Hangi Windows 10 Sürümü ve Versiyonu Kullanıyorsunuz ?
Hangi Windows 10 Sürümü ve Versiyonu Kullanıyorsunuz ? by 19th December 2015

Windows 10 çok yeni, güçlü, hızlı ve dinamik bir şekilde karşımıza geldi, şimdiden hangi windows 10 sürümü die sorular başladı ki, ben çoktan edindim windows 10 ‘u ve memnun kaldım, Windows 10 taa ki Windows 11 duyurulana kadar ki bu baya bir zaman alacaktır “en az iki yıl” aramızda olacak.

Peki hangi Windows sürümünü kullanıyorum dediğiniz oluyor mu hiç? Bunu hangi servis paketini, versiyonu veya sürümünü kullanıyorum gibi de sorabilirsiniz, belki hangi işletim sistemini kullandığınızı merak ediyorsunuz..

Microsoft Windows’un hep güncel olduğu izlenimi vermek amaçlımıdır bilinmez, build versiyonunuzu saklamış durumdadır, fakat hala windows’un farklı özellikler ile farklı versiyonlarının olduğunu söyleyelim. Windows 10 32-bit ve 64-bit versiyonları hala kullanılabilir..

Hangi Windows 10 Sürümü Kıllandığınızı Ayarlar Uygulamasını Kullanarak Öğrenin

Bu yeni ayarlar uygulaması size insan dostu can yarısı bir şekilde windows yapınız, sürümünüz hakkında bilgiyi sağlamaktadır. Ayarlar uygulamasını açmak için; Başlangıç a tıklayın veya dokunun ve ayarları seçin. Ben ingilizce sürüm windows 10 kullandığım için çoğu hareketli resim de akabinde ingilizce. :)

hangi windows 10 versiyonu yüklü

Şu yolu izleyerek “Sistem > Hakkında” sayfayı aşağıya kaydırdığınız da versiyon ve build (yapı) numaralarını görebilirsiniz..

  • Edition: baskı satırı size hangi windows 10 ‘u kullandığınız Hakkında bilgi verir. Windows 10 Home, Professional, Enterprise veya Education. Eğer Windows 10 Professional’a yükseltme yapmak istiyorsanız, bunu kurulu Windows 10 işletim sisteminizden yapmanız mümkün, fakat Enterprise ve Education versiyonlar sıfırdan Windows kurulumu yapmanızı ve Windows 10 home kullanıcılarına sağlanmayan özel Windows professional anahtarı isteyecektir.
  • Build (Yapı) Numarası; versiyon ve os yapısı satırlarına bakınız, Eğer bilgisayarınızda Windows 10 un original versiyonu kuruluysa “OS Build 10240” damgasını göreceksiniz, fakat “Kasım 2015” windows 10 büyük güncellemesini bilgisayarınıza kurduysanız “Windows 10 için ilk büyük güncelleme” burada yeni versiyon numaranızı göreceksiniz, bu versiyon numarası suna tekabül eder Version 1511 (OS Build 10576.29) – Versiyon numarasında dikkat etmeniz gereken, “1511” dir, Windows sürüm etiketidir, bu anahtar Windows un hangi sürümünü kullandığına dair bilgi verir, 2015’in Kasımında yayınlanan Windows işletim sistemini kullandığınız anlamına gelmektedir, eğer Ağustos 2016’da yayınlanacak “muhtemel olmayan” güncellemeyi Windows ’a kurmanız halinde göreceğiniz ibare “Version 1608” olacaktı.
  • 64-bit veya 32-bit: “Sistem Tipi” satırı size hangi Windows versiyonunu kullandığınızı söyler 32-bit veya 64-bit işletim sistemi. Bilgisayarınızın 64-bit işletim sistemi için uygun olup olmadığını bu satırdan görebilirsiniz. Örneğin; “64-bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci” satırı size 64-bit versiyon Windows 10 işletim sistemi ile x64 tabanlı işlemci kullandığınızı belirtmektedir. Peki “32-bit işletim sistem, x64 tabanlı işlemci” size 32 bit Windows 10 işletim sistemi kullandığınızı fakat x64 tabanlı bir işlemci kullanabileceğinizi işaret etmektedir.

WINVER KOMUTU VE KONTROL PANEL ILE HANGI WINDOWS 10 VERSIYONU

Eskiden çokca kullanırdım, sonra ne olduysa hiç kullanmadım “winver komutu” bu komut ile hangi windows 10 sürümü  yapınızın ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Winver komutunu çalıştırmak için; Windows tuşuna dokunun, açılan başlat menüsünde “winver” yazarak uygulamayı bulun ve çalıştırın.

Diğer bir yöntem ise “Windows Tuşu + R” basarak çalıştır üzerinden “winver” yazarak uygulamayı başlatabilirsiniz. Burada hangi windows 10 sürümü ve hangi yapısını kullandığınızı, versiyonu AY-YIL formatında görebilirsiniz, 1511 burada 2015 ‘in 11. ayını temsil etmektedir.

windows hakkında bilgi almak için winver kullanımı

Winver ile yine hangi windows 10 versiyonunu kullandığınızı görebilirsiniz. Bu bilgisayarda Windows 10 Home kurulu.

hangi windows 10 sürümü bilgi ekranı ile windwos yapılarınızı kontrol edin

Winver bilgi ekranı size Windows 10 ‘un hangi 64-bit veya 32-bit sistem kullandığınız bilgisini paylaşmamaktadır, fakat Kontrol Panel üzerinden de bu bilgiyi görebilirsiniz. Dosya Gezgini ‘ni açın ve bilgisayarınızı belirten “Bu Bilgisayara” sağ tıklayıp özelliklere girin.

Kontrol Panel ‘i açarak “Sistem ve Güvenlik” ardından “Sistem” e tıklayarak da bu bilgiyi görebilirsiniz.

Bu ekranda Windows 10 bilgisayarınız ile ilgili tüm detayları bulabileceksiniz. ilk sırada Windows Sürümü ; buarada hangi windows sürümünü kullandığınızı görebilirsiniz. Windows 10 Home Single Language.

hangi windows 10 sürümü kontrol panel sistem

İkincisi Sistem

İşlemci, windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarnızda hangi işlemci donanımı olduğunu görebilirsiniz.

Ram, bilgisayarınızda ki ram miktarı.

Bilgisayarınızın adı, Domain ve Çalışma grubu

Ağ üzerinde server ‘a katılmış iseniz bu bilgilere ihtiyaç duyarsınız, lakin bir ev kullanıcısı çok nadir bu bilgilere ihtiyaç duyacaktır. Bir ağ kurulumu ve yazıcı paylaşımı gibi ihtiyaçlarınız olduğunda. Windows 10 işletim sistemine bu gibi yapılandırmaları uygularken bilgisayar adınız ve çalışma gruplarınız önemli olabilmektedir.

Submit a Comment