Rich Snippets Nedir, Nerde ve Nasıl Uygulanır
Rich Snippets Nedir, Nerde ve Nasıl Uygulanır by 19th July 2013

Rich Snippets Kullanımı Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Herşey

Başlmadan önce Rich Snippets için kısaca bir açıklama veya slogan belirtelim. Sitenizin içeriğini Arama Motrlarına çok daha ayırıntılı gösterme biçimi olarak tanımlayabiliriz.

Arama Motorlarına örn; Google a bir arama sorgusu girdiğinizde size maximum olmak üzere 10 adet sonuç listeler. Bunların hepsi aynı sorgu kelimesi ile aranmış olsada tüm sonuçlar birbirinden farklı olarak karşınıza çıkar, istediğimizde bu zaten, bilgiye ulaşmak istiyoruz. Arama Motoru Sonuçları Sayfası (SERPs) olarak nitelenen sonuçlara ayrıntılı olarak bakarsak, resimleri, videoları, kullanıcı oylarını, yayımlanma tarihlerini, yazar resimlerini ve içerik hakkında aytınlı bilgilerin olduğunu görürsünüz. Sonuçlarda gördüklerinize göre kendinizin bir yorum yapmasını istiyorum!. Bu evrensel bir eğilimdir herkesde görülebilecek bu eğilim sadece yazı içeriği olarak listenen sonuca göre daha çok görsel olarak listelenen sonuçlara yönelmemiz ve daha ilgi çekici ve güvenilir olduğunu düşünmemizi sağlar. Aşşağıdaki örnektede göreceğimiz üzere SERP sonuçlarına göre beşinci sırada olan Rich Snippets etiketlerine sahip olan sonuç daha çok tıklama alacağı öngörülmekte. Beşinci sırada olmak kötü olmasa gerek.

rich snippets ve görselliğin öne çıkması

Beşinci Sırada Listelenen Görsel İçerikli Sonuç Diğerlerine Göre Daha Çok Göze Çarpıyor.

Dondurmalı Profiterol için bir başka örnek;

Dondurmalı Profiterol için Rich Snippets içerikli SERP

Dondurmalı Profiterol için Rich Snippets içerikli SERP

Örneklerden de görüldüğü gibi rich snippets kullanılan içerikler daha göze çarpıcı ve daha hızlı trafik çekme unsuruna sahip. Ev satın alma süreci ile ilgili arama sogumuzda görüldüğü üzere alayemlak.blogspot.com ücretsiz bir bloglama servisini kullanmasına rağmen, aramalarda yazar resmi ile gözüküyor ve  birincil kullanıcıya daha güven veren bir arama sonucudur. Bu bağlamda bakıldığında rich snippets sitelerimizin içeriklerini arama motorlarında daha ön plana çıkarırken daha farklı semptonlarda desteklemelere sahip.

 

Rich Snippets Kullanımı Hakkında Daha Fazla Bilgi ve Etiketler Neler ?

Google bu konuda bir açıklama yapmıştı Google Webmaster Tools hizmeti içerisinde bu konulara yeni olan kullanıcıların bu özellikleri kullanabilmeleri ve websitesi yazılımları ve çeşitli ayrıntılara girmeden sitelerine rich snippets kullanımını sağladı. Sayfanızı webmaster tools da bulunan veri işaretleyici ile görüntüleyebilir ve nitelikleri tıklayarak ne olduğu konusunda google ‘a bilgi sağlayabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse bir – etkinlik – var ve bunu sitenizde yayımladınız. Veri işaretleyici hizmetinden sayfanızın adresini girerek sayfanızı görüntüleyerek etkinlik bilgilerini sayfanıza tek tek etiketliyebilirsiniz. Ne zaman, etkinliğin ne konuda olduğu, nerede olduğu gibi bilgileri sayfadan tek tek seçerek etiketleyebilirsiniz. Bu işinizi hem kolaylaştırırken, az önce de söylediğim sayfanıza ekstra bir microdata formatı ekleme zahmetinden de kurtuluyorsunuz. Bu şekilde arama sonuçlarında etkinliğiniz hakkında bir arama geldiğinde, etkinliğin detayı harita üzerinde ayrıntılı olarak gösterilicektir.

veri işaretleme google

Veri İşaretleme Aracı

 

Rich Snippets – Zengin Snippetler 2009 ‘da duyurulmasına rağmen halen aktif olarak kullanılmadığı görülmekte, bu işin biraz uğraştırıcı olmasından kaynaklanıyor olabilir, Google Rich Snippets – Zengin Snippetler arama sonuçlarını yapılandırılmış içerik ile görsel bir sunuma çevirme yöntemidir. Diğer bir deyiş ile içeriğin meta başlığı ve meta açıklamasının ötesine geçerek daha fazla bilgiyi kullanıcıya sunma çabasıdır. Bu yapılandırışmış veri resimlerden, videolardan, yıldızlı oylamalardan, yayımlama tarihi ve bunun gibi bir çok data ‘yı kapsıyor. Verinizi yapılandırmak için üç adet yapılandırma dili mevcut bunlar ;

Bu üç yapılandırma dilinden, Google Microdata kullanımını tavsiye etmektedir.

Çeşitli içerikler için google biçimlendirme verileri rich snippets – zengin snippetler şu şekildedir:

Yorumlar:

Bu yapılandırılmış rich snippets verisi ürün sayfalarında veya hizmet ile ilgili sayfalarda kullanılabilir.  Bu sayfaların birden fazla hizmet veya ürün barındırmamasına özen göstermeniz kullanıcı sadakati açısından özemlidir.

Ürünler:

Bu yapılandırmayı daha çok e-ticaret sitelerinde kullanabiliriz, fiyatları, yorumları, yıldız oylamaları ve ürünün stok bilgisi gibi ayrıntıları kullanabilirsiniz. Google Rich Snippets – Zengin Snippetleri daha çok tekil ürünün olduğu sayfalarda kullanılmasından yana. Yorumlar Snippet inde açıkladığımız gibi bir çok ürünün olduğu bir sayfada kullanmak tutarsızlık doğuracaktır.

Yemek Tarifleri:

Sayfamızın başında Dondurmalı Profiterol ile ilgili armamızda da gördüğümüz gibi Rich Snippets – Zengin Snippetler in arama sonuçlarını nasıl döndürdüğünü görebilirsiniz.

İşletmeler:

Bu yapılandırma verisi çokça kullanılmak istenenlerden biri, İşletmeniz hakkında tasarladığınız sayfanızda kullandığınızda arama sonuçlarında çok etkili görsel dolu sonuç ile karşılaşıyorsunuz. Bu işletmeniz tüm bilgilerini girebileceğiniz. Açılış – Kapanış, işletmenin ne konuda olduğu hakkında vs. gibi ayrıntıları etiketliyerek, kullanıcıların dikkatini toplayabilirsiniz.

Müzikler:

Bu biçimlendirmede yine google kullanıcıların işini kolaylaştırmak için kullanıyor. Listelemeden kestirmeden müzikleri dinleyebileceğiniz veya bilgiye ulaşabileceğiniz ayrıntıları size sunabilir.

müzik için rich snippets

Zengin Snippetler için Müzik Biçimlendirmesi

 

 

 

 

 

 

 

Schema.org Hakkında

 

Yukarıda özetlediğimiz yapısal veri kümeleri şüphesiz google için mükemmel, fakat diğer arama motorları için iş pekde iç açıçı değildi, rich snippets – zengin sineppetlerin duyurulmasından iki yıl sonra google ve diğer arama motorları Bing, Yahoo ve Yandex (Rus Arama Motoru) microveri sözlüğü olan Schema.org ‘u kullanmak üzere bir bildiri yayımladılar. Microdata diğer biçilendirme verilerine göre avantajlıydı çünkü microdata kendi başına bir biçimlendirme dili değil bir yapılandırma sözlüğüdür ve tüm diğer internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir. Bu sebeple Google microdata kullanımını tavsiye eder. Schema.org ‘un tüm diğer yapılandırma verilerine göz atmak için Tıklayınız.

 

WordPress için Rich Snippets – Zengin Snippet Plug-in

WordPress için pek fazla Rich Snippet Plugini mevcut olmasada kenarda köşede birkaç tane var onları sizin için çıkarıp paylaşalım.

Microdata Rich Snippets için WordPress SEO Plugin

Optimum7.com ‘un WordPress için Hazırladığı Plugin tüm veri yapılandırmalarını koda dönüştürüp istediğiniz gibi kullanmanızı sağlıyor.  İsterseniz direk yazıya dahil edebilirsiniz.

Zengin Snippet WordPress Plugin

Rich Snippets – Zengin Snippet WordPress Plugin

 

Schema-Creator WordPress Rich Snippet – Zengin Snippet Plugini

Schema Creator bir başka wordpress snippet plugin, Kullanımı oldukça kolay ve kullanışlı.

Schema Creator WordPress için Plugini

Schema Creator WordPress için Plugini

 

 

SEO için Rich Snippets – Zengin Snippetler

Sitenizde yapısal veri biçimlendirme uygulamış olabilirsiniz, bu sitenizin arama sonuçlarında daha yukarılarda listelenmesini garantilemez, sitenize daha fazla trafik almaya başladıysanız, yapısal verinin bir avantajı olarak yorumlayabilirsiniz. Hiçbir şekilde yapılsal verinin sitenize trafik oluşturmaya yönelik arama motorlarını bir hesaplamaya teşvik etmiyeceğini aklınızdan çıkarmayınız. Burdan özümsenmesi gereken kullanıcıların içeriğinize daha ayrıntılı bir listelemeden ulaşacağıdır. yazar resmi, oylama, işletme bilgileri, kişi bilgileri vs gibi. Bu diğerlerinden ayrılıp farklılık yaratan bir unsur olarak kabul edilmeli.

Kullanıcılar sitelerde kaliteli içerik ararken, tüm süreci kaliteli hale getirmek sizlerin elinde.

Submit a Comment