Ağ Kurulumu – Dosya ve Yazıcı Paylaşımı
Ağ Kurulumu – Dosya ve Yazıcı Paylaşımı by 31st August 2013

Ağ Kurulumu – Ethernet Nedir ?

 

Ethernet, ağdaki tüm kullanıcı makinelere, bir linkin aynı bant genişliğini paylaşmasına izin veren bir ortam erişim yöntemidir. Kolayca ölçeklenebilir olmasından dolayı, Ethernet popülerdir. Yani, bir Fast Ethernet ve Gigabit Ethernet gibi yeni teknolojiler mevcut ağ altyapılarıyla oldukça kolay bütünleşmektedir. Ayrıca, ilk yapılandırma çalışmaları nispeten daha kolaydır ve hata giderimler oldukça basittir. Ethernet Data link ile Physical katman düzenlemelerini kullanır ve modülün bu bölümü, bir Ethernet ağını etkin olarak çalıştırmak, arıza gidermek ve sürdürmek için ihtiyacınız olan Data link ve Physical katman bilgilerini size verecektir.

Çok terminolojik bir anlatıma istinaden Ethernet birden fazla bilgisayar, televizyon ve çevresel ürünleri birbirleri ile iletişime sokmaktır. Ağ kurulumu yapabilmek için aygıtlarımızın üzerinde Ethernet kartları vardır bu yüzden Ethernet bir Ağdır.

 

Ağ Kurulumu Nasıl Yapılır?

 

Ağ Kurulumu Nasıl Yapılır

Ağ Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ağ Kurulumuna Başlamadan önce ağınızın nasıl bir yapıya sahip olacağına karar vermelisiniz. Kuracağınız Ağ bir işyeri veya Ev ağı olabilir bu ağların ne kadar esnek ve kullanılabilir olacağına siz karar vereceksiniz. Ağ tasarımınız, ağ için yeterli esnekliğe sahip olmalıdır Kablosuz bağlantıları destekleyen bir ağ hareket alanınızı arttırırken ağ kurulumu için biraz daha zaman ayırmanız anlamına geliyor. Bu konuda fazla bilginiz yok ise bir bilgisayar servisi ile anlaşarak uygun fiyatlara bunu yaptırabileceğinizi unutmayınız.

Hali hazırda işletmeler ağ kurulumu için anlaştıkları ağ network kurulumu şirketleri ağlarının yeterince güçlü olmasını fakat bunun karşılığında maliyeti çok düşük tutmak istemektedirler. kendi başına bir organizasyon olma gerekliliğini kabul etmezler ve kötü kalitesiz ağlarda çalışmak zorunda kalırlar.

Kuracağınız ağ için hangi donanımlara ve kablolara ihtiyacınız olduğunu çok iyi bilmeli ve iyi seçmelisiniz.

Tüm süreçleri organize ettiniz ve sıra ağ kurulumunu yapmaya geldiyse sürecimiz şu şekilde işleyecektir.

 

 1.       Ağ Donanımlarının Yüklenmesi
 2.       İnternet Bağlantısı Kurulumu (ihtiyaca göre olmayabilir)
 3.       Ağ Kurulum İşlemleri
 4.       Kablosuz Ağ Kurulumu için Gerekli Ayarlamalar.
 5.       Windows İşletim Sistemlerinde Yazıcı ve Dosya Paylaşımı


Ağ kurlumu için ilk önce server olarak kullanacağınız bilgisayarımızın ağ kurulumu yapalım ve daha sonra diğer bilgisayarları da yapılandırarak bu ağa ekleyelim.

AĞ KURULUMU İÇİN AĞ BAĞDAŞTIRICILARINI YÜKLEME

 

Ağ bağdaştırıcılarını tüm bilgisayarlarınız gerekli görülen şekilde yüklemelisiniz. Çoğu bilgisayar artık bu sürece ihtiyaç duymuyor çünkü çoğu zaten hazır onboard ( anakart üzerinde hazır ) olarak geliyor ve kullanıma hazır oluyor.

Eğer bilgisayarınızda bir ağ bağdaştırıcısı yok ise; satın aldığınız Ethernet kartı için içerisinden çıkacak prosedüre bakarak donanımızın kurulumunu gerçekleştiriniz.

İNTERNET BAĞLANTI KURULUMU VE BAĞLANTIYI DOĞRULAMA

 

Yerel Ağ Kurulumu için bir internet bağlantısına hiçbir zaman ihtiyacınız yoktur, fakat endüstriyel yaşamda internet bir gerekliliktir ve bilgisayar olan yerde artık internet mecburiyet düzeyine geldiğinden Ağ Kurulumunuzun ana konusu internet olacaktır. Ağ Kurulumunu yaptıktan sonra İnternetinizi ağ üzerinde paylaştırmak isteyebilirsiniz.

Öncelikle bir routerınız yok ve kullandığınız bilgisayar üzerinden interneti paylaştırmak isteyebilirsiniz. Her iki koşulda da internetin çalışıp çalışmadığını kesinlikle net olarak kontrol etmelisiniz, bazen insan dalgın olabiliyor ve internetin bilgisayara gelmemesini göz ardı ederek tüm ağ kurulumunu talan etmek durumunda kalabiliyor. Düzenli olarak girdiğiniz bir websitesi seçmeniz sizi yanıltabilir, bilgisayarlarımız websiteslerini offline, internet olmadan görebilmemiz için geçici dosyalar olarak kayıt eder, bu yüzden internetinizi kontrol etmek için Google.com ‘a girip rastgele bir arama yapın ve aramanın düzgün döndüğünden emin olun. Biz kontrollerimizi yaptık ve devam ediyoruz.

AĞ KURULUM İŞLEMLERİ

 

Ağ kurulumu yapabilmenizi sağlayan birçok kurulum metodu mevcut, ağ bağdaştırıcılarının yapılandırmalarına göre değişebilen metotlar, modem ve internet bağlantınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Bilgisayarınızn ağ bağdaştırıcısı hazır ve hali hazırda router ‘a bağlısınız ve internetinizin olduğunu düşünerek çalışmamıza başlıyoruz.

 

Ağ Kurulumu için Ana Bilgisayarı Yapılandırma

 

Bilgisayarımızı ağ için yapılandırma sürecinde, TCP/IP ayarlarını gözden geçireceğiz. Bu ayarlamalar bilgisayara ağ üzerinde bir kimlik vermek için uygulanan bir yapılandırmadır.

Windows XP, Windows 7 veya farklı bir Windows sürümü ile ağ kurmak için ekstra bir programa veya donanıma ihtiyacımız yok, sadece yapılandırma ayarları biraz farklı ama genel olarak aynıdır.

Ağımız dört bilgisayarın olduğu bir yerel ağ olacak, Ana bilgisayarımız Router ‘a, Router ‘da internete doğrudan bağlı. Genelde Routerların sabit IP ‘si “192.168.1.1” dir. İnternet Taraycınıza (Explorer, Google Chrome) adres çubuğu alanına “192.168.1.1” yazarak Router/Modem kurulum sayfasına ulaşabilirsiniz.

 • Modem / Router Şifreleri modellere göre değişiklik göstermek ile birlikte Servis Sağlıyıcınıza görede değişiklik gösterebilir.
 • Genelde kullanılan Kullanıcı Adı: “admin” – Şifre: “admin” dir.
 • Farklı model ve servis sağlayıcısına göre bu şifreleri internette arama yaparak bulabilirsiniz.
 • Modem / Router Panel Şifreleri Nedir ?

Ağ kurulum işlemlerinde routerınıza ulaştığınız IP Adresi önemli bu bizim yerel ağımızın gateway ‘i ( internet için ağ geçidi ) olacaktır.

 

Ana Bilgisayarımıza Ağ Kurulumu için IP Verme

 

IP vermek için ağ bağdaştırıcımızın özelliklerine girip TCP/IPv4 altında ıp vereceğiz. Tüm Windows sürümlerinde bu işlem aynıdır.

ağ kurulumu için mini ikonlar

Ağ Kurulumu Mini İkon

 1.  Masaüstünde sağ alt kısımda bulunan küçük simgelerden Ağ ikonuna gelerek Win 8 için “Sol klik > Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” ‘a tıklıyoruz – Win 7 için “Sağ Klik > Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” ‘a tıklıyoruz.
 2. Diğer bir seçenek ise Ağ Bağlantıları için windows komut satırı
  ağ kurulumu şirketleri mini ikon

  Ağ Kurulumu için Paylaşım Merkezi

  kullanmak “Başlat > Çalıştır >ncpa.cpl” ” yazıp tamam ‘a tıklıyoruz. Bu şekilde tüm Windows işletim sistemlerin ağ bağdaştırıcısı ekranına ulaşabilirsiniz.

 3. Aktif ağ bağdaştırıcınıza “ sağ klik > özellikler “ diyerek ip vereceğimiz kısıma bir adım daha yaklaşıyoruz.
 4. 1. Seçenekten gidenler için ağ ve paylaşım merkezi sayfasında – etkin ağlarınızı görünteleyin alanında – Bağlantılar sekmesinde var olan ağ bağdaştırıcısına tıklayarak, karşınıza gelen ekranda Özellikler ‘e tıklamamız gerekiyor.

  ağ kurulumu resimli anlatım

  Ağ ve Paylaşım Merkezi

 5. Ethernet özelliklerinde “internet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” üzerine gelip, sağ alttan özelliklere giriyoruz.

  win 8 ağ kurulumu

  Windows 8 Ağ Kurulumu Özellikler

 6. Karşımızda Ağ Kurulumu için nabzın attığı konum geldi. Burada bilgisayarımıza bir kimlik vereceğiz, vereceğimiz IP Adresi bilgisayarın ağ üzerinde bulunmasına ve diğer bilgisayarlar ile iletişim kurmasına olanak sağlayacaktır.

  windows 7 ağ kurulumu

  Windows 7 Ağ Kurulumu Özellikler

 7. Router / Modem ‘ in IP adresi “ 192.168.1.1 “ ‘di. Ana bilgisayarımıza ağ kimliği atamak için “IP Adresi: 192.168.1.2Alt Ağ Maskesi: 255.255.255.0Varsayılan ağ geçidi: 192.168.1.1” şeklinde atamalarımızı yapıp “Çıkarken Ayarları Doğrula” seçeneğini işaretleyip “Tamam” deyip ekranımızı kapatıyoruz.

 

IP Adresi

 

Kurulum için uyguladığımız bu yapılandırmada IP Adresimizin sonu “.1.2” oldu, bunun sebebi ana bilgisayarımızı 2. Bilgisayar olarak da kimlik atamak istememizden. Network / Ağımızın network adresi 192.168.1.0 dır. Bu komple 1.0 Network ‘üne hâkim olduğumuzu göstermektedir.

 

Alt Ağ Maskesi / Subnet Mask Nedir ?

 

Uygulamalar ve kullanıcı makineleri tarafından, ağdaki tüm düğümlere bilgi göndermek için kullanılan bu adres, broadcast adresi olarak tanımlanmaktadır. Örneğin, 255.255.255.255, tüm network ve düğümleri içerir, 172.16.255.255, 172.16.0.0 ağındaki tüm network ’leri belirtir ve 10.255.255.255, 10.0.0.0 ağındaki tüm subnet ve kullanıcılar için broadcast adresidir. IP havuzunda IP sınıfları vardır bu sınıfları belirlemek için kullanılan bir segmenttir subnet / alt ağ maskesi.

 

Ağ Kurulumu – Varsayılan Ağ Geçidi Nedir?

 

Varsayılan ağ geçidi eğer bir network kurmadıysanız sabittir ve herhangi bir değer atanmasını istemez, fakat iki veya daha fazla bilgisayar veya çevresel ürün network / ağınıza katılacaksa otomatikman bir ağ kurulumu söz konusudur ve internete çıkış yaptığınız router ‘ın ip adresini ağ geçidi olarak tanımlamanız gerekecektir. Ağ Geçidi / Gateway network-ağımızın ilk ip adresi olan “192.168.1.1” olacaktır. Bu illaki 1.1 olmak zorunda değildir router ‘ın ip adresi ne ise bunu kullanmanız gerekecektir.

 

Network / Ağ Kurulumu Test Edin

 

 • Ana bilgisayarımızın windows ağ kurulumu işlemi ‘ni bitirdik, Ana bilgisayarınızdan internete erişebildiğinizi kontrol ettikten sonra, ağımızın kurulumunu devam ettirelim ve yapısal olarak kablolamaları yapılmış olan diğer bir bilgisayara veya yazıcıya bu işlemleri uygulayalım.

Yazıcılar için ağ kurulumu farklı yazılımlar üzerinden daha çok yazıcının üreticisi tarafından sağlanan yazılım üzerinden veya yazıcının üzerinde bulunan menülerden yapılmaktadır. Yazımın devamında Networkte  / Ağ da Yazıcı Paylaşımı Nasıl Olduğunu ayrıntılı olarak işleyeceğim.

 • Ağ kurulumu adımını geçmeden önce ana bilgisayarınızda ağ kurulumu problemleri ile ilgili bir durum söz konusu ise tüm işlemi baştan tekrarlayınız.
 • Ağda bir problem olmadığını düşünüyorsanız “Baslat > Çalıştır” “cmd” yazıp enter deyin ve Komut istemi ekranına şu komut ile ağ bağlantınızın düzgün çalıştığını teyit edin
 • Ping 192.168.1.1” – Eğer ping atabiliyorsanız ağ kurulumunu başarı ile gerçekleştirdiniz demektir.
 • Ağ Kurulumunda sıkıntınız var ise Ethernet kartınızın çalışıp çalışmadığını yine ethernetinize “localhost” ‘a ping atarak öğrenebiliriz, bunun için “Başlat>Çalıştır>Cmd” – “Ping 127.0.0.1” komutu ile ağ bağdaştırıcınızın çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Windows İşletim Sistemleri Arasında Ağ Kurulumu – Ağ ‘a / Network ‘e Bilgisayarları Tanımlama İşlemleri

Yukarıda anlattığımız şekilde network / ağınıza ne kadar bilgisayar eklemek istiyorsanız ip adreslerini doğru şekilde yapılandırarak son bilgisayar, çevresel ürüne kadar kurulumu tek tek tamamlamanız gerekiyor.

Ağ ‘a eklemek istediğiniz diğer bilgisayarın IP yapılandırması şu şekilde olmalı

 • IP adresi:  192.168.1.3 (Ağ ‘a eklenen yeni bilgisayar kimliği)
 • Alt Ağ Maskesi: 255.255.255.0 (Network için subnet yapılandırması sabit)
 • Varsayılan Ağ Geçidi: 192.168.1.1 ( İnternete router üzerinden çıktığımız için router ‘ın ip adresi)

Bu şekilde yeni makinemiz ağ ‘a katılarak ağ / network hizmetlerinin hepsinden faydalanabilecektir.

Diğer bir bilgisayar için “192.168.1.4” farklı bir ağ adresi olarak tanımlanmalıdır. Bu ağ kurulumunda / network ‘e 254 adet bilgisayar, televizyon, ipad, iphone vs ne isterseniz ekleyebilirsiniz. 255 inci ürünü ağ ’a /network ‘e eklemek isterseniz alt ağ maskenizi/ subnet ayarlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Kablosuz Ağ Kurulumu

 

Kablosuz Ağ Kurulumu ‘da, kablolu ağ kurulumunun birebir aynısıdır. Farklı olarak yapacağınız herhangi bir işlem olmamak ile birlikte sağladığı avantajlar ve dezavantajlar vardır. Burada sadece Kablosuz Ağ Bağdaştırıcıları üzerinden işlemlerin yürütülmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Laptop / Dizüstü Bilgisayarınızı Nasıl Wireless Modem ‘e Çevirebileceğiniz Hakkında ‘ki yazımız ilginizi çekebilir.

 

Kablosuz Ağ Avantajları

 • Mobilite: Kablosuz AĞ sistemleri, Organizasyon içerisinde Ağ kullanıcılarına gerçek zamanlı bilgi akışını nerede olursa olsunlar sağlayabilmektedir. Kablosuz ağların sağladığı üretkenliği kablolu sistemlerde sağlamanız imkânsızdır.
 • Kurulum Hızı ve Benzersizlik: Kablosuz Ağları oldukça hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Kablolu ağlarda duvarlar ve kablolama yöntemleri neredeyse organizasyonun büyüklüğüne göre çok fazla vakit kayıplarına yol açabilir
 • Maliyet: Kablosuz ağlar, diğer ağ çeşitlerine göre daha ucuz ve kullanışlıdır.

Kablosuz Ağ Dezavantajları

 • Güvenlik: Kablosuz ağlar gelişmiş şifreleme metotlarına sahip olmalarına rağmen, mevcut güvenlik önlemleri kötü niyetli insanların bu güvenlik duvarlarını aşmalarını engelleyememiştir.
 • Hız: Kablolu ağlara göre internet hızınız 2 – 50 kat ‘a kadar daha yavaş olduğu gözlemlenmiştir.
 • Kalite: Kablosuz Ağlar diğer ağ çeşitlerine göre daha kararsız çalışmaktadır. Çevresel etkenler sebebi (telefon, veri merkezi, jenaratör) ile kablosuz ağlarda karasızlığa ve kaliteli kullanımına darbe vurmaktadır.

Bu noktada kurulum yapacağınız ağ ‘ın tasarımını iyi planlamış ve iyi düzenlenmiş olması gerekir. Bir işletmenin ağı kesinlikle kablolu olması gerekir diyemeyeceğimiz gibi kablosuz olması gerekir hiç diyemeyiz. Kablosuz ağların gelişimi sürüyor gelecekte çok daha kaliteli ve kullanılabilir ağlar tasarlanacaktır şüphesiz (3G/4G)

Windows İşletim Sistemlerinde Yazıcı ve Dosya Paylaşımı

Ağ da Yazıcı ve Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır Ayarları

Windows 8 kurulu bilgisayarlarınızı yazıcı ve dosya paylaşıma açma

Not: Eğer ağınızda Windows XP Kurulu bilgisayar yok ise,  dosya ve yazıcı paylaşımını açma sekmesine geçebilirsiniz.

Ağınızda Windows XP kurulu bilgisayarlarınız var ise, ağınız için kullandığınız grup adını tüm bilgisayarlarda aynı olmak üzere düzenlemek önemlidir! Grup adının aynı olması farklı işletim sistemleri

ağda dosya paylaşımı sorunları

ağda dosya paylaşımı açmak

kullanan bilgisayarların birbirleri ile iletişime geçip dosya ve yazıcı paylaşımını sağlamasında etki edecektir. Grup Adlarının Windows işletim sistemlerinde farklı olduğunu unutmayın.

 1. Windows 8 Masaüstünde iken farenizi monitörün sağ üst tarafına sürükleyin ve gelecek menünün en üstündeki “Ara” simgesine tıklayarak, gelen ekrandaki arama kutusuna “Sistem” araması yapın. Karşınıza gelen seçeneklerden “Ayarlar” altında “Sistem” ‘e tıklayın.

  ağda dosya paylaşımı

  Windows 8 Dosya ve Yazıcı Paylaşıımı için Ayarlar

 2. Bilgisayar Adı, Tam Bilgisayar Adı, Çalışma Grubu alanında “Ayarları Değiştir” ‘e tıklayalım, bu size yönetici girişi onayı ekranını getirebilir, Evet deyip geçiyoruz.

  ağ bağlantısı ile yazıcı paylaşımı

  Sistem Ayarları için Yazıcı Paylaşımı

 3. Sistem Özellikleri ekranında, alt kısımda ( Bu bilgisayarı yeniden adlandırmak veya etki alanını ya da çalışma grubunu değiştirmek için Değiştir ‘i tıklatın.) alanında dediği gibi Değiştir ‘e tıklatın.

  ağda dosya paylaşımı ayarları

  Sistem Özellikler > Paylaşım Ekranı

 4. Bilgisayar Adı/Etki Alanı Değişiklikleri ekranında “Üyelik” alanında “Çalışma Grubu” alanına tıklatın ve gerekli ayarlamaları yapın.

 

 • Dosya ve Yazıcı Paylaşımı yapmak istediğiniz çalışma grubunun adını buraya yazınız.
 • Dosya ve Yazıcı Paylaşımı yapmak için herhangi bir çalışma grubu yaratmadıysanız şimdi yeni çalışma grubu adını buraya yazarak, çalışma grubunu yaratın.

Ağ Kurulumunun üzerinde Dosya ve Yazıcı Paylaşımını yapmak için uyguladığınız bu ayarları tüm ekranlardan “Tamam” diyerek çıkınız.

Ağ Paylaşımını Açmak

Masaüstünde yine monitörünüzün sağ üstüne gidin ve açılacak menüden en altta Ayarlar sekmesine tıklatın. Karşınıza gelecek menünün en altında “Ağ” sekmesine tıklatın burada karşınıza gelecek ekran bağlı olduğunuz Ağ ‘ı gösterecektir. “Bağlandı” yazar, bu alana “Sağ” Tıklarsanız size ağ paylaşımını açıp kapamanız için seçenek sunacaktır. “Ağ Paylaşımını” aç ‘a tıklarsanız ağ paylaşımınızı kullandığınız bilgisayar için açmış olursunuz.

 

Dosya ve Yazıcı Paylaşımı Nasıl Yapılır

 

Dosya ve Yazıcı paylaşımı tüm Windows işletim sistemlerinde aynıdır. Yazıcılarda Dosyalar gibi verilerdir ve aynı şekilde paylaşılmaktadır.

 

Dosya Paylaşımı

 

Bir çalışma grubuna katıldıysanız ve ortak bir dosya paylaşmak istiyorsanız şunu unutmayın, Her bilgisayar ağa katıldığınız otomatik olarak ağ ‘da her bilgisayarın ortak dosyaları paylaşılır durumdadır. Tüm Windows işletim sistemlerinde otomatik paylaştırılan dosyaya ulaşmak için; “Belgelerim” altında “Ortak Belgeler” veya “Paylaşılan Belgeler” altında bulabilirsiniz.

Ağınızda / Network ‘de dosya paylaşmak için,

 • Paylaşmak istediğiniz dosyaya “sağ klik > özellikler > paylaşım” ekranına gelin
 • Burada “Ağ Dosya ve Klasör Paylaşımı” alanında “Paylaşım” ‘a tıklatın.
 • Bu ekranda gerekli ayarlamaları yapın.
 • Paylaşmak istediğiniz dosyanın ağınız üzerinde kim tarafından görüneceğini ve görünmeyeceğini gerekli ayarlamalar yaparak uygulayınız.

Dosyalarınızı paylaştığınız diğer kullanıcı, kendi bilgisayarında “Bilgisayarım > Ağ” altında rahatça bulabilir.

 

Ağ ‘da Yazıcı Paylaşımı

 

Yazıcı Paylaşımı – Dosya paylaşımına benzer, Yazıcınız kullandığınız bilgisayar üzerinden ağdaki diğer kullanıcılar ile paylaştırmak isterseniz “Denetim Masası > Aygıtlar ve Yazıcılar” klasöründe paylaşmak istediğiniz yazıcıyı dosya paylaşımı için kullandığınız ayarlamaların aynısını yapabilirsiniz.

Ağınıza bir yazıcı eklemek isterseniz yazıcının üretici firma tarafında sağladığım Yazılımlar ile bunu sağlayabilir veya yazımızın başında açıkladığımız gibi yazıcının üzerinde ki seçeneklerden ağ yapılandırmanızı yaparak yazıcıya ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment