Yazar Resmini Google Arama Sonuçlarında Nasıl Gösterebilirim
Yazar Resmini Google Arama Sonuçlarında Nasıl Gösterebilirim by 18th August 2013

Google Arama Sonuçlarında Yazar Resmini Nasıl Gösterebilirim

Google Authorship – Yazarlık Yapılandırması nedir. Bunun SEO ve yazar açasından faydaları kuşkusuz oldukça çok, Google Authorship – Yazarlık Yapılandırması nedir yazımıza bakabilirsiniz.

yazar resmi eklemek

Yapılandırılmış Arama Sonuçları

Yazar Resmi Ekleme
Yazarlık yapılandırması siteniz ile Google+ arasında gerçekleşen bir işlemdir. Google arama sonuçlarına çokça etki eden Google+ SEO ‘nun burada da izine rastladık. Google ‘ın Google+ SEO ile sosyal medya ve platform yarışlarını nasıl sürkalize ettiğine yakından bakın.
Yazar Resmi Ekleme Google+ ve Websiteniz arasında oluşturulan 3 katmanlı link yapısı ile yapılabiliyor. Google+ Profiliniz, Websiteniz deki Yazar Sayfanız ve İçeriklerinizin birbirine bağlanmasıyla yazar resmi ekleme sorunsuz bir şekilde hallediliyor. Bu üçgen şuna benzer.

yazar resmi nasıl eklenir

Yazar Resmi Eklemek için Gereken Şablon

Rel=”author” etiketi yazılarınızın içinde olan bölümde, sitenizde “yazar tanıtım sayfanıza” bağladığınız link içerisinde olması gerekiyor.
Rel=”me” etiketi ise Google+ profilinize verdiğiniz link içinde olması gerekiyor. “yazar tanıtım sayfanızdan” Google profilinize vereceğimiz link.
– Tabi ki Google+ profilinizden de websitenizde oluşturduğunuz “Yazar Tanıtım Sayfasına” bir link vermeniz gerekecek
Konsept çok basit ve anlaşılır, bu işlemleri çeşitli platformlarda uygulamak oldukça kolay.
Not: Eğer sitenizde tek yazar sizseniz ve yazar resmi ekleme konusunda hala sıkıntılarınız var ise Google bunun için çok daha basit bir yol sunuyor, yazarlık e-mail doğrulama sistemi ile yazar resmi ekleme işlemini hemen halledebilirsiniz. Başlığa Atlayın!

Blogger – Blogspot Kullananlar için Yazar Resmi Ekleme

Sitenizin “Önizleme (dashboard) > Google+” sekmesine giderek. Gerekli ayarlamaları yapın ve işleminiz TAMAM!

 

blogspot ve blogger 'a nasıl yazar resmi eklenir

Blogger için Yazar Resmi Yapılandırması

Sizin için yapılandırma tamamlanmış oluyor. Blogspot – Blogger bir Google ürünü olduğu için yazar resmi ekleme işlemi çok daha kolay.

Ekstra olarak yazımın 4. Adımı olan Google+ Profilimizden Siteye Link verme işleminide yapmanızı gerekebilir.

Sitemize Yazar Resmi Ekleme rel”author”

WordPress Kullanıcıları için.

Google+ Profil Hesabı Açın

Eğer bir Google+ hesabınız yok ise:

 1. http://profiles.google.com adresine gidin ve Hesap Oluşturun. Sonraki adımda sizden telefon numaranız ile doğrulama yapmanızı isteyebilir. Rahatlıkla bilgilerinizi verebilirsiniz.
 2. Seçeneklerde “Google, içeriklerdeki +1’leri ve Google dışındaki web sitelerinde görüntülenen reklamları kişiselleştirmek için hesap bilgilerimi kulanabilir”. Sekmesini işaretlediğinizden emin olun Google+ SEO Devrimi burada başlıyor.
 3. Hesap ayrıntılarınızı dilediğiniz gibi doldurun, burada önemli olan kısım bir profil resmi eklemeniz, bu resim sitenizde yazar resmi için kullanacağınız resim ile aynı olmalı. Yazar Resmi için anime, boydan fotoğraf veya çeşitli yapılandırılmış resmi seçmemeniz, Resmen vesikalık resim olmalı.

 

 

Yazar Resmi Eklemek için Sitenizde Yazar Profili Oluşuturup – Google+ Profilinize Link ile Bağlayınız

 

Herhangi bir işlem yapmadan önce, yazar resmi eklemek için sitenizde gerekli html etiketleri barındıran bir yazar “hakkında” sayfası olduğundan emin olun. WordPress sürümüzün en güncel sürümüne “WordPress 3.6“yükseltilmiş olmasını göz önünde bulundurun, eski sürümler link yapılarına “rel” etiketini eklemenize izin vermiyor.

Güncel wordpress sürümlerinin hepsinde yeni bir kullanıcı yarattığınızda, WordPress otomatik olarak o kullanıcı için yazar ilişkilendirmesi yaparak bir sayfa zaten üretir. Siz yine de emin olun, Eğer yoksa yeni bir sayfa yaratmanız gerekecek.

Link etiketleri ile ilgili aşağıda vereceğim eklentide işinizi görecektir.

 1. WordPress admin sayfanızı açın (dashboard), Sol menüden “Kullanıcılar” > “Profiliniz” sekmesine gidin.
 2. Bu kısımda önemli olan yazar resmi eklemede bazen sıkıntı yaratabiliyor, Google+ Profilinizde kulladınığınız Ad Soyad ‘ı aynı şekilde buraya eklemeniz ve herkes tarafından görünecek ad kısmında bunu seçmeniz gerekiyor. Diğer kısım biyografik bilgi kısmı.
 3. Biyografik bilgi kısmında dilediğiniz bilgileri girebilirsiniz ekstra olarak yapmanız gereken bir şey yok ama dilerseniz bunlarıda yapabilirsiniz; Standart HTML Kullanarak.
 •        Google+ Profilinizde Yazar resmi eklemek için kullandığınız resmi burada IMG html yapılandırması ile kullanın.
 •        Google+ profilinize “rel=”me” etikietini içeren bir link bağlayın ve anchor text olarak da “Google Plus Profilim+” i seçebilirsiniz, her ne yazarsanız yazın sonuna “+” eklemeyi unutmayın.

<code>

<a href=”https :// profiles.google.com/Google’numaranız’” rel=”me”> Google Plus Profilim+</a>

</code>

Yazar Resimlerini Google+ ‘a link vererek yapabiliyoruz. WordPress kullanıcı sayfalarında Google+ Adreslerini girebileceğiniz bir sekmeniz yok. Bunun yerine “Websitesi” alanını Google+ Adresini girmek için kullanabilirsiniz.

Fakat daha sonra Google ‘ın bize ne sunacağını bilmediğimizden, ileride “Websitesi” alanına ihtiyaç duyulabilir ve tüm yazar resmi eklemek için harcadığınız zaman boşa gidebilir, ekstradan tüm şemayı baştan inşa etmek durumunda kalabilirsiniz.

Bu yüzden WordPress Profillerinize Google+ Adresini girebilmek için alan yaratan wordpress eklentisini kurarak daha sağlıklı bir iş çıkarabiliriz. “İleride bizim kulaklarımızı çınlatmayın (=”

Yazar Resmi Eklemek için Google+ Adres Satırı Eklentisini Kurun.

 1. Sitenizde var olan tüm yazarların Google+ Profil sayfalarına giderek hakkında kısmını düzenlemeleri ve katkıda bulunduğu sayfalar listesine ( Contributor To ) sitenizin anasayfa adresini eklemek durumunda olduğunu unutmayınız.  Dilerseniz ana sayfa yerine, yazar hakkında sayfasını da tercih edebilirsiniz.
 2. Web sitenizdeki tüm yazarlar, Yazar resimlerini ekleyebilmeleri için sitenizdeki yazar profillerine Google+ Profil linklerini eklemelidirler. Google+ Adres Satırı için indirdiğimiz eklentinin yarattığı sütuna, yazar resimleri için Google+ adreslerini giriyoruz.

SIRADA HTML KODLARINI SİTEMİZİN TEMASINA EKLEMEKTE.

Kurduğumuz eklenti bize bir html kimlik verecek, bu kimliği biz yazar sayfalarımızda görünen yazar adlarına uygularak rel=”me” etiketini tüm sayfaya uyarlamış olacağız. Bunu diğer yazarların yapmasına gerek kalmayacak siteniz otomatik olarak tüm yazarlar için bu uyarlamayı döndürecektir.

Eklentinin bize Google+ Yazarlık Adresi için verdiği etiket “galink_profile” rel=”me” gibi bunu da tüm yazarların kendi isimlerine link yapısı olarak uyarlayalım.

Bu kısım html düzenleme gerektirdiğinden, konu ile iligili çok fazla bilgisi olmayanların sitelerinin yedeklerini almalarını tavsiye etmek de fayda var. Olayı çok karmaşıklaştırmadan anlatalım.

 •      Wordpress başlangıç – admin sayfanıza gelin “Görünüm > Düzenleyeci” sekmesine tıklayarak, html düzenleyeceğimiz sayfaya ulaşalım.

Burası biraz karmaşık, herkesin kullandığı tema farklı olduğu için hiyerarşileri de farklı olabilir burada yapmanız gereken “$curauth->nickname” bileşenini temanızın ilk önce – single.php (tekil sayfa) –functions.php (Tema Fonksiyonları) – archive.php (Arşivler) – author.php (Yazar) vs. php dosyalarında aramanız.

 •  Aramanızı kolaylaştırmak için “Ctrl + F” tuşlayarak daha kolay yapabilirsiniz.
 • $curauth->nickname” döndürücü etiketi buldunuz. Sıra aşağıdaki kodu değiştirmeden sayfanın en sonuna ekleyerek “Dosyayı Güncelle” diyoruz.

<code>

<a rel=”me” href=”<?php echo $curauth->galink_prolife; ?>”><?php echo $curauth->nickname; ?></a>

</code>

İşlem tamam, Siteniz artık birden çok yazarın Google authorship avantajlarından faydalanabilecek ve tüm yazarlarnız için otomatik Google+ Profil sayfalarını rel=”me” etiketi ile doğrulamalarını sağladınız.

Tüm yazarlarnızın resimleri artık görünür olacaktır.

 

Yazar Sayfanızı Google+ ile ilişkilendirin

google+ hakkında sayfasına katkıda bulunduğuna dair link.

Google+ Profili Hakkında Sayfası

 

 1. Sitenizde yazar sayfanıza gidin ve sayfa adresini kopyalayın.
 2. http://plus.google.com adresine gidin.
 3. Profil sayfanıza girin ve üst kısımdan hakkında ‘ya tıklayınız
 4. Bağlantılar altında Düzenle diyoruz.
 5. Katkıda Bulunduğu Siteler ( Contributor To ) Sekmesine, Sitenizdeki Yazar Sayfanızın adresini ekleyerek, bu siteye katkıda bulunduğunuza dair Google+ ‘a garanti veriyoruz.
Google+ Yazar Resmi için Link Ekleme

Katıkıda Bulunduğunuza Dair Link Ekleyin

Yazarlık Doğrulamanızı tamamen yapmış bulunuyorsunuz.  Yazar Resmi arama sonuçlarında gösterilip gösterilmediğini, Veri Test Aracı ile kontrol edebilirsiniz.

Yazar resimlerinin arama sonuçlarnda gösterilmesi biraz zaman alabilir bu Google ‘ın sitenizi indexleme hızına göre değişim göstermektedir.

 

Yazar Resimlerini Arama Sonuçlarında Göstermek Tek Kişilik Dev Kadro Bloglar için Basit Yöntemler

// Sitenizde sadece tek yazar var ise yukarıdaki kodlama sürecini komple geçebilirsiniz. Google yazarlık doğrulaması için birkaç seçenek bizlere sunuyor.

E-Mail Doğrulaması

Bu method websiteniz için kulladığınız mail adresinin website adınız ile aynı olması durumunda kullanılabilir. abc@abc.com siteniz için xyz@abc.com ile doğrulama yapabilirsiniz. Başka bir mail ile yazarlık doğrulaması – Google authorship mark up yapamazsınız.

 1. Google+ hesabınız yok ise hemen bir tane alın. http://plus.google.com/
 2. Daha sonra bu adresi ziyaret ederek Google+ Sayfanızı Oluşturduğunuz İçeriğe Bağlayın
 3. Sayfayı ziyaret ettiyseniz, uyarıları görmüşsünüzdür, Yazar adınızın Google+ ‘da ki isminiz ile aynı olduğundan emin olun.
 4. Sitede Yazar satırlarınızın hepsinin görünür olduğundan emin olun, adınızın doğru olduğunu kontrol ediniz.
 5. Google+ bu şekilde yazarlığınızı doğrulayacak ve hakkında kısmındaki bağlantılar sekmesine sizin yerinize katkıda bulunduğunuz sitenizi ekleyecektir.
 6. İş sekmesine mail adresinizi ekler.

 

Diğer blog siteleri için yazar resmini arama sonuçlarında göstermek

 •           Sitenizde ki herhangi bir sayfadan Google+ Profilinize bir link yaratın.
 •           Yarattığınız link ‘de rel=”author” etiketinin olması gerekiyor.
 •           Google+ Profilinizde de websitenizin anasayfasına katkıda bulunduğunuza dair bir link ekleyin.
 •           Beklemeye başlayın Google size bir mail gönderecek ve bunu geri gönderdikten sonra yazar resimleriniz için yazarlık doğrulamasını yapmış olacaksınız.
 •           Bu metod blogger kullanmayanlar için geçerlidir.

Submit a Comment