Ekran Görüntüsü Alma • Windows 10 • 8 •
Ekran Görüntüsü Alma • Windows 10 • 8 • by 12th December 2015

Ekran görüntüleri Online iletişimlerde çok pratik olabiliyor, düzinelerce kelime ve Zaman sarfiyatının önüne tek bir resim ile geçebilirsiniz. Satırlarca yazıp kendinizi, Karşınızdakine anlatamadığınız durumlarda, tek bir ekran görüntüsü ile neyin nerede olduğunu çok kolay gösterebilirsiniz tabi ki, peki – Nasıl ekran görüntüsü alınır ?

ekran görüntüsü bilgisayar kullanıcıları tarafından alınan bilgisayar ekranında o an da ne varsa resim olarak kaydetmeye ve çeşitli sebeplerle kullanmaya yarar. Bu yazımızda ekran görüntüsü nasıl alınır bir kaç yöntemini göstereceğiz.

ekran görüntüsü alma konusunda şu an var olan tüm işletim sistemleri aşağı yukarı aynıdır, hepsi hemen hemen aynı yöntemler ile Windows’da ekran görüntüsü alma konusunda araçlar sunarak ekran görüntüsü kaydetmenizi sağlar. Ekran görüntüsünü çok temel ihtiyaçlarınız icin kullanmak istiyorsanız , bilgisayarınıza extra bir program kurmanıza gerek yoktur. Extra programlardan kaçınmanızı, bilgisayarınızın sağlığı için tavsiye ediyoruz.!

1.Metod – PrintScreen ( EkranYazdırma ) – PrtScn

Ekran yazdırma yöntemini kullanarak görüntü alarak otomatik olarak dosya halinde kaydedebilirsiniz. Dilerseniz dosya halinde kaydetmeye de bilirsiniz size kalmış, tüm ekranı kaydetmek yerine, sadece bir program penceresinin görüntüsünü alabilirsiniz. Çoğu klavyede “PrntScn” veya “PrntScrn” olarak bulabilirsiniz. Çoğunlukla “F12” tuşu ile “Scroll lock” arasında bulabilirsiniz. Çoğunlukla diyoruz çünkü farklı farklı klavyeler mevcut.

Laptop klavyelerinde “PrintScreen” tuşu çalışmıyor sanabilirsiniz fakat hatırlatmak da fayda görüyorum. Çoğu laptop’da hemen hemen hepsinde Function yani “Fn” tuşuna basılı tutarak “PrntScrn” tuşuna basmanız gerekmektedir .

ekran görüntüsünün alındığına dair bilgisayarınız size bir uyarı, bildirimde bulunmayacaktır. Belki ses çıkarabilir

Ekran görüntüsü almak ve bunu dosya olarak kaydetmek istiyorsanız klavyenizin “Windows Logo Tuşu + PrntScrn” tuşlarına basmanız gerekmektedir.
Eğer windows işletim sistemli bir tablet kullanıyorsanız “Windows Logo tuşu + Ses kısma” tuşlarına basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ekranınız kapanıp açılacak ve ekran görüntüsü Kullanıcılar > Kullanıcı Adı > Resimler” altına kayıt edilecektir resminize bu dosya yolundan ulaşabilirsiniz. Windows otomatik olarak dosyanızı yaratacaktır, ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok. Dosya isimleri dinamik sırayla isimlendirilir “Resimler (1).png”
İkinci resminiz ise “Resimler (2).png” şeklinde kayıt edilecektir.

Ekran görüntüsü alma ve windows 10 içinde kaydetme

Ekranınızın kapanıp açılması; eğer görsel ayarlarınızda “Simge halinde küçültürken ve büyütürken animasyon oynat” ayarlarını eğer aktif ise karşılaşacağınız ekranın anlık parlama durumudur. Bu ayarı “Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş Sekmesine Tıklayın > Performans Sekmesinde Ayarlara Tıklayın” değiştirebilirsiniz.

Bazı laptop ve diğer cihazlarda “Windows Logo Tuşu + Ctrl + PrntScrn” veya FN tuşlarına basılarak oluşturulacak kombinasyonlarda çalışmaktadır, konu ile ilgili detaylı bilgiyi, cihazınız ile gelen kitapçık’da bulabilirsiniz.

EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA KAYDETMEDEN

Ekran görüntüsü kaydetmeden, tüm ekranın görüntüsünü alıp, hızlıca arkadaşınıza göndermek istiyorum diyorsunuz, “PrntScrn” tuşuna basın. Mail yazıyorsanız, mail yazdığınız ekrana, mail değil fakat chat veya farklı ortamda arkadaşınız veya müşteriniz’e görüntüyü göndermek istiyorsanız- “Ctrl + V” yaparak görüntüyü yapıştırabilir ve gönderebilirsiniz. Hatırlatmak da fayda var ekran görüntüsü boyutu, ekran kartı ayarlarınızda ki çözünürlük ile aynı olacaktır. Daha yüksek çözünürlüklerde daha yüksek boyutlu ekran görüntüleri elde edebilirsiniz.

SADECE AKTİF PENCERENİN EKRAN GÖRÜNTÜSÜNÜ ALMA

Bazı durumlarda, tüm ekranınızın görüntüsünü değil sadece çalıştığınız aktif bir pencerenin görüntüsünü almak isteyebilirsiniz, Sadece tek pencerenin ekran görüntüsünü almak istiyorum, Bu mümkün mü? Evet mümkün. Bir tarafta resimlere baktığınız Windows Photoviewer, diğeri ise İnternet Tarayıcınız,

Görüntüsünü almak istediğiniz ekranın üzerine bir kere tıklayarak ekranı aktif hale getiriniz.
Daha sonra klavyenizin “Alt + PrntScrn” tuşlarına aynı anda basınız.

Daha önce örnek verdiğimiz gibi, ekran görüntünüz yapıştırılmak için hazır, dilediğiniz yere yapıştırabilir ve kullanabilirsiniz.

Method 2 – Ekran Alıntısı Aracını Kullanmak

ekran alıntısı aracı uzun zamandır Windows’un bir parçasıydı, bu araç Windows VISTA ile hayatımıza girdi ve o zaman’dan beri bir kaç hata düzeltmelerinden başka belki de hiç bir gelişim göstermedi. Windows ekran görüntüsü alma aracı namı ile Snipping Tool ile kare görüntüler kaydedebilir, belli bir alanın görüntüsünü kayıt edebilir veya windows’un “Alt+PrntScrn” ile yaptığı işlemi, ekran alıntısı aracı ile yapabilirsiniz dilerseniz tüm ekranın görüntüsünü alabilirsiniz.

ekran görüntüsü alma aracı ile ekran görüntülerini kayıt edin

Görüntüleri aracın kendi içinde olan kalemler ile çizebilir işaretleyebilir ve MHTML olarak kayıt edebilir veya email olarak direk yapıştırma yöntemi (Ctrl + V) ile gönderebilirsiniz.

ekran görüntüsü alma aracı işe Nasıl görüntülerinizi kayıt edeceğinizi gösterdik, fakat görüntü kesme aracı ile mousenuzun var olduğu aksiyonların görüntüsünü alamazsınız, bu sebep ile Windows geliştiricileri araca erteleme (gecikme) yönetimi ile belli bir alanı tarayıp o alanın belli saniye sonra ekran görüntüsünün alınabilmesine olanak sağlamş, bu özelliğin görüntü alma aracının kalem özellikleri olduğu için ne kadar tercih edileceğini merak ediyorum.

Windows 10 ekran görüntüsü alma aracı ile, erteleme (delay) özelliği ile artık zamanlanmış olarak görüntülerinizi kayıt edebilirsiniz.

Submit a Comment