CPU ‘a ihtiyacınız var. Shader bir grafik işleme yazılımıdır ve CPU tarafından işlenerek Ekran Kartınıza gerekli bilgileri gönderir. Bu yüzden yeni nesil iki çekirdekli – dört çekirdekli bilgisayarlarda çok da fazla sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Özellikle burada anlatacaklarımı i7 intel işlemciye sahip bir bilgisayarda denenmesi en az 700+ FPS sağlayacaktır.

CS GO FPS Sorunu Aslında Tamamen Shader Kaynaklıdır. Peki Shader Nedir ?

Nvidia sürücüleri can alıcıdır. Son zamanlarda yaşadığım bir ayrıntıyı sizlerle paylaşayım. Şu anki kullandığım Nvidia Sürücüsü 337.88.. Kısa bir zaman önce Beta Sürücü olarak çıkan bir yazılımı yükledim. Beta sürücülerin hep işe yaradığını düşünürdüm fakat bu sefer öyle olmadı burada anlatacağım ayarlar ile bu yeni beta sürücüsü ile cs go oynamak neredeyse imkansız hale gelmişti. 337.88 Sürücüsüne geri dönünce tüm sıkıntım optimal düzeye geri dönmüş oldu CS GO Fps sorunu bu şekilde aştım. Size tavsiyem kullandığınız ekran kartınızın Güncel Beta Olmayan Driver ‘ını indirerek temiz bir kurulum yapmadan lütfen FPS Sorununu aşmaya çalışmayınız.

 

CS GO FPS SORUNU İÇİN NVIDIA 3D SEÇENEKLERİ

 

FPS iyileştirmek için genelde ki kanı tüm ekran kartı ayalarını sıfıra çekmektir. Oysaki ayaların sıfırlanması o kadar saçmadır ki ekran kartınızın nefesini kesmekten başka bir işe yaramamakta bu hareket. Ekran kartı ayarlarınız da bulunan çeşitli performans ayarları ekran kartınızın fps sorununu aşması için kartın şaha kalkmasını sağlayan yegâne ilaçtır aslında. Çok uzatmadan ayarlara geçelim..

 • NVidia Denetim Masasına masaüstündeki saatinizin yanında olan nvidia logosuna tıklayarak giriniz. Eğer yok ise “ Bilgisayar > Denetim Masası > Nvidia Control Panel “ yolunu izleyerek açabilirsiniz. 3D Seçenekler ekranına geldiğimizde karşımıza iki sekme geliyor “Global Ayarlar” ve “Program Ayarları” biz program ayarları ile devam edeceğiz. “ Özelleştirilecek Programı Listeden Seçin “ sekmesinden “Counter-Strike: Global Offensive”  oyunumuzu da seçtikten sonra ayarlara tek tek göz atalım. Eğer açılır sekmede CS:GO Bulamıyorsanız “Ekle” sekmesinden CS:GO Klasör yolunuzu izleyerek “csgo.exe” klasörünü işaretleyerek ekleyebilirsiniz.

 

FPS ARTTIRMAK İÇİN GEREKLİ NVIDIA EKRAN KARTI AYARLARI

 

 • Bağlantılı Optimizasyon – Açık

Bilgisayarlar artık birçok işlemci ile geliyor neredeyse çift çekirdek olmayan PC kalmadı fakat sizin de benim bilgisayarım da ki gibi iki işlemciniz varsa bu seçenek CS GO FPS Sorunu az da olsa fayda sağlayacaktır. Uygulamaların çift çekirdek – dört çekirdekten faydalanmasını sağlamaktadır.

 • Birden çok ekran GPU hızlandırma – Tek ekran performans modu

İki ekran kullanıyorsanız birden çok seçeneğini seçebilirsiniz. Bu ayarın FPS ile pek bir ilgisi yok. Oyuncular Tek Ekran Seçmeli, İleri düzey oyunlarda çift ekranlar hatta 3 – 4 ekran ile oynayabilme imkanına sahipsiniz.

 • CUDA – GPU ‘lar – Tümü

CS GO FPS Sorunu için can alıcı bir ayardır. Ekran Kartınızı PhysX teknolojisi sayesinde bir işlemci gibi kullanmanızı sağlar. Ana işlemcinize oyun oynarken yüklediğiniz gücü azaltıp bunu ekran kartınızın işlemcisine yükleyerek oyunda fps yükseltme olanağı sağlar. SLI destekli çift ekran kartı kullansaydınız eğer SLI ile bu iki ekran kartını bağlayıp birini tamamen işlemci gibi kullanabilme imkanına sahiptiniz doğal olarak buda FPS Arttırma olanağı demek.

 • Doku Süzme / Kalite – Yüksek Performans

FPS Yükseltmek için bir başka can alıcı ayar. Doku Süzme seçeneği grafiklerin size ulaşmadan önce ne kadar süzüleceğini belirlemenizi sağlıyor. Yüksek Kalite seçerseniz FPS Düşecektir, yani hiçbir şekilde süzme uygulanmayacaktır. Yüksek Performans seçilmesi ile FPS artmasında başlıca rol oynar.

 • Doku Süzme / Eş yönsüz örnek optimizasyonu – Açık

DirectX veri transferi ve işlemesi konusunda görevli bir program, FPS Arttırmak için genelde kapalı seçilir fakat yanlıştır burada görüntü kalitesinde en az kayıpla en yüksek performansı elde etmek için Açık seçilmelidir. Eş yönsüz örneklemeyi açmak işlem sayısını sınırlandırır.

 

 • Doku Süzme / Negatif LOD Tercihi – İzin Ver

CS GO FPS Sorunu yaşayanlar ve görüntü kalitesi konusunda pek de talep-kar olmayanlar için tamamen gerekli ayarlardan biri. Bilinenin aksine Negatif LOD ‘un kapalı olması görüntü kalitesini arttırırken negatif lod ‘un çalışması doku filtrelemesini yüksek fps hızlarında durdurmasına olanak sağlayarak akışı hızlandıracaktır. FPS Sorununuz ortadan kalkacaktır.

 

 • Doku Süzme / Trilineer Optimizasyon – Açık

Yine farklı bir doku süzme ayarı, dediğim gibi doku süzme ayarlarını kapatırsanız en yüksek görüntü kalitesine ulaşırsınız. Trilineer Optimizasyon ‘u Açarak gerekli sahnelerin optimize edilmesini yani en iyi performansı sağlamasını istiyoruz. En iyi görüntü kalitesi için Kapalı. Yüsek FPS değerleri için Açık! Seçilmeli.

 

 • Dikey Senkronizasyon – Kapalı

Baş ağrıtan, FPS düşmanı bir özellik. Aslına bakarsanız yüksek donanım özelliklerinde çok işe yaracak bir seçenektir. Monitörünüzün yenileme hızı ekran kartınızın işlemcisi tarafından optimize edildiği durumlarda düşük Hertz ( Yenileme Hızı ) durumlarında görüntüde yırtılma meydana getirir ve oyunun akıcılığını bozar. Düşey Senkronizasyon bu Hz değerine kitlenerek FPS ‘nizin daha yukarı çıkmamasına sebep olur ve FPS düşer. G-Sync gibi yeni teknolojiler ile 600 FPS ‘leri görebiliyoruz. Eski Makinelerde devam kapalı olması gerekir.

 

 • Eş yönsüz Süzme – Uygulama Kontrolünde

Görüntünün ne kadar net ve ne kadar parlak olacağını belirler, diğerlerinin tersine bu ayar fps için Kapalıdan – Yükseğe şeklinde tercih edilmelidir. Eğer oyun içinde FXAA gibi değerleri atayabiliyorsanız bu seçeneği Uygulama Kontrolüne bırakmalısınız. CS GO İleri Düzey ayarlarda bu seçenek belirlenebildiğinden burada Uygulama Kontrolüne bırakıyoruz CS GO FPS Sorunu larının başlıca baş belalılarından bir seçenektir.

 

 • Gölgelendirici Önbelleği – Açık

Gölgelendirmeleri ön belleğe kaydederek CPU kullanımı azaltarak FPS sorununuza çözüm olabilir. Açık olması takılmayı azaltarak yükleme sürelerini düşürecektir.

 

 • Kenar Yumuşatma / Ayarlar – Kapalı

FPS Arttırmak için Kapalı seçilmeli. Nesnelerin kenarlarında ki tırtıklanmalara şahit olmuşsunuzdur bu Kenar Yumuşatmanın kapalı olmasındandır. Açarsanız ekran kartınız daha çok işlem yaparak FPS düşmesine sebep olur.

 

 • Kenar Yumuşatma / FXAA – Kapalı

Kapalı olarak seçilmeli. Adı üzerinde ekran kartınızı yoracak işlemlere sahip seçenektir.

 

 • Kenar Yumuşatma / Gama Düzeltmesi – Açık

Kenar yumuşatma seçenekleriyle birlikte çalışarak görüntülerin daha iyi gözükmesini sağlayan seçenektir. Gölgelerin gerçekliğini arttırır. FPS üzerinde pek etkisi yoktur. Ben Açık kullanmayı tercih ediyorum. Kapalı ‘da seçilebilir.

 

 • Kenar Yumuşatma / Mod – Uygulama Kontrolünde

Kenar yumuşatmanın ikinci, üçüncü düzey uygulamasıdır. Bu ayaları kapatabilmek için Uygulama Kontrolünde bırakıp oyun içinden gerekli ayarları yapmamız gerekiyor. CS GO FPS Sorunu yaşayanlarımız için bu ayarı oyun içi ayarlarımızı anlatırken ayrıca uygulayacağız.

 

 • Kenar Yumuşatma / Saydamlık – Çoklu Örnekleme

Şeffaf, Bulanık resimler CS GO FPS sorunu yaratırlar bu ayarda şeffaf nesneleri düzeltmeye çalışarak fps sorunu yaşamamıza olanak sağlar. Nvidia bu seçeneğin kapatılmamasını tavsiye ediyor. Çoklu Örnekleme bize FPS artışı sağlayacaktır.

 

 • Ortam Kapatma – Kapalı

Ortam kapatma gölgelendirme seçeneğine benzer, Sahnelerin görünüşünü iyileştirerek gerçekçilik katmaktadır. Bu ayardaki seçenekler her şekilde görüntüyü iyileştirmektedir. Kapatıyoruz.

 

 • Önceden oluşturulan maksimum kare sayısı – 1

CPU ‘a düşen görevi sınırlandırmamızı sağlayan bir seçenektir. Önceden oluşturulan kareler ekran kartınız ve ana işlemcinizin saniyede kaç işlem yapacağını belirlediğiniz bir yöntemdir. Saniyede 5 kare üretmesi fps problemleri ile karşılamanıza hatta oyunun felç geçirmiş gibi hareket kabiliyetini azaltacak sorunlar çıkmasına sebep verebilir. 1 seçelim.

 

 • Üçlü Ara Bellekleme – Kapalı

Dikey Senkronizasyon ile birlikte çalışır FPS Problemi yaşamanızı sağlar kapatalım.

CS-GO-FPS-SORUNU-AYARLARI

FPS Sorunlarımıza çare olabilmek için ekran kartı ayarlamızı tamamen bitirdik. “ Uygula “ demeden çıkmayalım. Tabi ki burada işimiz bitmiyor ekran kartı ayarlarımızı bitirdik fakat bilgisayarımızın performasını etkileyen daha bir çok etken mevcut. Window işletim sistemimizi oyunlar için ayarlamamız gerekiyor. Bu ayarları da yaptıktan sonra CS:GO Başlangıç ayarları ve FPS Config dosyası ile Game Booster Programına göz atacağız. Daha sonra dilerseniz Ekran Kartınızı Overclock edebilirsiniz bu konuya da detaylı bir şekilde gireceğim.

 

 

Submit a Comment