Ask Toolbar Araç Çubuğu • Ask Arama Eklentisi (Kaldırma Rehberi)
Ask Toolbar Araç Çubuğu • Ask Arama Eklentisi (Kaldırma Rehberi) by 13th October 2013

Ask bir arama motorudur (ask.com) herkesin karşısına çıkmıştır, zaman zaman canımızı sıkan araç çubuğu ile birlikte internet tarayıcılarına yerleşerek internet kalitemizi düşürmekten başka bir işe yaradığını biz görmedik. Ask internetten indirdiğimiz ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir, bu yazılımları yüklerken Ask ‘ın da yüklenmesi için bizden izin ister, aslında istemez bile otomatik olarak izin verilmiştir, belki acele etmemizden belki dikkatsizliğimizden bu yazılımları yüklerken gözden kaçırırız ve Ask Toolbar Eklentisini ve Başlangıç Sayfalarımızın ayarlarını otomatik olarak Ask ‘a devrederiz. Bir, iki derken canımızı sıkmaya başlar ask.

Ask Toolbar Kaldırma Araç Çubuğu Silmek

Sistem Optima

Ask Toolbar Kaldırma Araç Çubuğu Silmek

Ask Araç Çubuğu Toolbar Eklentisi ve Ask Arama Nasıl Kaldırılır?

 

 Ask Araç Çubuğunu Kaldırma

Ask bilgisayarınıza iki program yükler (Ask Araç Çubuğu Güncelleyici ve Ask Araç Çubuğu – Toolbar ) Bunları kaldırmak istiyoruz.

Program Ekle Kaldır Ekranı -  Ask Kaldırma

Sistem Optima

Program Ekle Kaldır Ekranı – Ask Kaldırma

 

  • Ask Araç Çubuğu ‘nu kaldırmak için Masaüstün ‘de ( Başlat > Denetim Masası ) gelerek ( Program Ekle/Kaldır ‘a ) giriyoruz. Windows 8 Kullanıcıları masaüstünde eski Başlat menüsünün olduğu sol alt bölgeye Sağ klik yaparak Denetim Masasına kestirmeden ulaşabilir. Buradan ( Program Kaldır ‘a ) girerek işleme devam ediyoruz.
Ask Toolbar Kaldırma

Sistem Optima

Ask Toolbar Kaldırma

  • Program Ekle/Kaldır ‘da Bulduğunuz tüm Ask ile ilgili tüm bileşenleri kaldırın. Bazı bilgisayarlarda Ask.com ‘un adının değiştiğini ve farklı yayımcı isimleri altında da yerleştiğini gördük. Yukarıda ki resimde Yayımcı kimliği APN,LLC olarak gözüküyor. Bazen bu Ask.comAsk APNAsk Toolbar gibi farklı şekillerde geliyor. Ask ile ilgili Ad ve Yayımcı kısımlarına dikkat etmeyi unutmayın ve hepsini kaldırın.

 


 Ask Toolbar ve Bileşenlerini İnternet Tarayıcınızdan Kaldırın

Ask tarayıcılarınıza bir çok bileşen yükler, bu bileşenler varsayılan başlangıç sayfanızı ve arama motoru ayarlarınızı değiştirir. Şimdi bu ayarları sıfırlıyalım ve bilgisayarımızı biraz daha Ask Toolbar – Ask Araç Çubuğundan arındıralım. Aşağıda tek tek tüm tarayıcılar için ask ‘ın nasıl kaldırılacağını bulabilirsiniz.

 

Ask.com ve Ask Araç Çubuğunu İnternet Explorer ‘dan Kaldırma

  •  İnternet Explorer ‘ı Açın ve Sağ Üstte bulunan Araçlar ( Alt + X ) explorer araçlar menüsünde Eklentileri Yönet ‘e tıklayın.
internet explorer ask.com araç çubuğu kaldırma

Sistem Optima

internet explorer için ask.com araç çubuğu kaldırma

  •  Eklentileri Yönet ekranına geldiyseniz burada ( Araç Çubukları ve Uzantılar ) menüsü altında Ask.comaskBar BHO ve bununla ilgili olduğunu düşündüğünüz ihtiyacınızın olmadığı tüm uzantıları Devre Dışı bırakın.
eklentileri devre dışı bırakın - internet explorer

Sistem Optima

eklentileri devre dışı bırakın – internet explorer

 

 İnternet Explorer Varsayılan Arama Motoru Ayarlarına Göz Atın

 

Eklentileri Yönet ekranında Araç Çubukları ve Uzantıları kaldırdık. Bu menünün hemen altında Arama Sağlayıcıları ( Search Providers ) ‘ı bulacaksınız, Bu sekmede bilinen arama motorları dışında kalan tüm arama motorlarının (Google, Yahoo, Bing, Yandex.. bunların dışında) hepsine ( Sağ Klik > Kaldır ) diyerek tümünü kaldırın.

İnternet Explorer Açılış Sayfanızı Sıfırlayın

 

Tarayıcınızın Araçlar menüsüne girin explorer araçlar > İnternet Seçenekleri ‘ne tıkladığınızda karşına gelen ekranda Genel Sekmesi altında ayarları göreceksiniz en üstte bulunan kısım giriş sayfanızın, internet explorer ‘ı ilk başlattığınızda açılmasını istediğiniz ekranın belirlendiği bölümdür.

Burada bulunan boşluğa herhangi bir değer atamadan önce ( Varsayılanı Kullan ) tıklayın, Daha sonra dilerseniz istediğiniz web sitesinin adresini örnek: http://www.sistemoptima.com veya başka bir adres atayabilir veya varsayılan olarak bırakabilirsiniz.

Dilediğiniz gibi düzenlemeyi yaptıktan sonra ekranın sağ altından Uygula diyerek işleminizi bitirin.

 

Başlangıç Sayfanızı Sıfırlayın - İnternet Explorer

Sistem Optima

Başlangıç Sayfanızı Sıfırlayın – İnternet Explorer

 

 

Ask.com ve Ask Araç Çubuğunu Mozilla Firefox ‘dan Kaldırma

 

Ask Toolbar 'ı Kaldırın - Mozilla Firefox

Sistem Optima

Ask Toolbar ‘ı Kaldırın – Mozilla Firefox

Firefox ‘u açın. Sol üstteki Firefox logosuna tıklayarak Eklentiler ‘e girin. Bu ekranda soldaki menüde yapboz logolu sekme eklentilerinizin yüklü olduğu sekmedir, buraya tıklayarak Ask.com ile ilgili tüm içerikleri kaldırıyoruz.

Ask.com Toolbar Eklentisini Kaldırın - Mozilla Firefox

Sistem Optima

Ask.com Toolbar Eklentisini Kaldırın – Mozilla Firefox

 

Mozilla Firefox Varsayılan Başlangıç Sayfanızı ve Arama Motorunu Sıfırlayın

Mozilla Firefox Seçenekler

Sistem Optima

Mozilla Firefox Seçenekler

Firefox başlangıç sayfanızı aynı şekilde Firefox > Seçenekler altında Genel sekmesinden değiştirebileceğiniz gibi SearchReset eklentisini Firefox ‘a kurarak ‘da çok kolay başlangıç ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. SearchResest bir Firefox eklentisidir ve tam da sizin aradığınız eklentidir. Arama Motoru – Başlangıç Sayfası ayarlarınızı komple sıfırlayıp kendisini işlem tamamlandıktan sonra siler. Eklentiye buradan ulaşabilirsiniz. >>SearchResest

 

Ask.com ve Ask Araç Çubuğunu Google Chrome ‘dan Kaldırma

Chrome ‘dan Ask.com bileşenlerini kaldırmak için izlenmesi gereken method yukarıdakiler ile aynıdır bunun için Google Chrome Yapılandırma ve Control Menü ‘sünde Ayarlar (Settings) ‘e girerek gerekli ayarlamaları yapıyoruz.

Ask.com Bileşenlerini Google Chrome 'dan Kaldırma

Sistem Optima

Ask.com Bileşenlerini Google Chrome ‘dan Kaldırma

Chrome ayarlarında sol menüde Eklentiler (Extensions) ayarlarına girerek yine aynı şekilde tüm ask araç çubuğu ve diğer ask.com ile ilgili tüm bileşenleri, ekletinin yan tarafında ki çöp tenekesine tıklayarak tek tek kaldırın.

ask araç çubuğu için chrome

Sistem Optima

Ask Araç Çubuğunu Kaldırın – Google Chrome

 

Bu işlemi bitiridikten sonra yapamamız gereken en önemli nokta, Ask.com ‘un Başlangıç Sayfanıza müdahelesini engellemek ve sıfırlamak. Bunun için Ayarlar menü ‘sünde solda Settings (Ayarlar) sekmesine gelerek. Ortalara doğru olan Arama ( Search ) alanında göreceğiniz ( Manage Search Engines ) ayarlarına girerek burada ki tüm Ask.com Toolbar veya Ask.com yayımcısına ait olan tüm uzantıları kaldırmanız. İlk önce Google – Google.com ‘u Varsayılan Arama Motoru olarak işaretledikten sonra tüm geri kalanları kaldırabilirsiniz.

Ask.com 'u Arama Motorlarından Kaldırma

Sistem Optima

Ask.com ‘u Arama Motorlarından Kaldırma

Kaldırma işleminiz tamamlandıktan sonra sağ üstten X ile varolan sayfayı kapatıp Arama ‘nın hemen üstünde ki On Startup ( Başlangıç ) ayarlarınızı Open The New Tap Page ( Başlangıçta Yeni Sekmede Başlat) ‘i işaretleyerek sonlandırınız.

Başlangıç Sayfa Yapılandırması

Sistem Optima

Başlangıç Sayfa Yapılandırması

Yukarıda ki metodlar eğer işinizi görmediyse Ask ve Delta Search ‘e benzer tüm kötü amaçlı yazılım ve virüslerin bilgisayarınızdan nasıl kaldırabileceğiniz hakkında ki Virüs ve Kötü Amaçlı Yazılımları Kolayca Kaldırmak için 3 Program yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Submit a Comment