Firebase Nedir • Hangi Hizmetleri Sağlar • Nasıl Kullanılır ?
Firebase Nedir • Hangi Hizmetleri Sağlar • Nasıl Kullanılır ? by 30th December 2016

Akıllı telefonların neredeyse her şey için kullanılması şirketlerin ve bireysel üreticilerin, kendileri üzerinde bir baskı oluşturmuş ve buna çözüm arayışı içine girmişlerdir.

Bu çözüm arayışı büyük ölçekli firmalardan tutun, bireysel yazılım geliştiricilere kadar uzanmaktadır. Bu noktada Firebase, geliştiriciler için yeni bir göç hareketine sebep olmaktadır.

Bunu doğru bir perspektifle ortaya koymak için; şu anda dünyada 2,6 milyardan fazla akıllı telefon aboneliği bulunduğunu hatırlatmak isterim; Bu rakam önümüzdeki dört yıl içinde iki katından fazla artacak ve 2015 yılına kadar Ericsson hareketlilik raporuna göre 2020 yılına kadar 6,1 milyar sayıya ulaşacak.

Herhangi ciddi şirket için. Bu durum akıllı telefonların kuşkusuz varlığının tartışılmaz olmasını sağlar.

Şirketler ve geliştiriciler için işi zor kısmı, farklı akıllı telefon işletim sistemleri (iOS, Android, Windows ve Blackberry) olmasıdır. Sadece bu değil, akıllı telefon kullanıcıları da yenilikçi ve hızlı (gerçek zamanlı) hizmete alışmaları uzun sürmedi.firebase

Bu iki sorun ve diğerleri, Firebase framework ün olağanüstü şekilde çözdüğü sorunlardır.

Özünde. Firebase (BaaS) Backend as a Service – Arka plan uygulama servisidir. Bulut tabanlı Depolama ve verilere erişim hizmeti sunarak, firebase ile yazılım geliştirenlere, farklı platformlar için yapısal kolaylık ve tek ortamda geliştirme imkanı sunar, büyüyebilirliği kolaylaştırır.

JavaScript ve HTML5’i kullanarak gerçek zamanlı olarak güncellenen uygulamaları (tüm platformlarda ve cihazlarda işlem yapılır) oluşturmayı kolaylaştırmaktadır.

Firebase Nedir, Hangi Hizmetleri Sunmaktadır.

Hadi gelin kısa kısa bakalım konu başlıklarına.

Analytics.

Firebase framework’ünün kalbi, Firebase özellikleri arasında entegre olan, ücretsiz ve sınırsız bir çözüm olan data analiz arayüzü Analytics‘tir.

İşletmeler için, bilinçli kararlar vermek, her şeyi yoluna sokabilir veya duman edebilir, bu örnek geliştirdiğiniz uygulamalar içinde geçerlidir.

Kullanıcıların neyi sevdiğini ve neden kaçtıklarını bulmak için davranışlarını izlemeniz gerekir. Kullandıkları platform ve tasarımınıza verdikleri tepkileri detaylıca analiz etmelisiniz.

Analytics yardımıyla, Firebase kullanan geliştiriciler kendi uygulamalarındaki 500 benzersiz hareketi izleyebilir. Kullanıcı davranışına, uyumluluk raporuna ve hatalara göz atabilir, reklam performansını ölçümleyebilirsiniz.

Verilere göz atmak, geliştiricilerin varsayımsal hareket etmek yerine, Firebase’in sunduğu Analytics verilerine dayalı kararlar alarak, doğru yolda ilerlemelerine yardımcı olmaktadır.

Şüphesiz girişim seviyesindeki bir işletmeden, büyük ölçekli bir işletmeye kadar veriler ile hareket etmek tabi ki en doğru operasyondur.

Firebase Hosting

Firebase Hosting kurulumu, CDN, SSL ve dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki linki takip ederek bulabilirsiniz.

Hosting

Aşağıdaki maddeleri örnekleri ile birlikte paylaşıyor olacağım.

Gerçek Zamanlı Veritabanı ( Real-time Database )
Kullanıcı Doğrulama ( User Authentication )
Bulut Mesajlaşma ( Cloud Messaging )
Gerçek Zamanlı Bildirim ( Notifications )
Android Test Ortamı ( Test Lab for Android )
Uzaktan Yönetim ( Remote Config )
Dinamik Link ( Dynamic Links )

Submit a Comment