2012 ‘nin sonunda yaklaşık olarak 65 milyon insan Türkiye’de internette etkileşimde bulunmuştur ve bu, bugün insanları neden websitesi yaptırmalıyım sorusunu sormaya yöneltmiştir.

Bunların yaklaşık %10 ‘u mobil aygıtlar üzerinden internete girmiştir. Birbirine bu kadar yakın bağlantılar içeren bir dünyada, çok daha iyi bir website tasarımı sahibi olma gerekliliği ön plana çıkıyor. Website işletmeniz veya kendiniz için kartvizit anlamına gelebilir. Göze çarpan bir kartvizit ise çok daha etkili olur. Yazımızın geri kalanında 10 adımda Neden Websitesi Yaptırmalıyım ve bunun ihtiyaçlarını bulacaksınız..

Varlığınızı Gösterin

Her geçen gün çok daha fazla insan internette hizmet veya ürün aramaktadır. İnsan davranışları değişmektedir. İnsanlar daha fazla bilgi için

daha güvenilir alanlara yönelmekteler ve kim? nereye? neyi? sorularının cevaplarını kaynaklarda aramaktadırlar. Kaynakların güvenirliği (WWW) için günden güne gelişmekte ve çok daha güvenilir alanlar oluşmaktadır.

Çoğu insan bugün yeni işlerini ve evlerini internette arıyor ve buluyor. İş ve ev üzerinde düşünürseniz, insan için çok önemli sağlam adım gerektiren yer tutarlar. İnsanların bu üstdüzey konular için interneti kullanmasının sebebi, güçlü firmaların kurumsal veya değil, bir web sayfalarının olacağını düşünmesidir. Güzel tasarlanmış ve uyarlanmış WebSitesi, ufak işletmenizi sektörde gerçek oyuncu rolünü üstlenmesinde katkısı azımsanamaz.
WebSitesi adresinizi firmanızın tabelası haline getirebilir, Kartvizitlerinizde kullanabilir veya diğer broşür gibi reklam amaçlı kullanabileceğiniz envanterlerde paylaşarak, Müşterilerinizin işletmeniz için aradığı cevapları bulmak için nereye bakması gerektiğini veya kulaktan kulağa reklam konularında www.işletmeadresi.com gibi alan adınızı birbirleriyle paylaşmalarını, işletmeniz hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Daha fazla insanın sizi ve firmanızı tanıması daha fazla müşteriler ile tanışmanıza sebep olacaktır. Daha önemlisi bir işletmeden bahsediyorsanız, reklam ve erişebilirlik konularında giderlere takılıyorsanız; WebSitesi yaptırmanın vakti gelmiş demektir.

Az Ücret Daha Fazla Reklam

 • WebSitesi ile birden fazla klasik siyah beyaz reklamların ötesine geçilip, istediğiniz herçeşit renklerle uyarladığınız reklamlar yaratılabilir ve bu 7 gün 24 saat size hizmet eder!. Kendinizi ve Hizmetlerinizi tanıtmak için Açıklayıcı resim ,video vs.. araçları kullanabilirsiniz. Bu müşterilerinizin size duyduğu iç güvenin artmasını sağlayacaktır. Tabii ki satın alma konusunda ki eğilimin artması karınıza sonuçlanacaktır.

 

Reklam Kampanyaları Yürütün

 • WebSitesi adresinizi, uyarlayacağınız reklam kampanyalarında (AdWords vs..) görünür kılın. İnsanlar sitenize daha fazla bilgi almak için giriş sağlayacaklardır. Reklam Kampanyaları hakkında daha fazla bilgi için > AdWords Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Okuyabilir veya Hizmetlerimizden Faydalanabilirsiniz..

Sıkça Sorunlan Sorular Konusunda Zamanı Lehinize Çevirin

 • Sürekli aynı sorular yüzünden müşterilerinizle çok fazla görüşme mi yapıyorsunuz? Güzel, bunun hiçbir zaman sonu gelmeyebilir ama bir Umut! var. WebSitesi ile bu çokca sorulan sorular hakkında bilgilendirmek amaçlı sayfalar üretebilir ve müşterilenize bu sayfalar üzerinden, sorularına karşılık bir selfservis hizmeti sunabilirsiniz.

Müşterilerinizi Eğitin ve Keyfini Çıkarın

 • Satış: Satışın ilk aşaması; müşterinizi sattığınız ürün veya hizmet konusunda daha yakın hissetmesini sağlamalı. Daha önceden olduğu gibi insanların bugünde sıklıkla Satın Alma yapmadan önce alacağı ürün veya hizmet konusunda internette ayıntılı bir araştırma yapma yeteneği gelişmiştir. Bu sebeple ki, ürün veya hizmetinizi iyi şekilde tanıtmalısınız.
 • Potansiyel müşterilerinize, hizmetlerinizin farklılığını anlayabilmeleri için konu hakkında yayımlayacağınız makalelere sıkça başvuracaklardır. Bunu yapan Müşteriniz, sizi bu konu hakkında daha fazla bilgi için aradığında Satışın yarısı tamamlanmış olacak, konu hakkında bilgisi olan müşteriniz ile keyifli bir sohbet yaparken, siz zaman ve paranızı kazanmış olacaksınız. Çünkü sizinle iletişime geçen kişi artık potansiyel alıcıdır ve fiyat soruyorsa satın alma gerçekleşecektir. Keyfini Çıkarın..

Tavsiyeler Alın

turuncu kravat

 • Küçük işletmeler için bugün yeni müşteriler edinmenin en iyi yolu Tavsiyeler almaktır. WebSitenizde gerekli uygulamalar makaleniz veya ürün/hizmetlerinize bağlıyacağımız uygulamarlala müşterilerinizden “Arkadaşa Tavsiye ET” gibi uygulamalarla iç trafiğinizi ve müşteri kazanımızı arttırabiliriz.

Müşteri Potansiyelleri Yaratalım

 • İnternetten haber okumaya başlayan, Eskiden çokca geleneksel olan gazete ve sarı sayfaları karıştıran dostlarınızı gözlemliyormusunuz ?
 • Bir WebSitesi ile potansiyel takipçilerinizi sizi görmelerini sağlayabiliriz. Bunlar arasında daha önce başarısız olduğunuz reklam kampanyalarını kaçıran potensiyel müşterileriniz de dahil olmak üzere sizinle %5 ‘e kadar iletişim kurma ihtiyacı duyabilecek insanları da bu gruba dahil edebilriz.

Elektronik Posta

 • İletişimin ilk zamanlarında, en büyük haberler kuşların ayaklarında kilometrelerce uçtu ve iletişimi gerçekleştirdiler. Bugün kendinize ait bir WebSitesi ile Elektronik Posta (Email) Adreslerine sahip olacaksınız. WebSitesinde uygulanacak olan linkler ile müşterileriniz sizden daha fazla bilgi talebini yazıtsal olarak talep edebilir. Bu potensiyel müşte
 • rileriniz ile hızlı ve etkili şekilde iletişim kurmanızı sağlar. Para = Zaman denklemi küçük işletmeler için varsa, Email bu ikisinden de kazanmanızı sağlaycaktır.

Müşteri ile İkili İlişkiler

 • İnsanlar genelde tanıdıkları işletmeler veya kişiler iş yapmayı tercih ederler, Kendinize ait bir WebSitesi ile müşterilerinize sizi daha yakından tanıma fırsatı verebilir. Şirketiniz hakkında daha keyif duymalarını sağlayabilirsiniz. Bu unsurun gerçekleşmesi ikili kurumsal ilişkilerde güven konusunda bir yaptırım sağlar ve işletmenizin bir duruşunu simgeliyecektir.
 • Kendinizin veya çalışanlarınıza ait bir fotoğraf veya profil sayfası sizi müşterilerinize karşı daha gerçekçi kılacak ve Müşterilerinizi sizinle iletişim kurması için taşevik edecektir.
 • Bir üst seviyeye çıkmak Sosyal Medya ‘da görünür olmaktan geçicektir. Şirketinizin tüm iştirakleri hakkında güncel haberler ve çeşitli bilginlendirmeler için kullancağınız video ve resimler. Etkileşiminizi arttıracaktır..

 

İletişim Bilgilerini Toplayın

  • Müşterilerinizden elinizden geldiğinden daha fazla onlarla iletişim kurabilmek için tüm bilgilerini alın. Geleneksel baskı ile hazırlanmış bir broşür bugün maliyetli olabilir ve zaman kaybına sebep olacaktır. Fakat gerekli WebSite içi uygulamalarla sizden devamlı haberdar olmak istiyen müşterilerinizi veya potansiyel olanları veritabanımızda tutacağımız müşteri listelerine Email göndererek tasarruf ederken bir çok konudan faydalanmanızı “reklam, güncellik, performans gibi..” sağlayacaktır..

 

 

On Adımda Neden WebSitesi Yaptırmalıyım Konusunu inceledik değerli fikirlerinizi lütfen bizimle paylaşın.

Share

Submit a Comment