CS GO FPS Yükseltme – CS GO FPS Ayarları ve Çalıştırma Komutları
CS GO FPS Yükseltme – CS GO FPS Ayarları ve Çalıştırma Komutları by 30th October 2015

CS GO FPS Yükseltme ve CS GO Ayarları ve Komutları konusu aslında o kadar karmaşık ve aslında işin sonuna geldiğimizde, “Vay be hiç de bir şey yokmuş” diyebileceğimiz, sonunda baya da bir fps probleminizin üstesinden gelebileceğimiz bir konu olacak. Sizleri bu CS GO FPS Yükseltme ve CS GO FPS Ayarları illetinden kurtarıp oyunun sürükleyiciliğine ve rekabetçi mod ile baş başa bırakmak istiyorum. Başlıyoruz.

PC Özelliklerim

İşlemci :    Intel® Core™ i5-3337U CPU @ 1.80 GHz – 2.70 GHz
Laptop ‘ımda Intel Core CPU kullanıyorum ve oldukça bana yetiyor. Oyunda 100 ile 200 FPS aralığında bir oyun tecrübesi bana sunuyor. Tabi benim gibi sizde CPU ‘nuzu tam performans ile cs go oynanabilir durumuna getirmeniz gerekecek. Yoksa performans yerine hayal görürsünüz.

 

RAM :    8 GB DDR3 800 Mhz Çift Kanal Samsung Ramler
8 GB Ram CS GO FPS Kasma sorunu problemimize deva olabilecek seviyededir. Ne kadar çok ram o kadar rahat bir sistem demek olsa da elimizde var olan ile yetiniyoruz. 8 GB FPS Yükseltmek için yeterlidir.
Ekran Kartı :    Intel® HD Graphic 4000 2 GB Hafıza @ 400 Mhz
İşletim Sistemi :    Windows® 8.1 Pro

Yukarıda gördüğünüz gibi Laptop ‘ımın özellikleri, bu özellikler ile fps kasma sorunu olmadan bilgisayarımı bir monitör ‘e bağlayarak 75 hz – 100%200 FPS aralığında rahatça oynayabiliyorum.

Oyun içi FPS Yükseltme işlemlerinden önce oyun dışı FPS Kasma sorunu ile ilgili iyileştirmeleri ele alacağız. CS GO çalıştırma seçenekleri Komutlarına bir göz atacağız.

CS GO FPS Ayarları konusu çok kolay bir süreç aslında arkadaşlar. İşlemlerin sonunda ne kadar FPS ihtiyacınızı karşılayacağınız bilgisayarınızın özelliklerinin – eninde sonunda ne kadar iyi olduğuna kalacak. Tabii ki bilgisayar bileşenleri kötü olanlar 2GB ram den yukarı çıkamayanlar.  İŞLEMCİ performansının kötü kaldığı düşük Ghz ‘li CPU lar kullanan arkadaşların pek de FPS iyileşmesi görmemeleri pek mümkün, ama eninde sonunda bir iyileşme göreceksiniz. 10 FPS Fazla alsak görevimizi yerine getirmiş olacağız. Devam ediyoruz ..

Nvidia ekran kartı kullanan arkadaşlar için tavsiyem daha önce CS GO FPS Ayarlar – Ekran Kartı Ayaları makalesinde Nvidia FPS Problemlerini çözmek için hazırladığımız bir makale var burada ki uygulamayı yerine getirmeleri. Nvidia ayarları, performansınıza yeteri kadar iyileştirme yapmadığını hatta tam tersi bir kötü bir performans sağladığını düşünüyorsanız burada ki yazı ile devam etmenizi tavsiye ederim.

CS GO ÇALIŞTIRMA SEÇENEKLERİ AYARLARI KOMUTLARI

 

CS GO FPS YÜKSELTME İÇİN ÇALIŞTIRMA SEÇENEKLERİ KOMUTLARI

CS GO Performansı olmazsa olmaz. Şimdi bu komutları ekleyebilmek için öncelikle Steam ‘i açalım.

Steam > Kütüphane > CS:GO > “Sağ Klik” > Özellikler > Çalıştırma Seçeneklleri Ayarları
 

fps-yükseltme-çalıştırma-seçenekleri

 • -noforcemparms -noforcemaccel -noforcemaccelspd

Uzun yıllar oyun oynadım. En çok oynadığım oyunda Counter – Strike oldu. Beta versiyonları ile başladık ve CS:GO ile devam ediyoruz. Eskiden pek öyle mouse falan önemli değildi, tabi işler ciddiye binmeye başlayınca, turnuvalar ve rekabet arttıkça sponsorluklar gelmeye başladı. Bununla birlikte oyun ekipmanları da bir biri ardına piyasa da kendine yer bulmaya başladı. Steelseries bu ekipman oyununun başından beri piyasada olan bir firma “ bilginize 😉 “ eskiden “func mouse pad vardı” vs vs. Bu konu uzar. Mouse ile ilgili burada ki komutlar; size oyunun bire bir kontrolünü sağlayacak, daha çok hakimiyet sahibi olacağınız komutlar. Bu komutlar windows mouse hızlandırıcısını kapatarak dpi seviyesini %100 yani 1:1 tam hassasiyet seviyesine getirecektir. CS GO FPS ile oyunu biraz önemsiyerek oynayanlar için ne kadar önem arz ettiğini anlayabilirler. Yüksek FPS de mouse hakimiyetiniz var ise oyunda kontrolü çok konsantre olarak kaybedersiniz J nasıl bir cümleyse bu öyle bir cümle 😉 CS GO Windows Mouse Fix Konusunada daha sonra değiniriz. Pro bir cs go oyunucusu o mouse fix ‘i makineye kurmadan kafası rahat etmez ;))

 • -freq 100

Frequency, oyunun bence bel kemiği. Yıllarca çok iyi monitör, bilgisayar ekranı alamadığımdan belki de, Monitörümün yenileme hızı, yani kısaca Hz. Düşük olduğundan oyunu tam anlamıyla ağız tadıyla oynayamıyordum. İlk aldığım Samsung 957MB Flat Screen ile 100Hz ve üzeri seviyelere çıkarak oyunun aslında ne kadar fark ettiğini. Oyuna hakimiyetin 100 = Hz + Mouse olduğunu formüle ettim. Bugün gidip kendinize bir iyilik yapın, minimum 100 Hz bir ekran alarak. Oyunculuk hayatınıza yeni bir soluk, yeni bir çağ açın.

Eğer yapamıyorsanız kendinize eski flat 100hz alabileceğiniz 4:3 monitor alarak kendinizi ödüllendirin.

Bunu da yapamıyorsanız. Elinizde ki monitorun maximum hz ‘ini zorlayın. Bu konuda yardıma ihtiyacımız olursa size farklı bir makalede yardımcı olmak isterim.

CS GO çalıştırma seçenekleri ayarlarımıza –freq 100 yazarak bazen ekstra program kullanarak monitorumuzun 100hz seviyesine cıkmadığı durumlarda yardımcı olarak 100hz ‘e çıkarma çabasıdır. Cs go fps sorunu ile direk bağlantılı olan bu komut. Aslında yüksek olan FPS ‘nizi görmenizi sağlar.

Şöyle ki. “fps_max 300” yazarak 300 fps ‘nizi 300 görmeniz aslında hz nizin kaç olduğuna bağlıdır. 60hz bir monitor ile oynuyorsanız. 60 FPS den fazlasını monitorunuz gosteremeyeceğinden oyunu rahat fakat gerçek kalitesinde oynayamaz, hakimiyeti sağlayamaz görüntülerde yırtılma gibi sorunlar olur ama pek de fark edeceğinizi sanmıyorum. Bu biraz daha CS:GO ‘u Pro seviyede konuşabilen ve konuşmaktan zevk alan arkadaşlara açık bir konudur. Geçelim. Artık NVIDIA G-SYNC Var..

 • -nod3d9ex

Hayat kurtarıcı CS GO FPS Ayarı, tam olarak Direct X ‘in bilgisayarınızın özelliklerine performansına göre sizlere direct x ‘in görüntü ayarlarınızın seviyesini set etmesini sağlamaktadır. +50 CS GO FPS Yükseltme olanağı sağlamaktadır.

 • -64bit

CS GO Çalıştırma ayarlarına ekleyeceğimiz bir başka önemli komut. İşletim sisteminiz 64bit fakat 32bit mi oynuyorsunuz oyununuzu ? Hadi ama. Olurmu öyle şey. FPS Attırmak için çok güzel bir fısat yazalım bir köşeye. -64bit

 • -threads 4

CS GO FPS Yükseltme konusunda belki de size en çok faydayı sağlayacak olan şey İşlemcinizin ne kadar güçlü olduğu ve işlemcinizi cs go performansı için kullanıp kullanmadığınız. Bazılarımız i7 işlemciler ile 60 FPS aldıklarından bahsediyorlar. Bana bir i7 verin minimum 400FPS ile CS GO Performansı garantisi veriyorum size. Thread nedir? Thread için çok şeyler söyleyemiyorum ama aynı anda işlemcinizin bilgisayara ne yapması gerektiğini söylemeden önce, bir kerede kaç işlemi döndürmesiyle ilgilidir. İşlemcinizin bir kerede kaç işlem döndürğünü öğrenmek için CPU – Z ‘i kullanabilirsiniz.

cpu threads - cs go çalıştırma ayaları

CS GO FPS Problemi yaşamanızın ana sebebi daha önce ki makalelerde de sizlerle paylaştığım CS GO Oyun motorunun Shader detaylı bir oyun motoru olmasıdır. Shader rendering görüntülerin ekran kartınıza gönderilmeden önce CPU ‘dan render edilmesidir. Ne kadar güçlü işlemciniz var ise CS GO ‘yu o kadar sorunsuz oynayabilirsiniz. Shader hakkında daha detaylı bilgiyi CS GO FPS Sorunu makalesinde bulabilirsiniz.

 • –novid

Novid in fps ile hiç ilgisi yok, sadece oyun açılışında ki valve video intro ‘yu kaldırmaya yarıyor.

 • -dxlevel 10

Dxlevel basitce bize oyun içinde directx seviyesini belirlememize olanak sağlıyor. Peki nasıl faydalanacaksınız. Fps sorunu hep var olacak directx bu konuda size sadece grafiksel düzeyde kötü örneklemeler sunarak yardımcı olacaktır. Dxlevel ‘ı ne kadar düşürürseniz, cs go oyun içi effectleri o kadar düşüreceğiniz anlamına geliyor. Örn; “Cam yansımaları, mermer parlamaları vb.” Ayrıntıları directx level ‘ı ne kadar düşük girerseniz bu görsel efektlerden o kadar vazgeçmiş olacaksınız. Ben fps problemini çözmek için köküne kadar kapamayı tercih ediyorum.

 • +mat_queue_mode 2

Mat Queue Mode işlemci bazlı fps sağlayacak ikinci bir komut. Threads gibi mat_queue_mode ‘da çift çekirdek sisteminizin çift çekirdek mi – kaç sanal işelemc ve kaç işlem sayısına sahip olduğunu belirtmenize yarar. Bu sayede sıralanan işlemleri cs go ‘nun hangi yapıda ki işlemciler ile yapması gerektiği kararını vermiş olursunuz -1 otomatik tanımlamadır. Fakat otomatik tanımlama konusunda sorunlar rapor edildiğinden -1 olarak kullanmanızı tavsiye etmiyorum. 1 tek işlemci modudur ve çift veya daha yüksek işlem gücüne sahip bir işlemciye sahipseniz işlemlerinizi sınırlamak gibi bir duruma sebebiyet vereceğinizden, fps ‘niz için yeterince fayda alamayabilirsiniz. 2 olarak ayarlamak tam garanti olacağı için bu şekilde devam edelim ve cs go ‘da fps problemini biraz daha aştığımızı umalım.

 • -noaafont

CS GO Yazı tipinin yumaşatmasını engelleyerek çok kötü sistemlerde birazda olsa fps iyileştirme konusunda fayda sağlayabilirsiniz.

 • +mat_hdr_level 0

HDR ışıklandırma efeğini açıp kapatmamızı sağlıyor, yüksek dinamik aralık #0 olarak ayarlarsanız kapatırsınız. 1 ve 2 en yüksek olmak kaydı ile yüksek dinamik görüntüyü ayarlayabilirsiniz. Fps sorunlarını aşmak için 0 seçelim.

 • +mat_forceaniso 0

CS GO için ekran kartı ayalarında aslında mat_forceansio ‘a değiniyoruz. 3 lü ara önbelleklemeyi açıp kapatmamıza yarar. Dikey Senkranizasyon ile doğrudan bağlantılı bu komut ekran kartınızı yoracak ve FPS Sorunları yaşamanıza sebep verecektir. Dikey Sekranizasyon Hertz ile “Hz” de doğal olarak bağlantılıdır.

 • +exec autoexec.cfg

CSGO > CFG Klasörü içerisinde cs go açılışında execute yani belli başlı komutların çalıştırılmasını istediğinizde bu dosyanın içine ekleyerek yapabilirsiniz. Aşağıda beni bilgisayarımın autoexec.cfg dosyasını bulunduğu yolu görebilirsiniz. Sizin ki de aşağı yukarı aynıdır kopyalayıp yapıştırabilir veya kesin çözüm için windows gezgininden bu dosya yolunu bulmanız tabi ki daha sağlıklı olacaktır. Autoexec dosyasını aşağıdan ulaşılabilir.

C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\cfg

Autoexce Dosyasını İndirin

Çalıştırma seçenekleri komutlarını fps sorununuzu çözmek için aşağıdan kopyalayabilirsiniz.

CS GO Çalıştırma Seçenekleri

-noforcemparms -noforcemaccel -noforcemaccelspd -freq 100 -nod3d9ex -64bit -threads 4 -novid -dxlevel 10 +mat_queue_mode 2 -noaafont +mat_hdr_level 0 +mat_forceaniso 0 +exec autoexec.cfg 

FPS SORUNLARI İÇİN CS GO OYUN İÇİ VİDEO AYARLARI

Pekala, sıra geldi oyun içi ayarlara biraz buraları kurcalayalım. Oyun içi FPS ayarları daha çok EKRAN KARTI ayarlarınıza benzemektedir fakat oyun içi olduğu ve ayarların uygulamaya bırakılması istenildiği, fakat bunun yeterli olmayacağını düşünmüş olacak ki VALVE oyun içi ayarlar tekrar ayarlanabilir kılıyor. Tabii farklı kombinasyon sebepler de olabilir, bir tane örnek vermiş olduk.

CS GO OYUN İÇİ AYARLAR İLE FPS YÜKSELTME

CS GO GELİŞMİŞ VİDEO AYARLARI

 • GÖRÜNTÜ ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ VE GÖRÜNTÜ ORANI

Hz detaylarına yukarıda da girdik burada monitorü – ekranınızı en yüksek hz oranına yükseltene kadar düşürün. Oyunlar için Montior ler piyasada var fakat fiyatları çok yüksek biliyorsunuz oyun için gerçek bir monitor almak istediğinizde en az 1000 TL gibi bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Düşük çözünürlük ile yüksek hz oranlarına ulaşabilirsiniz.

 • EVRENSEL GÖLGE KALİTESİ – Düşük

Evrensel gölge kalitesi oyunun mesafesel ve bölgesel, kapalı alan, su veya bunun gibi alanlarda sahnenin gölgelerinin görünmesinde belirleyicidir. Yüksek den Düşük ‘e doğru mesafe bazında gölgelerin size görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gölgeler oynanabilirlik açısından oyuncuya avantajlar sağlamaktadır. FPS yükseltmek ve performans arttırmak isteyenler kesinlikle en düşük seçeneği seçmeli.

Diğer yandan gölgeleri bazı noktalarda avantaj olarak kullanabilirsiniz. Gölge konumunuza göre, oyuncudan önce size görünebileceği pozisyonları var sayın ve avantaj sağlamak için seçeceğiniz seviyeye iyi karar veriniz.

 • MODEL / DOKU DETAYI – Düşük

Model ve doku detayı oyun içindeki her bir santimin ne kadar kaliteli olacağını belirler. Fps problemeri temelde çözünürlüğe dayalıdır. – Düşük

 • EFEKT DETAYI – Düşük

Efekt detayı cs go ‘da bir oyucunun silah değiştirirken yaptığı hareketi göz önüne getirin. Son yapılan güncellemelerde bu efekler biraz daha iyileştirilmiştir. Oyuncu silah tutarken bıçağı çektiğinde, ki bu bir kelebek ise, bıçağı salladığını görebilirsiniz. bu efekt detayları cs go oyun seyir zevkini arttırabilir fakat fps sorunları ile başa çıkmanız anlamına gelmektedir. Düşük seçiniz.

 • SHADER DETAYI –Düşük

CS GO ‘nun işlemci bazlı shader çözümleyeci bir oyun olduğunu yukarıda anlattık, shader yani gölge çözümlemek ekran kartından çok işlemcinin yapacağı bir iş olduğundan ve cs go ‘nun çoğunlukla shader texutre mode ‘lu bir oyun olması sebebi ve FPS ‘nin çoğunu işlemcinizin gücüne göre sağladığınız bir oyun. Bu sebep ile shader detayı ‘nı düşük olarak ayarlayalım.

Benim bilgisayarımın işlemcisi güçlü diyorsanız gölge detayını yükseltebilirsiniz. Oyun içi ışıklandırmalarda iyileştirmeler görecekseniz objeler ve sahneler daha gerçekçi ve parlak gözükecektir. Dxlevel ile doğrudan bağlantılı olan bu ayarı yüksek seçerseniz. Dxlevel ‘da cs go çalıştırma seçenekleri ayalarında yükseltmeniz veya komple kaldırmanızı taviste ederiz.

 • ÇOKLU CPU KULLANIMI – Etkin

CS GO FPS Yükseltmek için daha çok işlemci gücüne ihtiyacımız var. Elimizde ne kadar çekirdek, işlem sayısı thread var ise bunları kullanmak için etkin olarak ayarlıyoruz.

 • KESKİNLİĞİ YUMUŞATMA MODU – Yok

Fps sorunuza deva olacak bir başka ayar. Burada dokuların kenarlarında oluşan tırtıklanma problemini çözmek için bu ayarı olabildiğince yüksek seçiniz. Daha fazla fps için yok seçiyoruz.

 • DOKU FİLTRELEME MODU – İki Doğrusal Yumuşatma

Dokuların görünüm kalitesini arttırmak için kullanabileceğimiz doku filtreleme modu ile dokuların daha iyi görünmesini sağlayarak tamamen fps sorunu yaşamak için bire bir ayardır. İki doğrusal yumuşatma ile bu ayarı fps üzerinde ki kötü etkisini en aza indiriyoruz.

 • DİKEY SENKRANİZASYON – Kapalı

Dikey senkranizasyon cs go için hz ekran kartı ve işlemci gücü üçgeni arasında en büyük ilişkiye sahip ayar olduğunu söyleyebiliriz. Bahsettiğim 75hz bir monitor ile 75 fps nin üzerini göremezsiniz ama net_graph üzerinde 160FPS görebilirsiniz, fakat bu 160 fps değildir. Dikey senkranizasyon kapalı iken görüntüde yırtılmalar, tanımlayamadığımız sorunlar meydana gelebilmektedir ama kendiniz kandırmaktan başka birşey değildir. 100 hz ve dikey senkranizasyon açık bir pc ve monitor de 100 FPS nin altına inmez ve minimum 100 FPS ile oynadığınızın garantisini kendinize verebilirsiniz. Dikey senkranizasyon çok ayrıntılı ve bahsetmek istediğim bir konu farklı bir makalede bu konuyu ele almak istiyorum. Paylaştığımda buradan görebilirsiniz.

 • HAREKET BULANIKLIĞI – Kapalı

Gölgeler düşük özellikleri olan bilgisayarlarda FPS problemi yaşatırlar bu sebep ile geçiş yumuşatma. Oyun içinde ani yön değiştirme ve hareketlerde ekrana sağlıyacağı gölge-bulanıklık ile fps sorunu yaşamanıza sebebiyet vereceğinden kapalı olarak seçmek en iyisi olacaktır.

Submit a Comment