Ağ Bağlantısı Köprüleme Nedir • Nasıl Yapılır?
Ağ Bağlantısı Köprüleme Nedir • Nasıl Yapılır? by 18th February 2014

Ağ Bağlantısı Köprüleme bir ya da daha fazla ağ bağlantısını yazılım veya donanımsal olarak birbirine bağlayarak iletişime sokmak anlamına gelmektir. Bir kablolu ağ bağlantısını, kablosuz ağ bağlantısı ile köprüleyerek iletişim kurmalarını ve iki bağımsız LAN – Local Area Network ( Yerel Ağ Bağlantısı ) ve Wi-Fi ağında bulunan kullanıcıları birbirleri ile iletişime sokma anlamına gelmektedir. Ayrı ağlarda bulunan bilgisayarları birbirleri ile iletişime sokabilmek için Ağ Köprüleme yapmanız gerekmektedir.

Bir Ev kullanıcısı veya bir cafe ‘de internet ‘e 3G bağlantısı ile veya yerel ağ bağlantısını kullanarak çıktığını varsayalım. Bu kullanıcı bilgisayarında ki interneti Wi-Fi üzerinden paylaşmak isterse Ağ Bağlantısı Köprüleme işlemini yerine getirerek rahatça çevresindekiler ile internet ‘i paylaşıma açarak kullanmalarını sağlayabilir.

Daha önce bir Laptop ‘ı Access Point – Wireless Modem Yaparak Kullanma hakkında ki yazımıza göz atarak, bu işlemin olduğunca kolay olduğunu göreceksiniz.

Windows Ağ Bağlantısı Köprüleme Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemi ağ bağlantısını köprülemek için oldukça kolay bir yöntem sunuyor. Bir bilgisayarda sadece bir kez Ağ Bağlantısı Köprülenebilir fakat köprüleme işleminden sonra birçok kullanıcı köprülenmiş bağlantıdan internete çıkabilir.
Ağ Bağlantısı Köprüleme için bilgisayarınızın Ağ Bağlantılarının olduğu ekrana ulaşalım.

Bunun için;

Windows XP – VİSTA – 7 ‘de

  • CTRL ve ALT tuşlarının arsında kalan Windows tuşuna ve R tuşuna basarak ( Win + R )
  • Çalıştır ‘a “ ncpa.cpl “ yazıp ENTER diyelim.
  • Karşımıza “ Ağ Bağlantıları “ ekranı gelecek.
Ağ Bağdaştırıcısı Ekranına Ulaşmak için Çalıştır 'a Yazılacak Komut

Ağ Bağdaştırıcısı Ekranına Ulaşmak için Çalıştır ‘a Yazılacak Komut

Windows 8 ‘de

  • Windows + X ‘e basıp.
  • Ağ Bağlantıları ‘na tıklayınız.
Windows + X ile Yeni Arayüz Menüsü

Windows + X ile Yeni Arayüz Menüsü

Alternatif olarak “ Kontrol Paneli > Ağ ve Paylaşım Merkezi “ sol panelden “ Ağ Bağdaştırıcı Ayalarını Değiştirin “ ‘e tıklayın.

Ağ Bağlantısı Köprüleme işlemi için en az iki ağ bağlantısı seçmelisiniz. Bu örnekte ben var olan iki bağlantıyı seçerek “ Bağlantıları Köprüle “ dedim. Siz burada bir Yerel Ağ ‘ı “ Ethernet ” – Wireless Ağ ile Köprüleme için, var olan Yerel Ağ bağlantınız ile Wireless Ağ adaptörünüzü seçerek Sağ Klik > “ Bağlantıları Köprüle “ tıklamalısınız.

Ağ Bağlantısı Körüleme ile Ağlarınız arasında Köprüleme Yapın

Ağ Bağlantısı Körüleme ile Ağlarınız arasında Köprüleme Yapın

Karşınıza Gelecek Mesaj da

  Windows Bağlantıları Birleştirirken Lütfen Bekleyiniz.
Köprüleme işleminden Sonra Gelecek olan Ağ Bağlantısı

Köprüleme işleminden Sonra Gelecek olan Ağ Bağlantısı

Ağ Bağlantısı Köprüleme işlemi bittikten sonra Ağ Bağlantılarınıza bir Ağ ( Ağ Köprüsü ) Bağlantısı görebilirsiniz. İşletim Sistemlerine göre değişkenlik gösterebilir.

Ağ Köprüleme işlemini yaptıktan sonra size tavsiyem her iki ağ bağlantısının ip atama işlemi elle değil de otomatik olarak ip atanmasını sağlamanız sistemin kesin/sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır.

Umarım işinize yaramıştır.

Submit a Comment