Ekran Kartı Güncelleme – Oyun Performansı için Mecbursun!
Ekran Kartı Güncelleme – Oyun Performansı için Mecbursun! by 4th June 2016

Ekran kartı güncelleme, oyun oynarken FPS ile başınız dertte ise ilk önce kontrol edilmesi gereken ayrıntılardan birisidir. Ekran kartı sürücüleri, işletim sisteminizin ve diğer programlarınızın birbiri ile iletişim kurmasına olanak sağlayan yazılımlardır. Sürücüler ( Yazılımlar ) daima güncel ve en iyi performansı sağlayan sürümü ile güncellenmelidir.

Ekran Kartı Güncelleme Konusuna Neden Önem Vermelisiniz ?

Bilgisayarınızın anakartı, ses kartı ve ağ donanımı için yüklediğiniz güncellemeler genelde bilgisayarınıza ekstra bir bir hız sağlamaz. Genellikle bazı hata düzeltmeleri sağlarlarken, bazen ise güncellemeler hatalar ile karşılaşmamıza sebep olabilir.

NVIDIA & AMD Ekran kartları için sık sık güncellemeler yayımlamaktadır,ekran kartı güncelleme programları
bu güncellemeler genellikle yeni çıkmış oyunlarda ekran kartlarına ciddi performans iyileştirmesi sağlamaktadır. Intel piyasaya çıkan yeni bilgisayarlarında, birlikte gelen ekran kartlarının performanslarına yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Bu ekran kartlarının haliyle çok sık güncellemeleri yayınlanmaktadır.

Aşağıda daha önceden alınmış ekran kartı güncelleme işleminden sonra ilgili oyunlarda ne kadar performans arttırımı sağlanacağı bilgisi veren bir görüntü var.

güncelleme nasıl yapılır

Ekran kartı güncellemesi yapıldıktan sonra meraklı bir şekilde oyuna girerek duruma bakmak istesek de, alsında pek fark edemeyeceğimiz iyileştirmelerin olduğunu söylemek gerekir. Oyunlarda ortalama bir performanstan, gözle görülür bir iyileştirme görmek istiyorsanız, kesinlikle yeni bir ekran kartı almalısınız.

Ekran kartı güncelleme sonrası ortalamanın üzerinde bir iyileştirme gördüyseniz, ekran kartı üreticinize bu güncelleme için teşekkür etmelisiniz, sorununuzu size masraf yaptırmadan çöze-bildiler.

Çoğu bilgisayar oyuncusu, bilgisayarlarını toplarken yanlış kurulum izlediklerinden (cross platform) AMD & Intel bilgisayar toplamakuyumsuzluğu nehrine kapılıp gidiyorlar ve kötü performansa mahkum oluyorlar, bir bilgisayar toplamadan önce, gerçekten o bilgisayarı ne için kullanacağınıza karar vermeli ve bir profesyonel tarafından yardım almayı denemelisiniz.

Bir mağazaya ekran kartı veya bilgisayar toplamaya girdiğinizde kar amacı güden mağaza çalışanları size yanıltıcı bilgiler verebilmektedir, bu sebep ile internette daha önce bilgisayar toplamış arkadaşlara danışmanızı rica eder, bol şans dilerim. :)

NVIDIA bence eski ekran kartlarının güncelleme sonrası elde edilecek performansı konusunda abartılı ifadeler kullanıyor, beklentilerinizi yüksek tutmamanızı tavsiye ederim.

Yinede ekran kartınızın güncellenmesi gereklidir. Eski bir ekran kartı ile piyasaya yeni çıkan oyunların oynana-bilirliğine şahit olduğunuzda ekran kartınızı güncelleme konusunu aklınızdan çıkaramıyorsunuz.

Bilgisayarınızı oyun oynamak için kullanmıyor ve 3D görsel iyileştirmelere ihtiyaç duymuyorsanız ekran kartınızı pek güncellemek zorunda değilsiniz. Zahmet etmeyin..

Ekran Kartı Öğrenme

Ekran kartınızın modelini öğrenmeden güncelleme işlemi yapamayacağınıza göre, öncelikle ekran kartınızın modelini öğrenmeniz gerekiyor.

Ekran kartı modelini öğrenmek için internette bir çok programın olduğunu söyleyebilirim, ancak bu bilgiyi Windows Aygıt Yöneticisi aracılığı ile öğrenmek oldukça kolay.

Aygıt Yöneticisini açmak için Windows tuşuna dokunarak Başlat Menüsünü açalım, açılan menüde hiçbir yere dokunmadan Aygıt Yöneticisi yazarak ilgili arayüze ulaşın. ( Windows 8 kullanıyorsanız, windows tuşuna bastıktan sonra, Aygıt Yönetici yazın, Ayarlar kategorisini seçerek, Aygıt Yöneticisine ulaşabilirsiniz). Çalıştır ‘a “devmgmt.msc” yazarak da Aygıt Yöneticisini açabilirsiniz.

Başlat > Çalıştır > Klavyenizden "Windows Tuşu + R" basarak 'da açılabilir.

Başlat > Çalıştır >
Klavyenizden “Windows Tuşu + R” basarak ‘da açılabilir.

Görüntü Bağdaştırıcı sının yanında bulunan oka tıklayarak menüyü aşağıya doğru açmalısınız, akabinde ekran kartınızın modelini öğreniyor olacaksınız.

oyun-performansı-için-nvidia-optimus

Görüntü Bağdaştırıcı altında Intel ve AMD üreticilerine ait iki adet Ekran Kartı görüyorsanız, bu bilgisayarınızın NVIDIA Optimus teknolojisini barındırdığı anlamına gelmektedir.

Bu teknoloji daha fazla pil ömrü için Intel Ekran Kartını kullanırken, daha iyi oyun performansı sağladığından NVIDIA Ekran Kartları arasında otomatik olarak seçim yapmaktadır

aygıt-yöneticisi-ekran-kartları

Ekran Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin

Bazı ekran kartları, laptoplara entegre olarak gelenler!, üretici sitesinden bu ekran kartlarının sürücülerini indirmeniz pek mümkün olmayabilir pek fazla sürücü güncelleme olayına girmezler, ancak laptop üreticinizin sitesinden ilgili güncellemeleri bulabilirsiniz.

Ekran Kartı Güncelleme konusunda ekran kartınızın üreticisi firmaların sitelerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Ekran kartınızın modeline göre uygun sürücüleri bularak yüklemeniz gerekmektedir. Ekran Kartınızın modelini yukarıda Aygıt Yöneticisinde gösterdiğimiz şekilde bulabilirsiniz.

Bazı ekran kartı üreticileri, gerçi artık hepsinde var!, ekran kartınızın modeline uygun sürücüleri bulup yüklemesi için promramlara sahipler.

NVIDIA, GeForce Experience adında sağladığı bu arayüz ile bilgisayarınızı bir oyun canavarına dönüştürme konusunda sizlere, sürücü güncelleme yanında bir çok ekstra özellik sunmaktadır, bu programları indirmenizi tavsiye ederiz, ilginç bulabileceğinizi tahmin ediyoruz.

ekran kartı güncelleme pragramı

Güncel Kalınız..

Submit a Comment