3D Touch Nedir, Mobil Kullanımızı Nasıl Değiştirecek ?
3D Touch Nedir, Mobil Kullanımızı Nasıl Değiştirecek ? by 5th July 2016

iPhone 6S, iPhone 6S Plus ile hayatımıza giren bu yeni özellik, Apple’ın alışılagelmiş özelliklerinin dışında olmasıyla bayağı merak uyandırdı. Biz de iPhone’daki 3D Touch Nedir konusunda merak edilen detayları sizlerle paylaşacağız. Gerçekçi olmak gerekirse ‘3D Touch Nedir’ bir telefonda bu zamana kadar duyurulan en inovatif özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Dokunmatik ekran telefonunuzda; sağa sola kaydırma, zoom yapmak için iki kere dokunma, hatta telefonunuzu sallama gibi aksiyonların ötesinde, ekranınıza ne kadar baskı yaparak dokunduğunuza bağlı çeşitli aksiyonlar alabilmenizi sağlayan 3D Touch, şu an için bile sunduğu kısa yollar ile kullanıcıları heyecanlandırıyor. 3D Touch telefonunuz ile fiziksel olarak etkileşime girmenize sebep oluyor.

3D Touch Nedir ? Gözatın, Hızlı Aksiyon Alın.

3D Touch Apple tarafından ‘Peek and Pop’ özelliği olarak tanıtıldı.

Telefonunuzun ekranına baskı uyguladığınızda, telefonunuz buna duyarlı olarak size daha fazla seçenek sunacaktır. Bunun örneğini aşağıdaki görselde de inceleyebilirsiniz. Ana ekranınızdaki saat uygulamasına bir basınç uygulandığında, daha fazla seçenek ile alarm yaratmanızı, kronometre- sayaç başlatma seçeneklerini göstererek hızlı aksiyon almanızı sağlıyor.

3d touch nedir

3D Touch Nedir bu şekilde daha az işlem ile sizi uygulamaların fonksiyonlarına yönlendirerek gerçekten vakit kazandırıyor. Bir çok uygulama çoktan 3D Touch özelliğini kullanmaya başladı. Dikkat ederseniz çevrenizde iPhone 6S, iPhone 6S Plus kullanıcıları bu özellikleri kullanmak yerine, alışagelmiş şekilde uygulamaya girmeyi tercih ediyor.

Instagram uygulamasını da deneyerek 3d touch nedir konusunda siz okuyucularımıza daha kapsamlı bir bilgi verelim. Ana ekranda Instagram uygulamasına hafifçe baskı uyguladığınızda, yeni gönderi, direct mesaj ile beraber arama kısa yollarını size sunuyor ve 3D Touch Gözat konseptini öne çıkarıyor.

3D TOUCH NEDIR

Aşağıdaki görselde okunmamış bir mailin içeriğini, maili açmadan görmek için hafifçe dokunarak erişebildiğimiz örneğini inceleyebilirsiniz. Parmağınızı çektiğinizde ise tekrar gelen kutunuza geri dönüyorsunuz. Gözat konumunda ekranı yukarı doğru sürüklerseniz, ekstra seçeneklere ulaşabiliyorsunuz. Burada mail uygulaması bize cevap verme, mail yönlendirme ve daha fazlasına hızlı bir şekilde erişmemizi sağlayarak zaman kazanımı konusunda mükemmel bir rol oynuyor.

3d touch ile mail önizleme

3D Touch daha bir çok şekilde kısa yollar sunarak mobil deneyimine farklılık getiriyor, bir maildeki web sitesi adresine hafifçe dokunursanız, ilgili hedef url’nin önizlemesini size gösterecektir. Normalde bu adrese tıklayarak ilgili siteyi görebildiğimizi hatırlarsak oldukça işlevsel bir özellik.

3D Touch resimlerinizin önizlemelerini de sizlere kamera uygulamasında göstermektedir. Bu şekilde fotoğraf çekimi sırasında zaman kaybetmeden çektiğiniz fotoğrafın uygunluğunu hızlıca kontrol etmenizi sağlayarak, fotoğraf çekimi sürecinize özel ve güzel bir katkıda bulunuyor.

Bu şekilde fotoğraf çekimi sırasında zaman kaybetmeden çektiğiniz fotoğrafın uygunluğunu hızlıca kontrol etmenizi sağlayarak, fotoğraf çekimi sürecinize özel ve güzel bir özellik olarak geliyor.

 

  • 3D Touch ile yapılabileceğiniz şeyler uzayıp gider, sizi yormamak için aşağıda 3D Touch ile neler yapabileceğiniz hakkında kısa bir liste hazırladık:
  •  Mail veya mesajlarınızdaki açık adreslere baskı uygulayarak adresin lokasyonu hakkında hızlı bilgi alabilirsiniz.
  • Fotoğraflar uygulamasında bir resime baskı uygulayarak hızlıca paylaşabilirsiniz.
  • Safari uygulamasında bir resime baskı uygulayıp yukarı kaydırarak resmi kaydetme olanağı bulunuyor.
  • Ekranınızın sol köşesine hafifçe baskı uygularsanız, uygulamalar arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz.
  • Not uygulamasında 3D Touch ile çizimler yapabilirsiniz.
  • Canlı resimleri iPhone duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz.
  • 3D Touch ile iPhone 6S seri telefonların kullanım alışkanlığı oldukça değişeceğe benziyor. Oyunlarda 3D Touch ile kestirme aksiyonlar açabildiğinizi düşünün… Oyunun ayarlarına gitmeden hızlı aksiyon alabileceksiniz.

3D Touch ile iPhone 6S seri telefonların kullanım alışkanlığı oldukça değieşeceğe benziyor. Oyunlarda 3D Touch ile kestirme aksiyonlar açabildiğinizi düşünün, oyunun ayarlarına gitmeden hızlı aksiyon alabileceksiniz.

3D Touch Nedir, Kapatma ve Hassiyet Ayarları

3D Touch herkese uygun olmayabilir, bu sebeple 3D Touch ‘ı kapatabilir veya hassasiyet ayarını değiştirerek kullanımı daha uygun hale getirilebilmektedir.

Ayarlar altında “Genel > Erişebilirlilik” sekmesini açalım.

Erişilebilirlik ayarlarında 3D Touch ‘ı seçelim. 3D Touch ‘ı komple kapatabilir veya hassasiyet ayarını kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Ben Hafif ve Sert arasında bariz farkı hissedebildim normal ayarı bir alt bir üst ayara göre pek fark edemiyorsunuz, bu yüzden Normal olarak bırakmayı tercih ediyoruz.

Diğer telefon üreticeleri en yakın zamanda iPhone ‘nun bu özelliğini kesinlikle kendi telefonlarına uygulayacakları aşikar, şu an için bu müthiş özelliği iphone 6s ve iphone 6s plus telefonlarda kullanabilirsiniz.

3D Touch Nedir ile ilgili merakınızı giderebilmeye çalıştık.

Bu yazıya eklemek istediğiniz bir ayrıntı varsa lütfen aşağıda yorum olarak bizlerle paylaşınız. Kaynak belirterek ekleme yapmak isteriz.

Submit a Comment