Firebase Hosting Kurulumu – Global CDN ve SSL Sertifikası
Firebase Hosting Kurulumu – Global CDN ve SSL Sertifikası by 9th January 2017

Firebase Hosting, modern web geliştiricisi için oldukça basit ve heyecan vericidir. Heyecan verici kurulum değil tabi ki Firebase Servisleri. 😉

Statik siteler, Angular gibi frot-end JavaScript framework’lerin yükselişi ile her zamankinden daha güçlü ve yaratıcı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İster basit bir landing page veya karmaşık bir Web Uygulaması geliştiriyor olun, Firebase Hosting, statik web sitelerini yayımlamak ve yönetmek için uyarlanmış altyapıyı, özellikleri ve yönetim araçlarını sağlar.

Firebase Hosting, projenize <FIREBASEGENERIC>.firebaseapp.com alan adında bir alt alan adı verir. Firebase CLI kullanarak, bilgisayarınızdaki yerel dizinlerden dosyaları Hosting sunucusuna yükleyebilirsiniz.

Üsteklik, dosyalar global CDN‘deki en yakın sunucudan SSL hizmeti ile sunularak geliştiricinin güvenlik süreçlerinde destek olmaktadır.

Statik içeriğin barındırılmasına ek olarak, Firebase Hosting, gelişmiş Karmaşık Uygulamalarınızı oluşturabilmeniz için basit yapılandırma seçenekleri sunar. İstemci tarafı yönlendirmesi için URL’leri kolayca yeniden yazabilir veya özel header oluşturabilirsiniz.

Bir siteyi yayına hazır hale getirdikten sonra, kendi alan adınızı Firebase Hosting’e bağlayabilirsiniz. Firebase, alan adınız için otomatik olarak bir SSL sertifikası hazırlayarak, tüm içeriğinizi güvenli bir şekilde sunmanıza imkan sağlar.

Firebase Hosting Kurulumu

Firebase CLIFirebase Komut Satırı Arayüzü ‘ı kurun

CLI (Komut Satırı Arayüzü) Node.js ve npm ‘e ihtiyaç duymaktadır. https://nodejs.org/. adresinden bilgisayarınıza indirerek kurabilirsiniz. Node.js kurulumu tamamladığınızda npm ‘de otomatik olarak sisteminize kurulmuş demektir.

Sırada Firebase CLI yüklemekte.
Komut satırını açarak aşağıdaki satırı aynen yazalım.

npm install -g firebase-tools

Firebase Hosting Kurulumu için Firebase CLI

Bu şekilde Firebase CLI sisteminize yüklenecektir. İleride CLI’da bir güncelleme gelirde farklı komutlara erişim için tekrar aynı satırı kullanarak CLI ‘ı güncelleyebilirsiniz.

Projenizi Firebase Hosting ile Eşleştirin

Projenizin daha önceden hazır olduğunu varsayalım. yada hiçbir ön çalışmanız olmasın. Projenizi geliştireceğiniz yerel dosyanızın yolunu komut satırı ile bularak, “cd” kullanarak dosyaya ulaşın. Daha önce komut satırı kullandığınız tahmin ediyorum. 😉

firebase init

firebase init ile projenizi ilişkilendirin

firebase init – komutunu kullanarak projenizi ilgili hosting ile ilişkilendirirken, hosting ayarlarınız içinde firebase tarafından firebase.json adında doysa üretilir. Daha önceki CLI versiyonlarında database.firebase.json ve firebase.rules.json dosyaları bulunmaktaydı.

Daha önce bir firebase hosting kurulumu yaptıysanız, güncellenmiş CLI ‘dan sisteme giriş yapmak istediğinizde bu dosyaları isteyebilmektedir.

firebase.json projelerinizin ayarlarını barındıran, hosting ‘in root adresinde bulunan bir dosyadır.

Yerel klasörünüz de bir index.html dosyanız yok ise dert etmeyin, firebase sizin için daha sonra düzenlemek üzere otomatik olarak üretmektedir.

Kurulum sürecinde sizlere index.html yani projenizi yayına vereceğiniz spesifik bir dosya yolunuz olup olmadığını soracak, daha önceden projeniz üzerinde çalışma fırsatınız oldu ise, burada farklı bir dosya seçebilir veya firebase’e bırakarak “public” klasöründe barınmasını sağlayabilirsiniz.

Projeniz public klasöründe çalışıyorken proje ayarlarınız root klasöründe kalmasının bir sakıncası oladığınıda paylaşmak isterim.

Sahne Projenin

Projenizi tamamladınız ve artık eşsiz prjenizin sahne alma zamanı! Tek yapmanız gereken aşağıdaki satırı kullanmanız. Bu  şekilde firebase hosting kurulumu tamamlanmış olacak.

firebase deploy

Firebase Hosting dosyalarınızı aktararak sitenizi yayına verin.

Eğer bir kaç farklı projeniz varsa bunların arasından doğru olanı seçmeye özen gösterin.

Submit a Comment