Site içi Link
Site içi Link by 3rd August 2013

SİTE İÇİ LİNK NEDİR ?

SİTE İÇİ LİNK WEBSİTENİZDE OLAN BİR SAYFADAN, SİTENİZDE OLAN DİĞER SAYFAYA BAĞLANMASIDIR.

Örnek Link

<ahref=”http://www.siteadi.com/ceptelefonu/iphone> Görünen Metin/Anchortext </a>

Site içi Link Kullanım Formatı

Site içi link yapılarında kullanılan gövde üstteki gibidir, burada anchortext kısmında kullanacağınız anahtar kelime, link vereceğiniz sayfanın konusu ve anahtar kelime grubu ile ilgili olmasına dikkat etmelisiniz.

Site içi linkler seo – arama motoru optimizasyonu sürecinde önemlidir, çünkü inbound linking/site dışı linkler arama motorlarına sayfalarınızın değerini anlamalarında yardımcı olurken, arama sonucu sayfalarında (SERPs) listelemeye iyi bir seviyeden girmenizi sağlamaktadır. Buradaki avantaj inbound links / site dışı linkler ‘e göre, site içi optimizasyon sürecinde site içi link kontrolü sadece sizdedir, dilediğiniz gibi linklerinizi yapılandırabilirsiniz.

Bu linkler sitenize ve ziyaretçiye bazı faydalar sağlar.

  • Ziyaretçilerinizin sitenizde kolayca gezebilmesine olanak verir, onları yönlendirebilirsiniz.
  • Arama motorlarının sitenizin mimarisini anlamasına yardımcı olur.
  • Sitenizin anlaşılır olmasını ve paylaşımını kolaylaştırır. (Kategori)

Seo stratejisinin önemli unsurları: Site dışı link kaliteniz, eşsiz ve mükemmel içeriktir.  Eğer heyecan verici bir blog yazısı veya e-kitap oluşturduysanız, doğal olarak bu kaynakların mümkün olduğu kadar çok trafik çekmesi için çalışma yapmak isteyeceksiniz.

seo sürecinde site içi link yapıları

Site içi link yapınızı geliştirirken sıkıntı çekeceğiniz en kritik noktalardan birisi de, yeni ürettiğiniz o eşsiz ve heyecan verici içeriğinize, sitenizdeki gözde sayfaların hangisinden link vermek olacağıdır. Bu zaman içerisinde site içi değerin paylaşılmasına ve hangi içeriğin sizin için daha değerli olduğunu kavramanıza yardımcı olacaktır.

Site içi link yapılarınız her zaman bu stratejinin bir parçası olmalıdır. Site dışından gelen linkler bir sayfanızın değerini önemli ölçüde yükselttiğini varsayalım, bunu site içi link optimizasyonu ile SEO tipi faydaya dönüştürmek sizin elinizde. Link alan sayfanızı, sitenizde daha önemli olduğunu düşündüğünüz içeriğe anchortext ile bağlayarak sitenize gelen herkese bir yol göstermiş olursunuz. Arama Motorları bunu inanın! ÇOK önemsiyor. Bu şekilde sitenizde değerli ve alakalı içerikleri birbirleri ile bağlayarak değerli olan içeriğinizi işaretlemiş olursunuz.

 

 

SİTE İÇİ LİNK YAPILARINIZI NE KADAR İYİ YAPARSANIZ, HEDEFLEDİĞİNİZ REKABETİ YÜKSEK ANAHTAR KELİME SORGULARINDA ÇOK DAHA İYİ LİSTELENMENİZ MÜMKÜN.

 

 

SEO ve SİTE İÇİ LİNK

 

SİTE İÇİ LİNK YAPILARI SEO SÜRECİNDE HATIRI SAYILIR BİR YERE SAHİP, LİNKLER SİTENİZİN MİMARİSİNİ OLUŞTURURKEN ARAMA MOTORLARINA GÖZ KIRPARLAR

 

Arama motorları bir sayfayı taramak için geldiğinde, sayfada indexlenecek içerik ararlar, bu içeriğin baskın anahtar kelimesini anlamaya çalışarak arama sonuçları sayfalarında (SERPs) listelemeye çalışırlar. Sayfa içerisinde var olan tüm linkleri yani yolları kullanarak tüm sitenizi gezmeye çalışırlar.

Peki, sayfanızda link yoksa? Arama motorları sizin çok önemsediğiniz o değerli içeriğinize nasıl ulaşabilir?, tabi ki ulaşamaz. Webmasterların genelde yaptığı en büyük hata sitelerindeki menüleri scriptler ile gizlemekte veya farkında olmadan saklamaktadır. Yani sayfaya gelen arama motorlarının gözlerini bağlayarak hareketsiz kalmalarına sebep oluyoruz.

 

Site içi Link yapılarında arama motoru algoritmaları

Yukarıda da görüldüğü üzere örümceğimiz ana sayfaya geldikten sonra, B ve C ‘ye ulaştı fakat B ve C ‘de herhangi bir link olmadığından D ve E ‘ye ulaşamadı, aynı şekilde Ana sayfamızdan da D ve E ‘ye herhangi bir link olmadığından D ve E görünmez pozisyonda kaldı. E ‘ye yazık oldu.

Google yaptığı açıklamalarda bu tip durumlarda bu sayfaları yok sayıyor ve indexlemiyor. Sayfalarınızın içeriği mükemmel, anahtar kelime hedefleme çalışmanız kusursuz veya bu sayfalarınız için çok iyi bir pazarlama kampanyası yürütmüş olabilirsiniz, fakat Google ve diğer arama motorlarında bu sayfalarınız indexlenmeyecektir.

 

Link Yapıları

 

site içi link yapısı

Link yapıları önemli dedik, yukarıdaki örnekte bir web sitesi için en uygun link yapısını görüyoruz. Bu yapıda ana sayfa ile içerik sayfaları arasındaki minimum link katmanı vurgulanmaktadır. Site boyunca link akışını sağlarken arama motorlarının işinide kolaylaştırır, sayfalarımızın SERP sonuçlarında sıralama potansiyelleri yükselir, başka bir değişle arama motoru dostu link yapısıdır. Arama motorları için bazı durumlarda sayfalarınızın serp sonuçlarında daha zengin gözükmesinide isteyebiliriz (yazar resmi-yıldızlar-vb.) bu konuda link yapılarını inceldiğimiz rich snippets nedir? konulu yazımızada göz atabilirsiniz.

 

 

Site içi Link Yapısı AnchorText

Site içi link yapıları ile ilgili fikir edindik, birazda linklerimizi yapılandıralım, anchortext nasıl girilecek ve ne anlama geliyor.

  • Anchortext link yapılarının içerisinde kullanılan sayfanın ne hakkında olduğunu belirten bir açıklamadır.
  • Link yapılarına birçok özellik eklenip çıkarılabilir ve farklı etkileri vardır. (w3school)
  • Link yapılarına hükmedebilmek için html konusunda fikir değil bilgi sahibi olmalısınız.

Örnek olarak bir cep telefonu mağazasının sitesine göz atalım ve bir link yapılandıralım. “http://www.siteadi.com/ceptelefonu/iphone” hedef adresimiz burası olsun, bu hedefe bir link bağlamak istiyoruz ama bağlayacağımız hedefin ne ile ilgili olduğunuda belirtmemiz gerekiyor, burada anchortext devreye giriyor “iphone”.

 

 <a href=”http://www.siteadi.com/ceptelefonu/iphone> iphone  </a>

 

  • Link yapımıza <a ile başladık, bu link yapsının başladığını belirtir
  • href=”http://www.siteadi.com/ceptelefonu/iphone> bu kısımda ziyaretçilere ve arama motorlarına bu link yapsının hedefinin neresi olduğunu söylüyoruz.

Buraya kadar link yapımızı başlattık ve hedefi belirledik, biz hedefin ne hakkında olduğunu anchortext ile belirlediğimizden bahsetmiştik

  • Hedefimizin konusunu yani anchortext seçimimizide iphone olarak belirleyip
  • </a> link etiketi ile link yapımızı sonlandırdık.

Komplike bir link yapılandırdık, bu link yapılanması ile arama motorları link yapısını takip edecek ve hedefteki sayfayı da gezecektir. Sonuç analiz listelerinde karmaşık arama motoru algoritmalarına tabii tutulan hedef sayfanın değeri hesaplanıp, bu değeri ile sonuç sayfalarında listelenecektir, Konumuzun biraz dışına çıkarak site dışı linklemeye örnek gösterdik. Bu site içi linkleme içinde aynıdır fakat link vereceğiniz sayfa ister sitenizin dışından olsun ister sitenizin içinden olsun, konunuz birbirleri ile ilgili olmalıdır. Tam tersi bir durum sitenizin sayfa değeri üzerinde etki edecek ve sıralamalarda gerilemelere sebebiyet verebilmektedir.

 

 

Submit a Comment