Google+ SEO ile Sosyal SEO Sürecinde Google Ayrıcalığı
Google+ SEO ile Sosyal SEO Sürecinde Google Ayrıcalığı by 10th August 2013

Sosyal SEO İnternet Pazarlama Stratejinizi değiştiren etken: Google+ SEO

İş çevresinden arkadaşlar ile buluştuğumuz akşam yemeğinde Sosyal SEO sürecini konuşuyorduk, konu eninde sonunda Google ‘a dayandı pazarlama stratejilerinde Google+ Plus ne kadar kullanılıyordu, Google+ ne kadar etkiliydi, çıkardığımız sonuç sizleri de şaşırtacak türden.

 

Bizlerle çalışan orta ölçekli firmaların genel kanısı; sosyal medya platformlarının zorlu ve pek bir işe yaramadığı yönünde. Olabildiğince bu süreçten uzak durmaya çalışıyorlar, kesin sonuçlar görmek istiyorlar, bu hiç sağlıklı değil şüphesiz.

türkiyede sosyal medya kullanımı

Bu konu üzerinde uzunca düşündükten sonra, sosyal medya platformlarının etkilerini araştırmakta buldum kendimi. Kabul etmeliyiz ki

Türkiye ‘de Sosyal Medya dediğiniz zaman insanların aklına sadece Twitter geliyor, kullanım oranlarına baktığınızda zaten bunu görmemeniz imkansız. Google ‘ı sadece arama motoru olarak kullanan kesim çok geniş ve bir sınırlama yapmak çok zor. Bilgisayarı winamp ‘den ibaret sanan büyüklerimiz abilerimiz var ve sosyal medya, arama motoru optimizasyonu – seo konuları açıldığında hiçbir anlam veremiyorlar. Bugün geldiğimiz noktada tüm öğrendiğimiz web site optimizasyonu, çeşitli seo çalışmalarını alt eden, tüm stratejilerinizi baştan derlemek zorunda bırakan bir algoritma: Google+ ‘ın aslında online pazarlama sektörünü nasıl kökten etkilediğini paylaşmaya çalışacağım.

 

Google+ “başka bir sosyal medya platformu” kanısından çok daha fazlasıdır.

google sosyal medya canavarı

 

Google dünyanın en büyük ve en popüler arama motorudur. Google+ için şu söylenebilir, Google sadece geleneksel sosyal etkileşimin yapıldığı bir platform yaratmamıştır, internet ve tüm uygulamaların aktif olarak kişisel sonuçlara döküldüğü, Sosyal Medya Canavarıdır.

 

Google+ ‘ın sosyal tarafı var evet ama budan çok daha fazlası var, en göze çarpanı işletmelerimizin varlıklarını sonuçlara dökmesi, diğer sosyal medya platformları ile karşılaştırdığımızda bu sosyal seo süreci için çok güçlü bir avantaj. Facebook ve LinkedIn ‘de bir içerik veya link paylaştığınızda bunu sadece takipçileriniz görürken, Google+ platformu ile arama sonuçlarına kadar bu paylaşımlarınızı dökebiliyor, Google arama sonuçları herkese açıktır.

 

İstatistik konuşur! Diyen, online pazarlama uzmanları için Google+

Google+ şuanda 550 milyon kullanıcıya hizmet ediyor.
Facebook ‘un 1 milyar kullanıcısının ardından ikici sırada yükselişini devam ettiriyor Google. Unutmamak gerekir ki Google bunu sadece 1,5 yılda yaptı, facebook 5+ yıl. Google ‘ın yükselişi göz kamaştırıcı, aktif kullanıcı sayısı şuan twitter ve youtube ‘u geçmiş durumda.

google+ seo için bir hazine

Projelerimizde gözlemlediğimiz, facebook sayfalarımızdan gelen trafik yoğunluğunu Google ‘ın devir aldığı yönünde. Bunun sebebi internet dünyasının as ‘ı Google ‘ın arama motoru avantajını kullanması ve kendi sosyal medya platformunu bu yönde yapılandırmasıdır. Facebook, twitter veya diğer platformlar Google tarafından taranmaz ve indexlenmez, bu platformlarda sadece takipçilerinizi ve toplulukları hedeflerken, Google+ SEO ile herkesi hedeflemiş oluyorsunuz. Google, Google+ ağlarındaki tüm içerikleri tarayarak indexler ve arama sonuçlarında gösterir.  Dünya da yapılan aramaların %68 ‘i Google arama motoru üzerinden yapılmakta, eğer 425 milyon Gmail hesabından biri hala sizin değilse ve Google+ seo konusunda bir fikriniz yok ise, büyük kan kaybediyorsunuz demektir. Müşterileriniz rakiplerinize bu şekilde ulaşıyor olabilir.

Google hesabınız ile tüm Google araçlarını kullanabilirsiniz.

Günde ortalama 1 milyona yakın android mobil ürün aktivasyonu yapılmakta, android Google ‘ın bir işletim sistemidir ve Apple iPhone, iPad gibi ileri düzey mobil ürünlere rakip olarak çıkardığı bir yazılımdır, samsung, htc gibi mobil telefon piyasasının lider kuruluşlarına bu işletim sistemini sağlamaktadır. Sosyal medya ve email kullanımlarının %85 ‘i mobil aygıtlar üzerinden yapılmaktadır, heyecan verici olan mobil kullanımın her geçen gün arttığı ve online pazarı büyütmesidir. Yakın zaman içerisinde e-ticaret her işletme için kaçınılmaz olacak gibi duruyor, buda pazarlamayı getirecek tabi ki.

 

Google+ Sosyal SEO – Yeni Nesil Arama Motoru Optimizasyonu

 

Google+ SEO ile sosyal ağın Google Arama Sonuçlarına etkisi çok kuvvetli, bunun sebebi sadece Google+ Google markasının bir ürünü olması değil,google+ seoFacebook, Twitter gibi sosyal medya devleri ile girdiği yarıştan aklanarak çıkma çabasıdır. Google ‘ın daha önceki sosyal medya platform tecrübelerinin kötü bittiğini hatırlatalım. (google buzz) Google+ ‘ın başı olan Vic Gundotra nın şu açıklaması “Google ürünlerinin birleştiği komple bir Sosyal Medya Katmanı” Google+ için yeterli bir açıklama.

 

Google+ kendi kullanıcılarının oluşturduğu zengin içerikleri doğrudan Google ile paylaşarak yüksek fayda sağlar. Google hesabı yaratan kullanıcıların, internet tarayıcılarında bu Google hesaplarından çıkış yapmadan web üzerinde gezinmeye devam ettiklerinde, kullanıcıların hangi içeriklere ulaşmak istediğini ve neler ile ilgilendikleri gibi bilgileri kayıt eder. Kullanıcılar bu gezinmeyi Google+ ile zenginleştirdiklerinde (+1 düğmesini kullanmak gibi) Google çok daha fazla bilgiye sahip olur. Bu şekilde kullanıcılar herhangi bir organik arama yaptığında karşılarına gelecek olan içerik, Google tarafından kişiselleştirilmiş sonuçlar döndürecektir. Hem organik sonuçlar hem de internet sitelerinde gördüğümüz reklamlar kişinin Google ve Google+ üzerinde etkileşimde bulunduğu içeriklere duyarlı olarak gösterilir. Kişiselleştirme Google ‘a kullanıcı sadakatini de sağlar, bu kullanıcıların daha çok Google ‘a güvenmesine sebep verirken, kullanım oranı da artacaktır. İstedikleri de budur zaten.

 

Büyük mühendislikler yeni bir çağ başlattı, bu konu ile ilgili yakın zamanda NTV bir belgesel yayınlamıştı izlemeyenler TVYO sayfasından belgeseli izleyebilir.

 

Google – Google+ Kişiselleştirme / Personalization

 

google+ kişiselleştirmeKişiselleştirmenin ne olduğunu tam kavramak adına, Kendinizi Google ‘ın yerine koyun. Bir akşam yemeği düzenlendiniz. Arkadaşlarınızı davet ettiniz, sürpriz o ki arkadaşlarınız da başka arkadaşları ile yemeğe katıldılar. Arkadaşlarınızın arkadaşları yani dolaylı arkadaşlarınız bu akşam yemeğindeki menüyü sevmeyebilirler. Tanımadığınız kişilerin nelerden hoşlandığını neler ile ilgilendiğini bilmemeniz çok doğal, onlarla daha sık etkileşim bilgi alışverişi yaparak yani Google+ kullanarak birbirinizi tanıyabilirsiniz. Daha sonraki tarihlerde düzenleyeceğiniz bir yemekte bu dolaylı arkadaşlarınıza da ne sunacağınızı aşağı yukarı tahmin edebileceğinizden, çok daha iyi menü sunumu yapabilirsiniz. Google ‘ın Google+ servisi ile arama sonuçlarını bu şekilde optimize ettiğini – zenginleştirdiğini söylemek yanlış olmaz.

 

google+ kişiselleştirme

 

Google internet sitelerinin arama sonuçlarında yukarılarda çıkmak için düzinelerce, tonlarca ürettiği spam linklerinden duyduğu rahatsızlığı birçok kez dile getirmişti. Bunları temizlemek için çıkardığı Penguen ve Panda algoritma güncellemesine ek olarak, algoritmalarına alt edilmez bir özellik ekledi (Sosyal Ağ Tepkisi – Sosyal Kanıt). Okuyucularınız/müşterileriniz için özgün ve kaliteli içerik üretmenin yanında, Google artık bu içeriklerin sosyal platformda ne kadar konuşulduğuna, paylaşıldığına veya +1 (beğeni) değer aldığına bakıyor, özet olarak içerinizden sosyal medyada ne kadar bahsediliyor.

 

Sosyal medya üzerinde hiç konuşulmayan bir içeriğinizin yüzlerce link aldığını düşünürsek google bununla ilgili size biraz kızabilir. Penalize!

 

Google+ takipçileriniz ile iletişim kurmanız için çeşitli yollar sunuyor. Düşünün! Her içeriğiniz oylandığında veya yorum yapıldığında puan kazanıyorsunuz. Daha çok etkileşim daha çok puan, sonuç olarak arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi, daha yukarıda listelenmemiz mümkün olabiliyor. Bence çok adil algoritma.

 

Google+ SEO ve Şirketler için Zenginleştirilmiş İçerik / Rich Snippets

 

Son zamanlarda Google ‘ın arama sonuçlarında bir çok yazar resmi gördünüz değil mi? Evet, Google son ay içerisinde yaptığı güncelleme ile Google+ profili sahibi internet sitesi sahiplerini ödüllendirdi, tabi ki siteleri Google+ tarafından doğrulanmış olanları. Arama sonuçlarında yazar resimlerini göstermek için sitemize rel=”Publisher” etiketini eklemeniz ve Google+ profilinizden sitenize link vermeniz gerekiyordu.

google+ seo rich snippetsTabi ki birde yazılarınıza yazar bilgilerini eklemeniz. Rich Snippets hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, rich snippets nedir, nasıl kullanılır yazımıza gözatın.  Google bunların hepsini tek bir adımda üstesinden gelmenizi sağlıyor. Google+ profilinize eklediğiniz site adresinizi doğrulamak.

 

Google+ bunun dışında birçok yapısal veriyi bizlere arama sonucu sayfalarında sunuyor, Google+ çevrelerinize eklediğiniz kullanıcıların, “onlarında sizi çevrelerine ekleme koşulu ile” arama sonuçlarında ilgili içerik ile bağlantılarının olup olmadığını size sunabiliyor. Örneğin ntvmsnbc sorgusu yaptığınızda ntvmsnbc Google+ sayfasını +1 düğmesini kullanarak oylayan çevrenizdekilerin listesini görebiliyorsunuz. Müşteri sadakati burada başlıyor.

 

Sitenizin anasayfasını çevrelerinizden biri +1 lediğinde bu size SEO faydası olarak geri döner, alt kısımda bahsedeceğim Sayfa Değeri ( PageRank ) burada çalışmaya başlıyor. Çevreleriniz ne kadar geniş ve etkileşiminiz ilgili içerik için ne kadar büyükse +1 almış veya yorumlanmışsanız bu size değer olarak geri dönüş yapar. Unutmayın ki içeriğiniz ilgili olmalı.

 

Google+ ile markalaşmak çok daha kolay, Google aramalarında günlük milyarlarca sorgu yapılıyor ve bu sorgular artık yavaş yavaş kişiselleştirilmiş veriler ile geliyor, Google+ ile olan yolcuğunuzda hedefinizden şaşmaz işletmeniz için markanızı veya kişisel markanızı oluşturabilirseniz, arama sonuçları sayfalarında işletiminizin veya kendi profilinizin markanızın ilgili olduğu aramada “örn; SEO, ikici el arabalar, web pazarlaması, ticaret” şirketinizin ve sizin ilgili olduğu alan ile ilgili arama sonuçları sayfansının sağ tarafında arama sorgusu için “Google+ Sayfaları ve Profilleri” bölümü için sergilendiğini düşünün bu kesinlikle mükemmel pazarlama.

 

Yüksek tirajlı bir gazetenin Google ‘a “Haberler” sorgusunu girdiğini (işletmeniz için bu varyasyonu uyarlayabilirsiniz) Haberler sorgusunda sayfanın sağında veya kişiselleştirilmiş/ zenginleştirilmiş herhangi bir bölmede varlığı olmadığını varsayalım. Bu sizin için büyük bir kayıp, Google algoritmaları çok karmaşıktır ve birçok etken ile hareket eder, arama sonuçlarına bir şekilde zenginleştirilmemiş / rich snippets uyarlanmamış sonuçlar hep ikinci planda kalır, rich snippets zengin içeriğe sahip sonuçlar direk tıklama alarak Google için SEO sürecinde başka bir etkenin tamamlayıcı unsuru olurlar. Evet, arama sorgusu yaptığınızda ilk tıklayacağınız sonuç değer alıyor (CTR).

 

Google+ Yerel – İşletmeler Sayfalarını Kullanın

Arama sonuçlarında bir yerel işletme aradıysanız daha önce fark etmişsinizdir, sayfanın sağ tarafında harita üzerinde nokta işaretlemeyle işletmelerin yerlerini ve sayfanın orta göbeğinde bu işetmelerin iletişim bilgileri yer alır. Bazen sadece bir işletmenin sayfanın sağında büyükçe bir alanda tek başına sergilendiğini görürsünüz. İşletmenizin arama sonuçlarında nasıl görüneceğinin belli kriterleri var, 1000 kişinin işletme sayfanızı çevrelerine eklemiş olması gibi, bu kriter listesi uzunca. Her koşulda size tavsiyem eğer işletmeniz var ise Google+ Yerel İşletmeler sayfası açmanız bu sayfayı ilgili websitesi ile doğrulamalı ve sitenize Google+ Rozeti eklemeniz, zamanla ziyaretçileriniz artacaktır.

 

google rich snippets

 

Google+ SEO ve Sayfa Değeri “PageRank”

 

SEO için çok önemli bir konu, Google iş aramaya geldiğinde Google+ sayfalarını ve profillerini diğer internet sayfaları gibi tarar ve bunlara değer verir!, Google+ profilleri ve sayfalarının değerleri vardır! Twitter profillerinin de var fakat bunlar “no-follow” etiketlidir ve link verdikleri sayfalara değer geçirmezler.

Evet bu doğru, iş aramaya geldiğinde kendini gözeterek kendi uygulaması olan Google+ sayfa ve profillerine diğer siteler gibi değer vererek, bunları teşvik olarak kullanıyor. Bu da demek odur ki Google+ ‘ı SEO için kullanmaktan öte, SEO yapmak için kullanabilirsiniz.

 

 

Submit a Comment