Google Authorship Nedir
Google Authorship Nedir by 17th August 2013

 

Google Authorship – Author Rank Nedir Ne Demek

Stephen King ‘in ilk romanının yayınlanmasına kadar; 1973 (Carrie), Onun üretken bir yazar olduğundan bahsetmek zor, 1973 den sonra 70 ve daha fazla roman yazmıştır.

Stephen King ‘in geçmişine baktığınızda sıklıkla roman yazıp bunu yayınlamak istemiş, bilgeliğin hakim olmadığı o zamanlarda Signet ‘i “Richard Bachmann” adı altında kitaplar yazıp yayınlamak için ikna etmişti.

King, başarının şansa mı yoksa yeteneğimi bağlı sorusunun da cevabını vermek istiyordu ve yayımladığı kitaplarının pazarlama kısmını bu yönde değerlendirerek işe koyulmuştu.

Bu ufak deneyimi bir ispiyoncunun “Bachmann” kitaplarının Stephen King ‘e ait olduğunu söylemesiyle son buldu, fakat sonuçlar çok netti. King ‘in açığa çıkana kadar satılan kitap adedi 28.000.  Çıktıktan sonraki satışı ise 10 kat daha fazladır.

Bu noktada Google Authorship – Google Yazarlık Yapılandırmasının önemi ortaya çıkıyor. İyi bir makale üretmek yetmiyor, bunun üreticisinin de kim olduğunun değeri yadsınamaz. Değer = Author Rank.

 

Google Authorship – Google Yazar Yapılandırması Nedir

 

Google Authorship için sosyal medya ‘da şu söyleniyor; Google Authorship, Yazar Değeridir (Author Rank)

 

Google Authorship kesinlikle yazar değeri değildir!

 

Google Authorship – Yazarlık Yapılandırması, yarattığınız içeriğin Google arama sonuçlarında yazar için yapılandırılmış bilgilerin sonuçlar ile birlikte gösterilmesidir.

Google Authorship görünüm

Google Authorship – Yazarlık Yapılandırması – Arama Sonuçları Görünümü

Yazarlık yapılandırması ile Google yaratılan içeriğin hangi yazara ait olduğunu tespit eder.

Yazar Değeri – Author Rank Google ‘ın arama sonuçlarına etki ettiğini düşündüğümüz bir algoritmadır. Şuan için author rank değerleri tam olarak tespit edilemese de, Authorship – Yazarlık Yapılandırması gibi faydasının olduğu saklanamaz. Google+ SEO yazısında author rank ve kişiselleştirilmiş arama sonuçlarından bahsetmiştik.

 

Google Authorship Yapılandırmasını uygulamak biraz kafa karıştırıcı olduğundan sıkıntı çekebilirsiniz, Yazarlık Yapılandırması hakkında detaylı bir yazı.

 

Google Authorship arama sonuçlarında sizi diğer sonuçlardan ayırır. Google+ yayına girdikten sonra Google Authorship – Yazarlık Yapılandırmasında bir patlama yaşandı, çünkü arama sonuçlarına etkisi çok büyük oldu.

Mükemmel bir içeriğiniz olabilir, Google Authorship bu içeriğinizin daha üst sıralarda listelenmesine etki etmez fakat diğer sonuçlardan ayırarak daha dikkat çekici kılabilir.

Rich Snippets – Yapılandırılmış veri hakkında yazdığımız yazıda da paylaşmıştık “Ev Satın Alma Süreci” ile ilgili arama sorgusuna bir bakalım.

Yazalık Yapılandırması Google Authorship

Beşinci Sırada Listelenen Görsel İçerikli Sonuç Diğerlerine Göre Daha Çok Göze Çarpıyor.

 

Bu arama sonuçlarında siz hangi içeriğe tıklardınız?

 

Başlığın bile ilgi çekici olmadığı bir sonuç, fakat yazarlık biçimlendirmesine sahip olduğu için diğerlerinden ayrışıyor. Bu arama sonuçlarına göre bu emlak danışmanlığının hiç de şikâyet ettiğini düşünmüyorum.

Artı olarak sizin de tahmin edeceği gibi bu sonuçlar ile ücretsiz bir bloglama servisi olan blogspot ile dahi Şükrü bey direk tıklama alacaktır (CTR). Bu Arama Motoru Algoritmalarından biri olduğunu unutmayın. Şüphesiz fayda sağlayacaktır.

 

Google Authorship – Yazarlık Yapılandırmasının Faydaları: Daha Fazla Direk Tıklama Oranı

 

Google Authorship ‘i uyguladıktan kısa bir süre sonra siteler bunun direk tıklama oranına ne kadar fayda sağladığını ölçmek için geri geldiklerinde ortalama 150% oranında bir artış olduğunu gözlemlemiş. Rich Snippets – Yapılandırılmış Verinin değerinin arttığını söylemek yanlış olmaz.

Authorship yapılandırması ile arama sonuçlarınızda birkaç güzel özellik daha ekleniyor.

google+ seo rich snippets

Google ‘da ekstra bir arama yapmadan yazarın direk Google+ profiline veya diğer yazılarına ulaşılabiliyor. Bu ufak özelliklerin CTR – Direk Tıklama değerleri de var tabi ki.

 

Authorship Yapılandırması ile Daha Görünür Olun

 

“Satılık ev süreci” ile ilgili yukarıda verdiğimiz örneğe bakın, bu aramada resimli gösterim alan sonuç diğerlerinden daha ön planda. Görünürlük büyük bir avantaj!

Direk tıklama çalışmaları kapsamında yapılan analizlerde, insanlar önce yazar resmi olan içeriğe daha sonrada arama sonucunun başlığına dikkat etmiş. Yazılarınızın başlıklarının direk tıklamaya etkisini göz ardı etmeyin.

google gruplar

Google Grupları

Bu konu hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız sizi Google+ üzerinde Türk arkadaşlarımız tarafından kurulmuş Google+ gruplarına katılın.

 

Authorship Faydaları – Daha Fazla Sayfa Görüntülenme

Google ‘da arama yapan birisi sizinle ilgili yapılandırılmış sonuca tıkladı. Sayfanıza ulaştı, 2 dakika kadar içeriğinize göz attıktan sonra memnun kalmış şekilde sayfanızdan ayrılıp tekrar arama sonuçları sayfasına döndüğünü düşünelim.

Arama sonuçları sayfasına geri dönüş yapacak olan kullanıcı ilk yaptığı aramaya göre farklılıklar görecektir, bakalım farklı olan ne var?

google authorship

SERP Sonuçları

Görüldüğü üzere ilk aramasına göre charissa için altta daha fazla listeleme mevcut, bu kullanıcıların içeriklerinize daha çok rağbet göstermesine olanak sağlar.

 

Google algoritmalarının nasıl çalıştığını aşağı yukarı kavrıyoruz. Google bunun üzerinde çok duruyor, bir kullanıcının içeriğinize arama sonuçlarından ulaşıp, on saniye durduktan sonra çıkmasını google içeriğinizin kötü olmasına bağlıyor ve sayfa değerinizde oynamalar meydana getirebiliyor.

 

Eğer sayfanızda en azından bir buçuk dakika kadar bir ziyaret gerçekleştirmiş olsaydı, bu kullanıcı davranışı Google ‘a sayfa hakkında olumlu bilgi sağlayacak ve yine sayfa değerinizi etkileyecekti.

 

“İçerik Kraldır! “

 

Seo konuşanlar bunu çokça duymuşlardır. Google algoritmaları için bu eşsiz, faydalı bir değerlendirmedir. Bu ve bunun gibi çok daha fazla algoritmalara içeriklerimiz maruz kalarak Google tarafından değerlendirilmektedir.

 

Google neden Authorship – Yazarlık Yapılandırmasını Uyguluyor?

 

Authorship Yapılandırması ve Google+ bir madalyonun iki yüzü diyebiliriz.

Google+ bir kimlik platformudur (Devlet Gibi – Bu yüzden Google+ numaranız var ve herkese yetecek kadar uzun – TC kimlik numaralarımız gibi) authorship yapılandırması ile digital yazarlık numaramıza sahip oluyoruz.

Bunun sebebi Google kendi kanayan yaralarını sarma çabasıdır.

Google bu yazarların gerçek insanlar olduğundan emin olmak istiyor ve canını sıkan Spam durumunun önüne geçmek istiyor. Yazarlara daha çok bir duruş bir saygı kazandırmak niyetindeler.

Google Authorship – Yazarlık Biçimlendirmesinin diğer Faydaları

 

  • Eser Hırsızlığı – Google, Yazarlık Biçimlendirmesi ile içerik hırsızlığının önüne geçip, ortalıkta dolaşan mükemmel olan bir içeriğin asıl sahibinin kim olduğunu göstermek ve arama sonuçları sayfasında en üstte sergilenmesinde yardımcı olmak istiyor.

 

  • Yazara itibar kazandırmak – İçeriklerinizi yani itibarınızı authorship yapılandırması ile iki yada üç kategoride oluşturdunuz. Bu içeriklerin kime ait olduğunu işverenler görerek asıl içerik sahiplerine ulaşmada etkin rol oynama çabasında. İşverenlerin üç yerine beş vermemelerini sağlamak.

 

  • Doğrulanmış Yazarlık – Doğrulanmış Authorship ile yazar profiliniz sizi misafir yazarlık yaptığınız diğer sitelerde hatta yorum yaparken bile yalnız bırakmayarak size tam kontrol imkânı sağlar.

 

  • Güven Yaratır – Arama sonuçlarında ki listelerde yazarlık resminiz ile yer almak diğer resimsiz sonuçlara istinaden kesinlikle büyük bir avantaj. Kullanıcılar için saygınlığınız artarken içeriğinizin de kaliteli olduğu kanısı güç kazanacaktır. Arama sonuçları sayfası geleneksel seo manipülasyonu ile yaratılmış havasından daha çok gerçek bir insan tarafından yaratılmış içeriğe Google algoritmaları ile ulaşmak mükemmel kullanıcı deneyimi yaratırken hem Google hem de kullanıcılar kazançlı çıkacaktır.

 

 

Submit a Comment